'DİYABETLİ SAYISINDA ARTIŞ VAR' - Sakarya Medyası 'DİYABETLİ SAYISINDA ARTIŞ VAR'
Sakarya Medyası

‘DİYABETLİ SAYISINDA ARTIŞ VAR’

‘DİYABETLİ SAYISINDA ARTIŞ VAR’

Özel Adatıp Hastanesi Dahiliye Uzmanı Doktor Coşkun Zergeçit, ilimizde diyabet hastalığının artış oranının dikkat çekici şekilde hissedildiğini söyledi.

Şeker hastalığında da erken teşhisin önemli olduğuna dikkat çeken Zergeçit, “Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhisin önemi büyüktür. Diyabet açlık kan şekeri ölçümü, 3 aylık şeker ortalamasına bakma ve şeker yükleme testi gibi yöntemlerle erken teşhis edilebilir. Hastalık çok su içme, çok idrara çıkma, çok yemek yeme, zayıflama ve ayaklarda yanma gibi belirtiler verebilir” diye konuştu.
EGZERSİZ ÖNERİSİ
Diyabetin iki tip’i bulunduğunu da belirten Uzmanı Doktor Coşkun Zergeçi, “Diyabetin her yaşta başlayabildiği biliniyor. Belli başlı iki tipi bulunmaktadır. Tip 1 çocukluk yaşlarında, tip 2 ise erişkin yaşlarda ortaya çıkmaktadır. En basit uygulanabilen egzersiz olarak açık havada tempolu yürüyüşü tavsiye ediyorum. Bizim yaptığımız gibi yakın doktor takibinde kalmak önemlidir. Diyabet iyi tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Kalp ve damar hastalıkları, böbrek ve göz problemleri ortaya çıkabilir. Bu yönlerden de şeker hastalarının titizlikle takip edilmesini önemlidir” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ