Soframız da zehir dolu - Sakarya Medyası Soframız da zehir dolu
Sakarya Medyası

Soframız da zehir dolu

Soframız da zehir dolu

Pazardan rastgele seçilen domates, kabak ve portakal gibi çok tüketilen kimi ürünlerde yapılan analiz sonuçları uzmanları dehşete düşürdü. Analiz sonuçlarına göre sebze ve meyvelerdeki tarımsal ilaç kalıntısı oranı ortalama yüzde 25 olarak saptandı

Soframız da zehir dolu

HABER MERKEZİ

Gıda güvenliğindeki yetersizlik halkın sağlığını tehdit ediyor. Akdeniz Üniversitesi Gıda Güvenliği ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi’nce yapılan araştırma kapsamında 2014 yılında semt pazarlarından rastgele toplanan domates, kabak ve portakal gibi çok tüketilen kimi ürünlerde yapılan analiz sonuçları uzmanları dehşete düşürdü. Analiz sonuçlarına göre sebze ve meyvelerdeki tarımsal ilaç kalıntısı oranı yüzde 25 olarak saptanınca, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özkaya, bir kampanya başlatarak Tarım Bakanlığı’nı göreve çağırdı. Belediyelerin hallerde laboratuvar kurmasını talep eden Özkaya, temel gıda fiyatlarının arttığı, artan fiyatların üreticiye yansımadığı ortamda yapılan araştırmanın, tükettiğimiz gıdaların bedelini sadece paramızla değil sağlığımızla da ödediğimizi gösterdiğine işaret etti. Prof. Dr. Tayfun Özkaya, kampanyayla ilgili şunları söyledi: “Araştırma sonuçlarına göre 2014 yılında semt pazarlarından tesadüfi olarak toplanan ve en çok tüketilen domates, kabak, portakal gibi değişik sebze ve meyvelerden alınan örnekler laboratuvarlarda pestisit (tarımsal ilaç) analizine tabi tutulmuş ve maksimum kalıntı limitlerini aşan gıdaların oranı yüzde 25 olarak bulunmuştur. Bu limitleri (pestisit düzeylerini) aşan gıdalar resmi kuruluşlarca da tüketilemez kabul edilmektedir. Ayrıca araştırmada analiz edilen örneklerin yüzde 85’inde birden çok pestisit kalıntısı tespit edilmiştir. Bazı ürünlerde on üçe kadar çıkan pestisit saptanabilmiştir.”

Kanser nedeni

“Gıdalarımızın üzerindeki bu zehirlerin çok çeşitli sağlık etkileri vardır. Kanserler başta olmak üzere, hormon sistemimizi ve doğurganlığımızı, kalp-damar, sinir ve bağışıklık sistemlerimizi olumsuz etkilemektedir. Üstelik birçok sayıda kimyasalın birleşik etkisi bu sağlık sorunlarının şiddetini ve çeşitliliğini artırmaktadır” diyen Prof. Dr. Tayfun Özkaya, “Pestisit analizlerinde laboratuvarların analiz ettiği etken madde sayısı açısından büyük farklılıklar bulunmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ait laboratuvarlar ile özel yetki almış laboratuvarların aynı sayıda etken maddeyi kontrol etmesi ve elde edilen sonuçların kamuya açıklanması sağlanmalıdır. Gıda ürünleri içerdiği çoklu pestisit kalıntıları açısından da değerlendirilmeli ve en riskli ürünlerin hangileri olduğu belirlenerek pestisit kullanımını azaltacak önlemler alınmalıdır” dedi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ