Siyah çayın 12 faydası - Sakarya Medyası Siyah çayın 12 faydası
Sakarya Medyası

Siyah çayın 12 faydası

Siyah çayın 12 faydası

Siyah çay, hayatımızın her alanında olmazsa olmazımız. Peki siyah çay içmek hayatımızda bu kadar yer alırken sağlığımıza nasıl etki ediyor hiç düşündünüz mü?

Sabah uyandığımız anda ilk yaptığımız iş mutfağa gidip su kaynatıp çay demlemek… Misafirimiz geldiğinde sohbetin keyfini arttırmak için yaptığımız en sıcak ikram yine siyah çay… Hepimizin alışkanlığı, güzel bir yemeğin üzerine ilk aklımıza gelen yine siyah çay…

Diyetisyen Sanem Apa Doğan, günün her saati elden düşmeyen siyah çayın bilinmeyenlerini ve sağlığafaydalarını anlattı:

1. Daha iyi çalışan kalp: 2009 yılında yapılmış bir çalışmada günde 3-4 fincan siyah çay içen kişilerde; çevreseletkenlerle birlikte değerlendirildiğinde, inme riskini günde 1 fincan içenlere göre yüzde 21 oranında azalttığınıgöstermiştir. Harvard’ta yapılan başka bir çalışma ise kalp krizi riskini yüzde 44 oranında azaltabileceğinigöstermiştir. Kötü kolesterol dediğimiz LDL kolesterol seviyesini ise yüzde 11 oranında düşürebilir.

2. Kansere karşı koruyucu: Yapılan çalışmalar siyah çay tüketimi ile alınan polifenol ve kateşinlerin bazı kansertürlerinin oluşumuna karşı koruyucu etki yarattığını göstermiştir. Örneğin düzenli olarak günde 2-3 fincan siyahçay içen kadınlarda meme ve over (yumurtalık) kanseri oluşumunun azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca akciğerkanseri gelişimini de azaltabilir.

3. Sağlıklı kemikler: Siyah çayda bulunan fitokimyasallar ile düzenli tüketim sağlandığında güçlü kemikleridestekler, kemik yoğunluğuna katkıda bulunur, osteoporoz ve artrit riskini azaltır.

4. Diyabet riskini azaltır: Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yaşayan yaşlı bireyler ile yapılmış çalışmalar da düzenliolarak günde 1-2 fincan siyah çay tüketimi yapıldığında, Tip 2 diyabet oluşumunun yüzde 70 oranındadüşürülebildiği ihtimali üzerinde durulmuştur.

5. Ağız Sağlığı: Yapılan çalışmalar siyah çayın plak oluşumunu azalttığı ve çürük oluşumuna neden olan bakterigelişimini kısıtladığı üzerinde duruyor. Siyah çayda bulunan polifenoller, ağız boşluğunda bulunan bakterilerindiş plak oluşumunu ve yapışkanlık tadına neden olan enzimlerin gelişimini engelliyor.

6. Ağırlık denetimi sağlar: Özellikle karın çevresi yağlanmasını azaltırken, yağ yakımını ve ağırlık kaybınıdestekleyici etki gösterir.

7. Antioksidanlar: Polifenol içeriği yüksek olan siyah çay, DNA hasarını engelleme ile ilişkilidir. Tütün ve diğertoksin maddelerden kaynaklı olarak oluşan bu DNA hasarı için özellikle meyve ve sebzelerle desteklenmiş birdiyette siyah çayın yeri mutlaka olmalıdır. Açık ve limon ilave edilerek içilen çay ile antioksidan alım kapasiteniziarttırmanız kolaylaşır.

8. Stresi azaltır: Siyah çayda bulunan L-theanine rahatlama ve uzun süreli daha iyi konsantrasyon sağladığıçalışmaların ortak sonuçlarıdır. Gün içerisinde ortalama 2-3 fincan siyah çay tüketildiğinde stres hormonu olankortizol seviyesinin düştüğü gözlemlenmiştir.

9. Güçlü bağışıklık sistemi: Siyah çay, içeriğindeki alkylamine antijenleri ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Siyahçay virüsler ile savaşır. Bu da sizin bağışıklık sisteminiz için koruyucu kalkan olur.

10. Düzenli sindirim sistemi: Bağışıklık sistemini geliştirmeye ek olarak siyah çayda bulunan tanenler aynızamanda mide ve bağırsak hastalıkları üzerinde iyileştirici etki sağlar ve sindirim sistemi aktivitesinin azalmasınayardımcı olur.

11. Enerji arttırır: Yüksek kafein içeriği olan diğer içeceklere göre siyah çayda bulunan düşük kafein oranı kanakışına yardımcı olurken, beyin fonksiyonlarını da güçlendirir. Ayrıca metabolizma ve solunum sistemiyle kalpve böbrekleri de uyarır.

12. Mutluluk faktörü: Doğru şekilde toplanmış ve kurutulmuş çay yapraklarından elde edilen siyah çayıdemlediğinizde size mutluluk vermez mi? Hem de bunu tüm vücut fonksiyonlarını korurken yaparsa. Bu nedenledoğru şekilde toplanmış, doğru markalarıtercih etmeli

SİYAH ÇAY İÇERKEN DİKKAT

• Güvenilir şekilde toplanmış, kurutulmuş ve paketlenmiş siyah çayı tercih etmelisiniz.

• Koyu ve bayat çayları içmeyiniz.

• Demir eksikliği olan kişilerde çay özellikle yemeklerden hemen sonra içilmemeli en az 30 dakika beklenmelidir.

• Yaşlılar, çocuklar ve hamileler açık şekilde mümkünse limonlu çay içmeyi tercih etmelidirler.

• Doğru beslenme alışkanlıkları içinde gün içerisinde 3-5 fincan siyah çay içebilirsiniz.

Haber Merkezi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ