Sur mu Suriye mi? - Sakarya Medyası Sur mu Suriye mi?
Sakarya Medyası

Sur mu Suriye mi?

Sur mu Suriye mi?

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşanan Suriye manzaralarını aratmıyor. İsimlerinde benzerlik dikkat çeken Sur ve Suriye’nin kaderi de benzedi

Elektriği kesilene tazminat ödenecek

HABER MERKEZİ

Suriye Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) darmadağın edilirken aynı manzaralar projenin kapsama alanına giren Türkiye’nin Güneydoğu’sunda da yaşanıyor. Hükümetin çözüm süreci adını verdiği terörle müzakere sürecinde gücüne güç katan PKK şehirlere yerleşti. Bu durum bizzat hükümetin eski ve yeni üyeleri tarafından da itiraf edilirken sokak çatışmaları, harabeye dönen kentler ve yüz binlerce insanın göçü özellikle Diyarbakır ve Şırnak’ta rutin hale geldi. Bölgede eğitim ve sağlık hizmetleri başta olmak üzere tüm işler sekteye uğramış durumda.

Saldırılardan camiler de nasibini aldı. Aralarında 13 asırlık olan camilerin de bulunduğu en az 32 cami ve mescit terör saldırıları nedeniyle kapandı.

Acı haberler üst üste geliyor

Şehit haberlerinin de ardı arkası kesilmiyor. Bölgede 1 Ocak’tan sonra verilen şehit sayısı 50’ye 7 Haziran’dan sonra verilen şehit sayısı da 300’e yaklaştı. Verilen şehit sayısından en az 3 katı güvenlik görevlisi de yaralandı. Bu yaralıların önemli bir kısmı hayatlarının geri kalanını sakat geçirmek zorunda kalacak.

Akın akın göç ediyorlar

Diyarbakır’ın merkez 4 ilçesinden biri olan Sur’un 6 mahallesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı 68. gününde devam ederken, yasağın kaldırıldığı 9 mahallede ikamet eden vatandaşlar, bir daha yasağın ilan edilmeyeceğine ilişkin yapılan uyarılara rağmen göç ediyor. Yasağın kaldırılması ile birlikte evlerine koşarak, eşyalarını alıp, ilçeyi terk eden vatandaşların dramı yürekleri dağlıyor. Gözyaşları içerisinde doğup, büyüdüğü ilçeyi terk eden vatandaşlardan Nuran Bilir, yasak başladığında terk ettikleri evlerine yasak sona erince döndüklerinde eşyalarının çalındığını gördüklerini vurguladı. Evinde neredeyse hiçbir şeyin kalmadığını anlatan Bilir, “Engelli çocuklarım var. Başkasının evinde kalıyoruz. Allah bunu kabul etmez. Yeter artık barış olsun” dedi.

“Artık çocuklarımız uyuyamıyor”

Ramazan Gür adlı bir başka vatandaş ise, yaklaşık bir hafta önce evinden çıktığını, geri döndüğünde ise bir enkaz yığını ile karşılaştığını anlatarak, “Yataklar yere serilmiş, eşyalar tahrip edilmiş. Kim yapmış bilmiyorum. Kimsenin günahını almak istemiyorum. Gerçekten mağduruz. Büyüklerimiz Başbakan ve Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum, bu olaylara bir çözüm bulsunlar. Yazık insanlara. Bu barışı istiyoruz. İnsanlar ölmesin ve zarar görmesin. Çocuklarımız artık gece uyuyamıyor. Şu an evden çıktım ailem nereye gideceğiz diye soruyorlar” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ