6 dakikada 1 kişi ölüyor - Sakarya Medyası 6 dakikada 1 kişi ölüyor
Sakarya Medyası

6 dakikada 1 kişi ölüyor

6 dakikada 1 kişi ölüyor

Doç. Dr. Cemil Işık Sönmez, Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre dünyada her 6 dakikada 1 kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemil Işık Sönmez, 9 Şubat DünyaSigarayı Bırakma Günü dolayısıyla tütün mamullerinin zararları ve bağımlılıktan kurtulma ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Sigara dumanında 4 binden fazla madde bulunduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Cemil Işık Sönmez, nikotinin sigara bağımlılığına sebep olan etken maddelerin başında geldiğini söyledi.

Sigara içimi sonrası nikotinin kana karıştığını ve beyinde bazı nöroendokrin ve nörotransmitter maddelerin salgılanmasına neden olduğunu işaret eden Yrd. Doç. Dr. Sönmez, “Bu maddeler sigara içen kişide geçici bir haz ve doygunluk hissi oluşturur. Ancak bir süre sonra kandaki nikotin oranının düşmesiyle kişide huzursuzluk, sinirlilik, konsantrasyon kaybı, depresif duygu durumu gibi nikotin yoksunluğu belirtileri ortaya çıkar. Kişi, bu halin kaybolması için yeniden nikotin yani sigara arayışına başlar. Tekrar ve tekrar sigara içer. Ancak sigara içimi sonrası elde ettiği hazzı tekrar yakalaması için daha fazla nikotin alması gerekecektir. Çünkü vücutta nikotinin etkilerine tolerans gelişmektedir. Bu kısır döngü, kişileri esir almakta ve bu döngüden kurtuluş kolay olmamaktadır” dedi.

Nargile dumanı akciğerlere daha hızlı etki ediyor

Sigaranın en çok kullanılan tütün mamulü olmasının yanında nargile, puro ve pipo gibi ürünlerin de tütünün oluşturduğu bütün olumsuz özelliklere sahip olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Sönmez, nargilenin ağır metal içermesinden dolayı kansorejen ve toksik etkisinin sigaradan daha da fazla olduğuna dikkat çekti. Oluşan basınç nedeniyle nargile dumanının akciğerlere daha hızlı ve etkin bir şekilde nüfuz edebildiğini kaydeden Sönmez, “Nargilenin birçok kişi tarafından kullanılıyor olması, enfeksiyon hastalıkları açısından da önemli risk faktörü oluşturmaktadır. Sigara ile mücadelede önemli mesafeler alınması, tütün bağımlısı olan hastalarımızı bir alternatif olarak nargile kullanımına yönlendirebilmektedir. Nargilenin zararlarının kamuoyunda yeterince tartışılmamış ve zararlarının hastalarımız tarafından yeterince bilinmiyor olması, nargile kullanımının önemli nedenleri arasındadır. Sigarayı bırakmak isteyen hastalarımızın aslında yapması gereken, tüm tütün ürünlerini hayatlarından çıkarmaya niyet etmeleridir” şeklinde konuştu.

Sigara vücut sistemine ağır hasar veriyor

Sigara kullanımının olumsuz sonuçlarının vücudun tüm organlarında ve sistemlerinde görülebildiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Cemil Işık Sönmez, sigaranın diş ve diş eti hastalıklarından, ciltte kırışıklıkların artması ve renk değişikliğine, akciğer kanseri ve kronik obstruktif akciğer hastalığından, koroner arter hastalığına, mesane kanserinden saç dökülmesine, cinsel problemlerden, felç ve organ yetmezliklerine kadar vücudun tüm organ ve sistemlerinde ağır hasarlara yol açabileceğini dile getirdi.

Sigara içme ile hastalık ve ölüm oranları arasındaki bağlantının kesinlik kazandığını vurgulayan Sönmez, dünyada görülen en sık üçüncü ölüm nedeninin sigara ve sigaraya bağlı hastalıklardan kaynaklandığını belirterek, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) raporuna göre dünyada her 6 dakikada bir kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini çarpıcı bir dille ifade etti.

İHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ