Irak devlete ait mülkleri satıyor - Sakarya Medyası Irak devlete ait mülkleri satıyor
Sakarya Medyası

Irak devlete ait mülkleri satıyor

Irak devlete ait mülkleri satıyor

Irak hükümeti, petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün yol açtığı ekonomik krize çözümü, Saddam Hüseyin döneminde yaptırılan sarayları ve devlete ait mülkleri satmada arıyor.

Irak devlete ait mülkleri satıyor

Petrolün varil fiyatının 30 dolara kadar gerilemesi ve Haziran 2014’te terör örgütü IŞİD’in ortaya çıkmasıyla şiddetli bir ekonomik krizle karşı karşıya kalan Irak’ta, mali krizle boğuşan hükümetin, alternatif çözüm yolları arayışına girdiği belirtiliyor.

Irak Meclisi Maliye Komitesi üyelerinden Mesut Haydar, komite tarafından devlete ait mülkler ve Saddam’ın saraylarının satılması teklifinin hükümete sunulduğunu dile getirerek, “Hükümet henüz bu konudaki cesur kararı vermiş değil çünkü bu mülklerin bir kısmına siyasi kişilerce el konulmuş durumda.

Bu mülk ve sarayların satılmasının bütçeye ciddi katkısı olur ve açığı kapatabilir” dedi.

Bir diğer üye Necibe Necip de Irak’taki ekonomik krizi “boğucu” şeklinde niteleyerek, “Devletin elindeki seçeneklerden birisi, devlete ait mülklerin satışa sunulması.

Ekonomik ve güvenlik açıdan krizde bulunan ülkelerin bu tür yollara başvurması doğaldır” diye konuştu.

Irak devletinin sahip olduğu çok sayıdaki mülk ve saraylardan ciddi gelir elde edebileceğini belirten Necib, “IŞİD’e karşı sürdürülen savaş ekonomik krizi daha da derinleştirdi” diyerek, mülklerin satışının ekonomik krize uzun vadeli çözüm getirmeyeceğini ancak devlete nakit para kazandıracağını söyledi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ