Her yıl 19.3 milyon kişi kanser olacak - Sakarya Medyası Her yıl 19.3 milyon kişi kanser olacak
Sakarya Medyası

Her yıl 19.3 milyon kişi kanser olacak

Her yıl 19.3 milyon kişi kanser olacak

Kanser günümüzde gittikçe önem kazanan ve ölüm nedenleri arasında 2. sırada olan bir hastalık. Nüfusun artması ve yaşlanmasına da bağlı olarak 2025 yılında dünya genelinde toplam 19.3 milyon yeni kanser vakası olacağı ön görülüyor

Her yıl 19.3 milyon kişi kanser olacak

YENİ MESAJ/İSTANBUL

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özet, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeni ile yaptığı açıklamada kanserden korunmanın yolları, taramalar ve güncel kanser tedavileri ile ilgili bilgi verdi. Prof. Dr. Ahmet Özet, kanserin normal hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması ve büyümesi ile oluştuğunu belirterek “Kanser hücreleri normal hücrenin aksine başka hücrelerle temas ettiklerinde dahi büyümeye ve çoğalmaya devam ederek kendi damar ağını oluştur, diğer hücrelerin aleyhine beslenmeye devam ederler. Zaman içinde bulundukları dokulardan farklı dokulara lenf ve kan yolu ile ulaşırlar. Ulaştıkları yerde büyümeye ve çoğalmaya devam ederek kitle etkisi oluştururlar” dedi.

Kanserden korunmak ve tedavi olmak mümkün mü?

Kanser yüzde 5-15 oranında kalıtsal özellikler nedeniyle ortaya çıkarken, çevresel faktörler ve kişinin hayat şartları da kanserin meydana gelmesinde etken… Prof. Dr. Özet, kansere sebep olan faktörleri, riski azaltmak için yapılabilecekleri şöyle sıraladı:

1. Sigara, savaşılması gereken kanser nedenlerinin başında gelmektedir. Kanserden ölümlerin yüzde 30’undan, akciğer kanseri vakalarının yaklaşık yüzde 90’ından sigara sorumludur.

2. Alkol ağız, boğaz, gırtlak, yemek borusu, karaciğer, kalın bağırsak, pankreas ve meme kanserine neden olmaktadır. Özellikle sigara ile beraber alkol kullanmak bu kanserlerin riskini daha fazla artırmaktadır.

3. Güneş ışığına yani ultraviyole B ışınlarına uzun süre maruz kalmak da deri kanserine yol açabilmektedir.

4. Sağlıklı beslenmek kanserden korunmada en önemli noktalardan birisidir. Kanser riskini artıran gıdalardan uzak durmak, kısa zamanda yüksek ateşte ve ateşe yakın pişirme gibi yöntemlerden kaçınmak önemlidir. Fast-food tarzı beslenme, hazır ve işlenmiş gıdalardan kaçınma, sebze ve meyveden zengin Akdeniz usulü beslenme herkesin yapabileceği basit korunma örneklerinden birisidir. Kanseri önleyici besin öğeleri olan mevsimsel taze meyve ve sebze içeren gıdalar tüketilmeli, günde en az 2-2.5 litre su içilmelidir. Fazla miktarda sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünlerinden uzak durulmalıdır.

5. Ayrıca besinlerin saklama koşullarına da gerekli özenin gösterilmesi gerekmektedir. Plastik kaplar yerine cam kaplar, nemli sıcak ortamlar yerine serin kuru ortamlar tercih edilmelidir.

6. Düzenli olarak günlük en az 30 dakika egzersiz yapanlarda; meme, kalın bağırsak, rahim ve prostat kanseri daha az görülmektedir. Aşırı kilolar başta meme kanseri olmak üzere; kalın bağırsak, rahim, yemek borusu, böbrek, pankreas, prostat ve yumurtalık kanseri ile çok yakın ilişkilidir. Kilo vermek ile kanser riski belirgin olarak azalmaktadır.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ