‘Her 10 çocuktan biri astım’ - Sakarya Medyası ‘Her 10 çocuktan biri astım’
Sakarya Medyası

‘Her 10 çocuktan biri astım’

‘Her 10 çocuktan biri astım’

Her 10 çocuktan birinin astım olduğunu belirten Prof. Dr. Yonca Tabak, kış enfeksiyonları gibi başlayan birçok rahatsızlığın alerji ve reflüye doğru nasıl ilerlediğini ve hastalık aşamalarını ortaya koydu.

‘Her 10 çocuktan biri astım’

Prof. Dr. Yonca Tabak, çocuğun alerjik mi,gripmi,nezlemi olduğunu iyi analiz etmek gerektiğini belirtti. Bilinçliilaçkullanımının zarar değil yarar sağladığını söyleyen Tabak, özellikle antibiyotiğe ne zaman başvurulacağına dikkat çekti. Soğuk algınlıklarında viral bir durum varsaantibiyotikverilmediğini ancak geçmeyen bir durum varsa antibiyotik kullanılabileceğini vurguladı. Tabak, “Alerji çocuklarda büyüyünce geçer mi?” sorusuyla sık karşılaştığını ifade ederek, “Kendi haline bırakıldığında alerji büyüdükçe geçen bir hastalık değildir. Doğru teşhis ve tedavinin uygulanması gerekir” diye konuştu.

Kışenfeksiyonları dahilinde geniz akıntısı, alerji, reflü öksürükleri olmak üzere 3 tip öksürük olduğunun altını çizen Tabak, hastalık 10 günde geçiyorsa normal, geçmiyorsa anormal bir durumun olabileceğini belirtti. Tabak, “Bazı durumlar kırmızı alarm sayılmalı. 10 günden uzun nezleyi yılda 3 kereden fazla yaşıyorsa dikkat etmelisiniz. Her 10 çocuktan biriastımolabiliyor. Eğer çocuğunuz tıkandığında nefes açıcı buhar iyi geliyorsa astım teşhisi konabilir. Ayrıca her bebek mide kası gevşek olduğu için reflüye yatkındır. Bariz reflüde kusma, gizli reflüde iştahsızlık, sebepsiz gece ağlamaları, ağız kokusu, diş gıcırtdatma, çürük, hıçkırık ve ses kısıklığı vardır” dedi. Tabak, alerjinin bütüncül bir hastalık yapısı taşıdığını söyleyerek, alerji deri testlerinin her yaştaki çocuğa yapılabildiğini ancak bazen 3 yaş altındakilerde doğru sonuç çıkmadığını ekledi.

Astıma karşı alınabilecek önemlerden de bahseden Tabak, 1. Basamakta ev içinde toz, koku, deterjan ve rutubete karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi. 2. Basamakta ilaç- sprey kortizon, buhar makinası tedavisi, 3. Basamakta dilaltı aşı tedavisi, 4. Basamakta ise Reflü tedavisi yapıldığını anlattı. Reflü ve astımı tetikleyemecek sağlıklı beslenme alternatiflerinin hayati önem taşıdığını söyleyen Tabak, çok çikolata tüketen çocuklarda gizli reflü olabileceğini, kafein içeren kakao yerine keçiboynuzu pekmezi, kabak tatlısı, annenin kendi denetiminde yaptığı meyveli pasta, ev yapımı poğaça, tarçınlı- havuçlu kek gibi alternatiflerin doğru sayıldığını belirtti. Gece sütünün de sakıncalığı olabileceğine dikkat çeken Tabak, “Gece sütü balgam nedeni. Gevşek mideden yukarıya asit çıkıyor” dedi.

Haber Merkezi

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ