“Sakarya Halkını İsrail Besleyecek” - Sakarya Medyası “Sakarya Halkını İsrail Besleyecek”
Sakarya Medyası

“Sakarya Halkını İsrail Besleyecek”

“Sakarya Halkını İsrail Besleyecek”

Necmi SAVAŞ “Sakarya Halkını İsrail Besleyecek” Sakarya ilinde Tarım Topraklarının elden çıkarılmasına seyirci kalmayan Türkiye Ekonomi ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Necmi SAVAŞ Sakarya Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı…

Necmi SAVAŞ “Sakarya Halkını İsrail Besleyecek”

Sakarya ilinde Tarım Topraklarının elden çıkarılmasına seyirci kalmayan Türkiye Ekonomi ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Necmi SAVAŞ Sakarya Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Hamdi ŞENOĞLU ‘nun ziyaret etti .

SAVAŞ“Borç Batağına saplanan Sakarya Çiftçisi çareyi Tarlalarını Sanayi ve Konut alanına döndürmek için birbiriyle yarışır hale geldi”

Son günlerde Sakarya Topraklarının Yağmalanmasının önüne geçmek için ciddi çalışmaları olan yapılan yanlışların önün alınamaz hale gelmesinin ana nedenlerini araştırmak için taraflarla görüşmelerine devam eden Türkiye Ekonomi ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Necmi SAVAŞ “ Sakarya elindeki serveti gelecek nesilleri düşünmeden gözden çıkarmasına seyirci kalamayız”dedi.

vehbisahin24

SAVAŞ”Türkiye’nin en önemli ovalarını üzerinde barındıran Pamukova,Geyve Ovası,Ak Ova ile birlikte Sakarya Nehrinin çevresindeki alanları tarım dışına nasıl çıkarırız çılgınlığı yaşanmaya başlanmış.

NECMİ2

vehbisahin19

SAVAŞ”İsrail, Ölü Deniz’in güneyinde deniz seviyesinin 150 metre altındaki Arava çölünde kurduğu yedi çiftlikten yaş meyve ve sebze ihracatının yüzde 66′sını gerçekleştiriyor.İsrail, Ölü Deniz’in güneyinde Ürdün sınırı boyunca Akabe körfezine doğru uzanan deniz seviyesinin 150 metre altındaki suyun olmadığı Arava çölünde kurduğu tarım çiftliklerinde bölgeyi adeta bir vahaya çevirmiş durumda. 30 bin dönüm alana kurulu yedi çiftlikte İsrail’in toplam sebze meyve ihracatının yüzde 66′sı gerçekleştiriliyor. Yer altı suları, tuzlu ve tarıma elverişli olmamasına rağmen kurduğu tarım teknolojileri sayesinde hemen her türlü yaş meyve ve sebzenin yetiştirildiği Moşavlar’da 3 bin 500 kişi çalışıyor. Gelelim Sakarya’ya 10 günden bu yana Sakarya ilinde Birinci sınıf topraklarda tarım tamamen durdurulmuş Vasfını değiştirmek için Belediye Yetkilileri ile anlaşma zemini aramaya devam ediyorlar.

vehbisahin20

Birkaç örnek vermek zorundayım.1.Organize sanayi bölgesinin alanının genişletildiği alan Dönümünden 2 ton Mısır ve buğdayın alındığı bölge Ziraat Odalarının itirazına rağmen Tarımdan çıkarılıp Sanayi alanı oldu.Bu değişimin arkasında ihtiyaçtan ziyade rant kokusu var. Şimdi Bir örnekte Tarım Bakanlığının Yıllarca fidan ve tohum yetiştirdiği alanı Sebze Meyve Hali yapmak tam anlamıyla gelecek kuşaklar siz aç kalın demektir.Pamukova ilçesinde Tarım alanları Kirli sanayinin tehdidinde olduğunu gördük.Yerel Yöneticilerin sessiz kalmaları da başka muamma. Sakarya artık İsrail’in yetiştirdiği Elma,Üzümi,Domates,Hıyar,Patlıcan’ı alacak.”dedi.

vehbisahin9

Sakarya Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Hamdi ŞENOĞLU “İnsan yaşantısının doğası gereğince yaşamın sürekliliğinde gerekli olan her şeyin eldesin de her ne kadar sektörel bazda ayrıcalık var gibi görünmesine karşın aslında tüm sektörlerin birbirleri ile ilişkileri son derece fazla olmaktadır. Tarım ise bu etkileşimin en fazla görüldüğü sektörlerin başında gelmektedir. Gerek tarımın kullandığı girdilerde gerekse tarımsal ürünlerde sanayi ile nerdeyse iç içe olan bu yapı her iki sektörün gelişim süreçlerini de birlikte etkilemektedir. Küreselleşmenin çığ gibi arttığı günümüzde bu etkileşim sınırlar ötesine geçebilmekte ve Dünyada bu konudaki tüm gelişmeler hızla bu sektörlerin ana yapı taşlarını çok fazla ilgilendirir duruma girmektedir.

vehbisahin8

Tarım; çoğu zaman tanımlamalarda üstü açık fabrika olarak bahsedilmekte,ancak son yıllarda yaygınlaşan kontrollu tarımsal uğraşılarda bu bir bakıma gerçek olmaktadır.Artık tarımsal üretim girdi ve çıktı ilişkileri içersinde değerlendirilmekte ve sistem olarak algılanan tarımsal yapının bu ilişki içersinde nasıl verimli hale dönüşebileceği sorusunun yanıtı aranmaktadır.Eskiden olduğu gibi ne üretirsek insanlar tüketir mantığı yerini kaliteli ve sağlıklı üretim mantığına terk etmektedir.Çünkü insanların yaşam kaliteleri son derece önemli hale gelmekte , alınan ve kullanılan tüm mal ve hizmetlerde kalite ön şart olarak karşımıza çıkmaktadır.Bunun doğal sonucu olarak insanlar eskisine oranla daha seçici olmakta ve her zaman her istediğini bulabilmeyi hedeflemektedir.Bütün bunlar tarım ve etkileşim içinde olduğu tüm sektörleri doğrudan ve dolaylı olarak etkilemektedir.

vehbisahin13

Unutmayalım ki ulu önderimiz Atatürk’ün söylediği gibi köylü milletin efendisidir.Atamızın yıllar önce çizdiği bu çizgiye ne dersek deyelim gelemediğimiz ortadadır.Hatalarımız olmuştur.Yarında olacaktır.Geçmişe değil geleceğe bakarak bundan sonra hareket etmemiz gerektiğinde öncelikle anlaşmamız lazımdır.Yapılacak çok şey olduğu gibi tarım sektöründe etkileşim içinde olduğu sanayi ile de birlikte yapmamız gereken çok şeyler olacaktır. Bunun için sistemli çalışmaya vakit geçirmeden başlamalıyız.Tarımsal yapının dağınıklılığını ortadan kaldırıp, sahiplecek duruma sokmalıyız.Bu konuda herkese görev düşmektedir.Başarı başardım diyebilenlerindir. Sakarya Çiftçisini çok sıkıntılı günler bekliyor.Birinci sınıf Toprakların amaç dışına çıkarılmasına kesin çözüm bulmamız gerekiyor.Bu topraklar bizi doyuramaz hale gelecektir.

aralık72aralık73aralık74aralık76aralık62aralık58aralık49

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ