Hayvan ithalatı fayda vermez - Sakarya Medyası Hayvan ithalatı fayda vermez
Sakarya Medyası

Hayvan ithalatı fayda vermez

Hayvan ithalatı fayda vermez

“Üretimden tüketime gelene kadar et 2-3 el değiştirdiği için tüketicimiz yüksek rakamlara et tüketiyor” diyen Malatya İli Damızlık Koyun ve Keçi Üreticileri Birlik Başkanı İhsan Akın, hayvan ithalatına karşı olduklarını söyledi

Hayvan ithalatı fayda vermez

EKONOMİ SERVİSİ

Ette yüksek fiyatların hem üretici hem de tüketici için herhangi bir faydasının bulunmadığını dile getiren Malatya İli Damızlık Koyun ve Keçi Üreticileri Birlik Başkanı İhsan Akın, “Marketlerde, kasaplarda et fiyatlarına serbest piyasa olması münasebetiyle yüksek kar konulmuştu. Bu kar amacına baktığımız zaman, geçmiş yıllarda 8-10 lira kar konulurken, son yıllarda aşırı bir kar yüklemesi yapıldı. Aracılar, spekülasyon üretmek isteyenler para kazandığı için yapıldı bu. Ne üreticiye faydası var ne de tüketiciye” ifadelerini kullandı.

Piyasa fazlaserbest olmamalı

Kar oranının çok yüksek tutulmasının tüketicinin sıkıntı yaşamasına neden olduğuna dikkati çeken Akın, şunları kaydetti: “Üretimden tüketime gelene kadar et 2-3 el değiştirdiği için tüketicimiz yüksek rakamlara et tüketiyor. Serbest piyasanın fazla serbest olmaması gerekiyor. Yetiştiricilerden 23 liraya kesilen küçükbaş, 24 liraya kesilen büyükbaş hayvan etinin reyonlara gelene kadar farklı eller değiştirmesinden veya birebir aracı olmaksızın yüksek kar oranları konularak satılmasında yetiştiricinin cebine giren çok fazla bir şey olmuyor. Ama tüketici için sıkıntılı oluyor. Tüketici normalde 30-35 lira arası tüketeceği ete 45-50 lira ödüyor. 55 liraya kadar dayandırdılar” şeklinde konuştu.

‘İthalattanyana değiliz’

Akın, yetiştiriciler birliği olarak hayvan ithal edilmesinden yana olmadıklarını anlatarak, “Büyük işletmelerin piyasaya mal sürmemesinden kaynaklanan bazı sıkıntılar var. Bundan dolayı da yüksek kar elde etmek isteyen, puslu havaları seven, yurt dışından hayvan ithal etmek isteyen veya et ithal etmek isteyen insanlar yerli yetiştiricilerimize zarar veriyor” dedi. Türkiye’de küçükbaş ve büyükbaş hayvan varlığının yeterli olduğunu ifade eden Akın, “Kesinlikle farklı şeylere gerek yok. Biz her zaman söylüyoruz aile işletmelerine destek olunması lazım. Aile işletmeleri kırsalda küçükbaş hayvan üretiminde çok önemli. Araziler engebeli. Bu bakımdan küçükbaş hayvancılık devlet ve bakanlık tarafından destekleniyor. Desteklerin artması noktasında farklı çalışmalar yapılabilir” diye konuştu.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ