İsviçre de Haydar Baş'çı oldu - Sakarya Medyası İsviçre de Haydar Baş'çı oldu
Sakarya Medyası

İsviçre de Haydar Baş’çı oldu

İsviçre de Haydar Baş’çı oldu

Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli ile dünya literatürüne giren “Vatandaşlık Maaşı” İsviçre’de resmen kanun oluyor

İsviçre de Haydar Baş'çı oldu

YUSUFKARACA / İSTANBUL
İsviçrehalkı, 5 Haziran’da, ‘çalışsın veya çalışmasın’ her vatandaşa ayda 2 bin 500 İsviçre frankı (7 bin TL) maaş verilmesi için referanduma gidecek.

Daily Mail’in haberine göre, referandumdan pozitif sonuç çıkması durumunda İsviçre, vatandaşı olan yetişkinlere her ay maaş ödeyen ilk ülke olacak.

Tasarının onaylanması halinde çocuklara da ayda 645 frank verilmesi öngörülüyor.

Uygulamanın İsviçre hazinesine bedelinin ise yılda 208 milyar frank olacağı belirtiliyor.

Bu bütçenin 153 milyon franklık kısmının vergilerden, 55 milyon frankın ise sosyal sigorta ve sosyal yardımlaşma harcamalarından aktarılacağı kaydedildi.

Tasarının destekleyicileri, insanların çalışıp çalışmamalarına bakılmaksızın gelir sahibi olmalarının, çalışmak ve para kazanmak arasındaki bağı koparacağını iddia ediyor.

Bu arada referandum teklifi İsviçreli araştırma kuruluşu Demoscope Enstitüsü’nün yürüttüğü anket sonuçları ışığında sunuldu.

Ankete göre İsviçre vatandaşlarının yüzde 98’i aylık gelirleri güvence altına alınsa da çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

‘Ben o tezi Türk Milleti için yazdım’
Prof. Dr.Haydar Baş’ın “Türk milleti için yazdım” dediği Milli Ekonomi Modeli, “kaynakların sınırsız, ihtiyaçların sınırlı” olduğu görüşünü savunur.

Bu güne kadar ki, bütün ekonomik görüşlerin dayandığı, “kaynaklar sınırlı, ihtiyaçlar sınırsız” görüşünü çürüten Baş Ekonomi Modeli, paraya getirdiği orijinal tanımlarla da, mevcut bütün iktisat görüşlerini çürütür niteliktedir.

140’ın üzerinde ülkede uygulanan ve Haydarizm adıyla da bilinen tez, dünya iktisatçılarının artık bildiği ve dillendirdiği bir ekonomik modeldir.

“Milli Paralarla Ticaret”, “emek ve üretimin karşılığında milli paraların devreye konarak, devletlerin senyoraj gelirine sahip olmaları” gibi pek çok özelliği olan model Rusya’da adeta kanun olmuştur.

Çalışsın veya çalışmasın vatandaş olan kadınlara bin 500 lira, erkeklere bin lira maaş bağlanması, Prof. Baş’ın seçim dolayısıyla söylediği vaatler değil, sistemin gereği olarak verilmesi gereken paralardı. Tüketim eksenli dünyada tek model olması özelliğiyle de bir ilktir.

Prof. Baş’ın “tüketim en büyük kaynaktır” görüşü, Milli Ekonomi Modeli’nin olmazsa olmazı hükmündedir.

Tüketiciye verilen para kayıp değil

Tüketiciye verilen paranın, üretimi tetikleyeceği ve bunun da istihdama dönüşerek işsizliği ortadan kaldıracağı görüşünü sürekli dile getiren Haydar Baş Hoca, dünyanın kabul ettiği büyük bir iktisatçıdır.

Uluslar arası tam 9 kongre ile dünyaya deklare edilen Milli Ekonomi Modeli, kapitalizmi ve sosyalizmi çöpe attığı, dünya iktisatçılarının büyük çoğunluğunun ortak görüşüdür.

“DevletlerinVatandaşlık Maaşıvermeleri, vatandaşlarını tembelliğe sürükler” görüşü kapitalistlerin yalanlarından bir kaçıdır.

Prof. Baş’ın bu iddialara verdiği “Türkiye’nin en çok çalışanları zenginleridir” cevabı, bir tez niteliğindedir.

Haber Merkezi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ