METİN ÖKDEN: BELEDİYELER NASIL HESAP VERECEK? - Sakarya Medyası METİN ÖKDEN: BELEDİYELER NASIL HESAP VERECEK?
Sakarya Medyası

METİN ÖKDEN: BELEDİYELER NASIL HESAP VERECEK?

METİN ÖKDEN: BELEDİYELER NASIL HESAP VERECEK?

Belediyelerin kentsel dönüşüm konusunda duyarsız kaldığını söyleyen Ökden, “En küçük bir caddede bile kentsel dönüşümü sağlayacak bir proje hazırlayıp hayata geçiremeyen belediyeler, bunun manevi hesabını nasıl verecek?” diye sordu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU
MHP Büyükşehir Belediye Meclisi eski Grup Başkanvekili, Kentsel Dönüşüm Riskli Yapı Tespit Yetkili Mühendisi Metin Ökden, kentsel dönüşümle ile ilgili belediyelere yüklendi. 2012 yılında yürürlüğe giren, ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi’ kanununun Sakarya’da uygulanmadığını belirten Ökden, “Adeta ‘ben Sakarya-Adapazarı için çıktım’ diye bağıran bu kanunun sesinin duymuyoruz” diye konuştu.

ÇİÇEK-BÖCEKLE UĞRAŞIYORLAR
Özellikle 4-5 katlı deprem görmüş binalara dikkat çeken Ökden, “Şehrimizde 1999 Depremi öncesi yapılmış tüm binaları kapsayacak, kucaklayacak ve yenileyerek güçlenmesini sağlayacak olan bu kanun için ayrılan paralar kuzu kuzu yatıyor. Bizim belediye başkanlarımız da uyuyan kuzuyu uyandırmak yerine, kışın sıcak salep yazın da çiçek-böcek işleriyle uğraşarak görev sürelerini geçiştirmeye çalışıyor” dedi.
HERKESE ÇAĞRI YAPTI
Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve ilçe belediye başkanlarına kentsel dönüşüm için ‘bir an önce çalışmalara başlayın’ çağrısında bulunan Ökden, “Kanunun her türlü kolaylığına rağmen, en küçük bir caddede bile kentsel dönüşümü sağlayacak bir proje hazırlayıp hayata geçiremeyen belediyeler, bunun manevi hesabını nasıl verebileceklerini acaba düşünüyorlar mı?” diye sordu.

MHP Büyükşehir Belediye Meclisi eski Grup Başkanvekili, Proje Uygulama ve Denetçisi, Kentsel Dönüşüm Riskli Yapı Tespit Yetkili Mühendisi Metin Ökden, belediyeleri topa tuttu. 2012 yılında yürürlüğe giren, ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi’ kanununun Sakarya’ya uygulanmadığını, belediyelerin kentsel dönüşüm konusunda adım atmadığını dile getiren Ökden, “Üzerinden yaklaşık 4 yıl gibi bir süre geçmesine rağmen, adeta ‘ben Sakarya-Adapazarı için çıktım’ diye bağıran bu kanunun sesinin duymuyoruz” dedi.

ÇİÇEK-BÖCEKLE UĞRAŞIYORLAR
Şehrin, kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu vurgulayan Ökden, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu olmak üzere, diğer belediye başkanlarını da eleştirerek, “Özellikle 4-5 katlı deprem görmüş binalar başta olmak üzere, şehrimizde 1999 Depremi öncesi yapılmış tüm binaları kapsayacak, kucaklayacak ve yenilerek güçlenmesini sağlayacak olan bu kanun için ayrılan paralar kuzu kuzu yatıyor. Bizim belediye başkanlarımız da uyuyan kuzuyu uyandırmak yerine, kışın sıcak salep yazın da çiçek-böcek işleriyle uğraşarak görev sürelerini geçiştirmeye çalışıyor” diye konuştu.

Atı alan Üsküdar’ı geçti
Birçok şehirde kentsel dönüşüm kanunun kapsamında önemli projelerin hayata geçirildiğine dikkat çeken Ökden, “Atı alan Üsküdar’ı geçti misali birçok şehirde bu kanunla ilgili projeler hazırlayan belediyeler, aldıkları teknik ve maddi destekle şehirlerini yenileyerek, depreme hazırlayarak bizden çok öne geçti” dedi. Kanundan bireysel olarak yararlanmak isteyen vatandaşlara da engel olunduğunu belirten Ökden, “Vatandaşlarımızın iyi niyetle çıktığı bu yolda bile bazı belediyelerimiz, kanunun çıkış özüne aykırı davranışlarla, elde edecekleri gelirleri hesap ederek vatandaşın veya müteahhidin önüne takoz koyuyor” ifadelerini kullandı.

HERKESE ÇAĞRI
İnsan hayatının her şeyden önemli olduğunu dile getiren Ökden, Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve ilçe belediye başkanlarına çağrıda bulundu. Ökden şunları söyledi: Kanunun her türlü kolaylığına rağmen, bırakın büyük bir bölgeyi en küçük bir caddede bile kentsel dönüşümü sağlayacak bir oluşum için proje hazırlayıp hayata geçiremeyen belediyeler, bunun manevi hesabını nasıl verebileceklerini acaba düşünüyorlar mı?
ÇAŞMAYA BAŞLAYIN
Sayın Vali ve belediye başkanları, ‘koltuğumu kaybederim, vatandaşlarla aram bozulur’ kaygılarını bir kenara bırakın. Kanundan nasıl faydalanabileceğimiz konusunda proje çalışmalarına başlayın. Devlet hazır, kanun hazır. İş size düşüyor. Kanun ‘gelin beni kullanın’ diye bağırıyor. Ama anlayana. Başta Büyükşehir ve Adapazarı belediye başkanları olmak üzere, ‘aldık yüzde yetmiş, iş bitmiş’ mantığından kurtulmak gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ