Ergün Atalay “Bu para ile geçinilmez” - Sakarya Medyası Ergün Atalay “Bu para ile geçinilmez”
Sakarya Medyası

Ergün Atalay “Bu para ile geçinilmez”

Ergün Atalay “Bu para ile geçinilmez”

CHP heyetini ağırlayan Türk İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin bin 300 lira olmasından sonra bazı sektörlerde işçi kıyımlarının başladığını belirterek, “Patronları, bizi ve siyasileri bir odaya kapatsınlar, bu parayı bize versinler, bakalım geçinebilecekmiyiz…

ZİYARETTE

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, partisinin genel merkez heyetiyle Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyaret etti. Ergün Atalay burada yaptığı konuşmada, hükümetin kıdem tazminatı ve esnek işçilikle ilgili yapmak istediklerine değindi. Kıdem tazminatı uygulamasının genele yayılmaması gerektiğini belirten Atalay, “Kiralık işçi, ne demek; kiralık sendikacı, kiralık bakan, kiralık genel müdür, böyle bir şey olur mu?” dedi.

TAZMİNAT

Atalay, “Şu anda esnek çalışma ve kıdem tazminatı ile ilgili sıkıntılarımız var. Bu konudaki sıkıntılarımızı anlatmaya gayret sarf ediyoruz. Esnek çalışma taşerondan daha fazla bu ülkenin başına bela olacak. Özelikle tarımda çalışan kadınlar, temizliğe giden kadınlar hasta bakan kadınlar, doğumdan ve askerden dönenlerle ilgili esnek çalışmayla ilgili düzenleme yapılsın. Kıdem tazminatı ile bu işin içinde yokuz” dedi.

ASGARİ ÜCRET

Tepkisini örneklerle dile getiren Atalay, “80 sene evvel kıdem tazminatı ülke gündemine gelmiş. Ecevit döneminde 30 gün olmuş. Asgari ücreti alan bir insanımız 1300 lira alıyor, 6,5 milyon civarında, 25 sene çalışacak 40 bin lira para alacak. Asgari ücret 1300 lira oldu, tekstil, büro iş kollarında işçi çıkarmaya başladılar. Beni de patronları da buna karşı çıkan siyasileri de bir odaya kapatsınlar, 1300 lirayı bize versinler, bakalım geçinebiliyor muyuz. Ondan sonra neyin ne olduğunu anlarız” diye konuştu.

http://www.bizimsakarya.com.tr/24105-bu-para-ilegecinilmez-haberi.html

peki, seçim öncesi siyasiler ne demişti?…

BTP lideri Haydar Baş 5 bin tl'nin kaynağını açıkladı

BTP lideri Haydar Baş asgari ücreti 5 bin tl olarak açıklamıştı

İnternetin gündemi bugün Prof.Dr. Haydar Baş’tı. BTP liderinin twitter hesabından yaptığı “asgari ücretliye 5000 tl vereceğim açıklaması büyük yankı uyandırdı. Kameraların karşısına geçen BTP lideri asgari ücreti nasıl 5 bin lira yapacağını anlattı.

Rusya başta olmak üzere birçok ülkede uygulanan milli ekonomi modeliyle dünyaya yön veren Prof.Dr. Haydar Baş, modelde yer alan sosyal devlet projeleriyle Türkiye’nin de gündeminde.
BTP Lideri Haydar Baş’ıntwitter hesabından, seçimleri kazanması halinde asgari ücrete zam yapacağınıaçıklaması büyük yankı uyandırdı.”Milli Ekonomi Modeli ile memurun ve işçinin asgari ücretini 5000 TL vereceğim”dedi. Baş attığı tweette ayrıca,”Rusya’yı lider ülke yapan tezim Türkiye ‘nin son şansıdır”ifadelerini kullandı.

SEÇİM VAADİ DEĞİL MİLLİ EKONOMİ MODELİ’NİN GEREĞİ
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP)Genel Başkanı Prof. Dr: Haydar Baş Ulusal medyada çok konuşulan açıklamasının ardındanTaahhüt ettiğimiz paralar seçim vaadi olmayıp MEM in gereğidir”dedi.
İnternetin gündemi bugün Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof.Dr. Haydar Baş’tı.

BTP LİDERİ HAYDAR BAŞ NASIL 5 BİN TL MAAŞ VERECEK
Kameraların karşısına geçen BTP lideriasgari ücreti nasıl 5 bin lira yapacağını anlattı.
“Sevgili vatandaşlarım seçim mahalline girdiğimiz bu günlerde bizler Bağımsız Türkiye Partisi olarak asgari ücreti 5 bin Türk lirası olarak tespit ettik ve de ev hanımlarına vatandaşlık maaşı olarak 1.500 Türk lirası olarak belirledik.
Bazı arkadaşlarımız endişe ile peki bunu siz nereden bulupta vereceksiniz diye soruyorlar.
Lüften dikkatle dinleyelim…
Bakınız Türkiye’nin bugün tam 2 trilyon GSMH var. Bu ne demek yani bizim 2 trilyon gelirimiz var, paramız var, servetimiz var. Bugüne kadar biz milli paraları devreye koymadığımız için bundan hiçbirimizin haber yok.
Ülkemizde 3 katrilyon dolarlık yeraltı kaynağımız var, 2 trilyon senyoraj hakkımızı her yıl kullandığımızda GSMH ile birlikte tam 4 trilyon paramız olacak.
Bunun mukabilinde birde vergi gelirlerimizin 500 milyar olduğunu kabul ettiğimizde yıllık girdimizin 4,5 trilyon olacak. Peki buna mukabil elimizden çıkan para miktarı ne oluyor bu hesaba göre 20 milyon asgari ücretten maaş alan insanları hesap ettiğimizde 5 bin TL’den ayda 100 milyar para eder, yılda 1 trilyon 200 milyar eder.
Peki Ev hanımlarının vatandaşlık giderine baktığımızda ise toplam 360 milyar lira olduğunu görürüz. O taktirde 1 trilyon 560 milyar giderimiz yılda var.
Halbuki bizim elimizde olması gereken para 4,5 trilyon şimdi söyler misiniz 4,5 trilyon elinde girdisi olan bir sermaye sahibi 1 trilyon 560 milyar lirayı ödeyebilir mi ödeyemez mi?

Bunu taktirlerinize arz ediyorum.”

CHP ve MHP'den Erdoğan'a asgari ücret tepkisi

CHP ve MHP’den Erdoğan’a asgari ücret tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 1 Kasım seçimlerinden hemen önce yaptığı asgari ücret çıkışı, siyasi kulisleri hareketlendirdi. AK Parti, seçim vaadi olarak asgari ücretin 1300 TL olacağını seçim beyannamesine koymuştu, ancak AK Parti’nin ekonomi kurmayı, eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 1300 TL asgari ücret için “Aralık 2016″yı işaret etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise asgari ücretin 2016 Ocak ayından itibaren 1300 TL olacağını açıkladı.

PARTİLERİN FARKLI ASGARİ ÜCRET VAATLERİ VAR

TBMM’de temsil edilen dört partinin dördü de, asgari ücret konusunda seçmenlere farklı vaatlerde bulunmuşlardı; HDP 2 bin TL asgari ücret vaadederken, CHP 1500 TL, MHP ise 1400 TL asgari ücreti seçim beyannamesine koymuştu.AK Partiise, 1 Kasım seçimleri için asgari ücret vaadini, Genel BaşkanAhmet Davutoğlu’nun ağzından 1300 TL olarak açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bugün yaptığı konuşmada, AK Parti’nin seçim vaadi olan 1300 TL’lik asgari ücretten bahsetti.

Erdoğan, şöyle konuştu;
“Bakın asgari ücret biz göreve geldiğimizde 2002 sonu 184 liraydı. Fakat bir de asgari ücret nedir? bunu da yanlış anlatıyorlar.Asgari ücret bir tabandır. Yani bunun altında ücret ödeyemezsin. Ucu açık, istersen 5 bin öde. sana kimse neden 5 bin verdin diyemez. Şimdi bugün bakıyoruz, asgari ücret 1000 lira. 2016 başından itibaren asgari ücretin hükumetin ben teklifini vaadini söylüyorum 1300 lira olması ön görülüyor. Ve asgari ücretin görüşmeleri bu yılın aralık ayında yapılacak 2016 başı itibariyle, yeni asgari ücret yani vaat edilen 1300 başlamış olacak. Yani 5 kattan fazla bir artış.”

ERDOĞAN 1300 TL ASGARİ ÜCRET İÇİN “2016 BAŞI” DEDİ AMA BABACAN “ARALIK 2016” TARİHİ VERMİŞTİ

Erdoğan’ın, 1300 TL asgari ücret için “2016 başı” tarihini vermesine rağmen, AK Parti farklı bir tarih ortaya koymuştu.
Eski Başbakan YardımcısıAli Babacan7 Ekim’de NTV’de yaptığı açıklamada, “1 Ocak’ta zaten bir asgari ücret artışı olacak. Ama bizim niyetimiz aralık 2015’te bin lira olan asgari ücretin aralık 2016’ya gelindiğinde bin 300 lira olması” diyerek, 1300 TL asgari ücret için en erken 2016 sonu/2017 mali yılını işaret etmişti.

CHP’Lİ TEKİN: CUMHURBAŞKANI FARKINDA OLMADAN CHP’YE OY İSTEMİŞ…

Cumhurbaşkanı’nın asgari ücret çıkışına CHP’nin tepkisi ise, “Erdoğan, farkında olmadan CHP’ye oy istedi” şeklinde oldu.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP’nin asgari ücret vaadinin 1500 TL olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu;
“Herhalde Cumhurbaşkanı, CHP’nin asgari ücret için 1500 TL vaadettiğinden haberdar değil. İşçi kardeşlerimiz elbette, 1300 TL yerine, CHP’nin vaadi olan 1500 TL asgari ücreti tercih edeceklerdir.Cumhurbaşkanı, eğer bir partinin seçim vaadine oy isteyecekse, o CHP’nin seçim vaadi olmalıdır. Cumhurbaşkanı, bu çıkışıyla, farkında olmadan CHP’ye oy istemiş. Üstelik, CHP’nin öngördüğü 1500 TL asgari ücret net rakam. AKP’nin vaadettiği 1300 TL içinde, bir de vergi var.”

MHP’Lİ OKTAY VURAL:CUMHURBAŞKANI, AKP’NİN SEÇİM BEYANNAMESİNİN PROPAGANDASINI YAPIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yaptığı konuşmada asgari ücretin 2016’da 1300 TL olacağını açıklamasına, MHP tepki gösterdi. MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, “Cumhurbaşkanı, AKP’nin seçim beyannamesinin propagandasını yapıyor” diyerek, Erdoğan’ın TBMM kürsüsünden Cumhurbaşkanı olmak için ettiği tarafsızlık yeminini hiçe saydığını söyledi.

“AKP EŞ BAŞKANI GİBİ HAREKET EDİYOR”

Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanı sıfatı taşımasına rağmen, “AKP eş başkanı gibi davranmakla” eleştiren Oktay Vural, “MHP’nin asgari ücret vaadi 1400 TL. Seçimlerden sonra, sana inat asgari ücret 1400 TL olacak. Bu millet, Cumhurbaşkanı’na inat, seçimlerde MHP’ye oy verip, asgari ücretin 1400 TL olmasını sağlayacak” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın “gayrı hukuki” davranarak, TBMM kürsüsünden “namusu ve şerefi üzerine” ettiği tarafsızlık yeminini çiğnediğini söyleyen Vural, “Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanlığı makamını, gayrı hukuki şekilde siyasi iktidarın propagandası için kullanmaktadır” diye konuştu.MHP’nin 7 Haziran seçimleri öncesinde ortaya attığı “asgari ücret 1400 TL olacak” vaadinin, bizzat Cumhurbaşkanı tarafından “asgari ücret açık attırmaya mı çıktı” denilerek eleştirildiğini hatırlatan Vural, “Peki şimdi ne oldu da, 1300 TL asgari ücreti uygun görmeye başlamış? Cumhurbaşkanı, paralel Başbakan gibi çalışıyor. Şu anda TÜrkiye’de hem Cumhurbaşkanlığı, hem de Başbakanlık makamlarında boşluk yaşanıyor. 1Kasım’da inşallah biz Başbakanlığı üsteleneceğiz, Cumhurbaşkanı da Cumhurbaşkanlığı yapacak” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ