Suriye batağında tek başına! - Sakarya Medyası Suriye batağında tek başına!
Sakarya Medyası

Suriye batağında tek başına!

Suriye batağında tek başına!

AKP hükümetinin BOP güdümlü Suriye politikası Türkiye’yi tarihinin en büyük hezimetine mahkûm etti.

Suriye batağında tek başına!

YENİ MESAJ/İSTANBUL

Küresel güçler Suriye krizinin tüm yükünü yükledikleri Türkiye’yi tamamen denklem dışı bıraktı. 3 milyon mülteciyi barındırmasının yanı sıra Suriye kaynaklı terör saldırılarına yüzlerce can veren Türkiye’nin hiç bir konuda söz hakkı kalmadı. ABD ile Rusya arasında varılan ateşkes mutabakatı 27 Şubat’ta başlıyor. İki ülkeden yapılan ortak açıklamaya göre ateşkes başta IŞİD ve El Nusra olmak üzere Birleşmiş Milletler tarafından ‘terörist’ ilan edilmiş örgütleri kapsamayacağı ve bu gruplara yönelik hava operasyonları sürdürülecek.

Suriye hükümeti ve muhalifler ise şartlar öne sürerek ateşkesi kabul etti. Suriye devletinin ateşkes şartı Türkiye sınırından terörist geçişlerinin durdurulması oluşturuyor. Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Yüksek Müzakere Komitesi’nin şartı ise silahlı grupların kontrolündeki 18 bölgede ordu kuşatmasının kalkması.

ABD, PYD’nin yanındaolmaya devam edecek

Ateşkesin yürürlüğe girmesiyle beraber Türkiye de Fırat’ın batısına geçen terör örgütü PYD’ye top atışını kesmek zorunda kalacak. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, “Biz Türkiye’nin top atışlarını durdurduğunu görmek istediğimiz konusunda çok netiz” diyerek Ankara’yı uyardı. ABD’den Türkiye’ye bir uyarı da Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook’tan geldi. Cook, Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin YPG’ye yönelik eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Cook, “Suriye’de Kürtler özelindeki durumu Türkiye ile uzun uzadıya konuştuk ve IŞİD ile savaşan gruplara olan desteğimizi ifade ettik. Bu bazı Kürt grupları da içeriyor. Terör faaliyetleriyle ilgili endişelerini anlamakla birlikte bu konuda Türkiye ile aynı fikirde olmayışımız sürecek” dedi.

AB: Türkiye ile Rusyasavaşabilir

Suriye krizi üzerinden Türkiye ile Rusya’yı savaş noktasına getirme gayretleri de sürüyor.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Rusya ve Türkiye arasında ‘sıcak savaş’ yaşanabileceği yönünde uyarıda bulundu.

“Suriye’de yaşanları, bölgesel aktörlerin vekalet savaşı olarak adlandırıyoruz. Ancak tehlike bundan çok daha büyük” diyen Mogherini, “Karşımızda, her zaman üzerinde durduğumuzdan farklı bir sıcak savaş tehlikesi var. İlle de ABD ve Rusya arasında değil ama Rusya’yla Türkiye arasında olabilir” ifadelerini kullandı. Daha önce de Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Suriye’nin kuzeyinde Türk bombardımanı yüzünden Türkiye ile Rusya arasında bir savaş riski var” demişti. Uçak krizinin ardından ilişkisi bozulan iki ülkeyi savaştırma gayretleri sürerken NATO’dan Türkiye’ye ‘bize güvenmeyin’ mesajı gelmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ