20 yıl sonra yediğimiz etler hayvan eti olmayacak GÜNCEL

20 yıl sonra yediğimiz etler hayvan eti olmayacak

20 yıl sonra yediğimiz etler hayvan eti olmayacak

Yediğimiz etlerin çoğunun, 20 yıl içinde hayvanlar yerine alternatif malzemelerden elde edileceğini düşünen uzmanların sayısı her geçen gün artıyor.

Küresel danışmanlık şirketi At Kearney'nin et endüstrisindeki uzmanlarla görüşerek hazırladığı yeni rapora göre, 20 yıl sonra yiyeceğimiz etin yüzde 60'ı, bitkilerden elde edilen ürünlerden ya da laboratuvarlarda üretilen kültür etlerinden oluşacak.

Rapor bu değişikliğin, geleneksel et üretiminin çevresel zararına yönelik bilincin ve vegan alternatiflere yönelimin artması sonucunda gerçekleşeceğini belirtiyor. Buna göre gelecekte, kültür eti sayesinde hayvan kesimine ihtiyaç dahi duyulmayacak.

Kültür eti, canlı bir hayvandan alınan hücrenin bir biyoreaktör yardımıyla laboratuvar ortamında geliştirilmesiyle oluşturuluyor. Elde edilen etin "geleneksel ete çok benzediğini" belirten rapor, bazı şirketlerin benzer kültür eti prototipleri ürettiğini ancak bunların henüz satışa sunulmadığını belirtti. Raporda şu ifadeler yer aldı: "Büyük ölçekli canlı hayvan endüstrisi çoğu kişi tarafından gereksiz ve zararlı görülüyor. Geleneksel etlerin yerini vegan etler ve kültür etlerinin almasının getireceği avantajlarla bu ürünler kısa süre içinde piyasada önemli bir yer alacak." 

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz