Diyalog içinde karar vereceğiz - Sakarya Medyası Diyalog içinde karar vereceğiz
Sakarya Medyası

Diyalog içinde karar vereceğiz

Diyalog içinde karar vereceğiz

Başbakan Davutoğlu, Cerattepe’de planlanan madencilik faaliyeti ve meydana gelen olaylarla ilgili Artvin heyetini kabul etti. Mahkeme sonuçlanana kadar maden projesinin durdurulması kararlaştırıldı. Davutoğlu, “Çevreye zarar verilmesine kimse göz yummaz. Ancak madenleri de çıkarmamız gerek. Nasıl olacağına diyalog içinde karar vereceğiz” dedi

Artvin’in Cerattepe bölgesindeki madencilik faaliyetleri üzerinden başlayan tartışma ve kentte yaşanan gerginliğe Başbakan Ahmet Davutoğlu el koydu.

Meclis’e kadar taşınan gerginliğin ardından Davutoğlu, kendisinden randevu isteyen dernek temsilcileri ve kentteki siyasi parti temsilcilerinden oluşan heyeti Çankaya Köşkü’ne davet etti. Dün Çankaya Köşkü’nde “Cerattepe Zirvesi” yapan Davutoğlu, tarafları dinledi. İki saat süren toplantıda, Davutoğlu’nun, “Burada iki taraf yok. Hükümet olarak bizim çevre hassasiyetimiz ortada. Çevreye zarar verilmesine kimse göz yummaz” dediği öğrenildi.

BAŞKA YÖNE ÇEKİLMESİN

“Ben de bir dağ çocuğuyum. Sizinki kadar yeşil değil belki ama ben de o güzellikler içinde büyüdüm” diyen Davutoğlu’nun “Cizre-Artvin’dir Artvin-Cizre’dir diye görülürse bu iş çıkış olmaz. Buna müsaade etmeyiz. Böyle olursa iş çevre meselesi olmaktan çıkar” ifadelerini kullandığı belirtildi.

MADENLERİ DE ÇIKARMAMIZ GEREK

Davutoğlu’nun konuşmasında şu değerlendirmelerde bulunduğu ifade edildi:
“Bu mesele bir tarafın diğerine galebe çalacağı bir konu değil. Eğer bu ülkeyi kalkındıracaksak, geliştireceksek enerjide madende dışa bağımlılıktan kurtaracaksak bu madenleri de çıkarmamız gerek. Bunun nasıl olacağına da konuşarak diyalog içinde karar vereceğiz.”

Davutoğlu’ndan ’Cerattepe’ açıklaması

HUKUKİ SÜREÇ BEKLENECEK

Başbakan Davutoğlu’nun Artvin heyetiyle görüşmesinde, hukuki süreç tamamlanıncaya kadar Cerattepe bölgesinde yürütülmesi
planlanan madencilik faaliyetinin durdurulması yönünde karar alındı. Kararın, en az 6 aylık bir mahkeme kararı sürecinde madencilik faaliyetlerinin yapılmayacağı anlamına geldiği belirtildi. Yeşil Artvin Derneği, geçtiğimiz gün Rize İdare Mahkemesi’ne başvurarak yürütmeyi durdurma kararı talep etmişti.

Konya’da 42 tesisin açılış ve temel atma törenine katılan Başbakan Davutoğlu’na partililer yoğun sevgi gösterisinde bulundu.

ÜÇ BAKANLA DEVAM ETTİ

Heyetle basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda 2 saat kalan Davutoğlu, Konya’daki toplu açılış törenine katılmak için toplantıdan ayrıldı. Daha sonra heyet, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile görüşmeleri sürdürdü.

Çankaya Köşkü’ndeki görüşmeye, 4 bakan, AK Parti’nin 2 genel başkan yardımcısı, Davutoğlu’nun bazı danışmanları, AK Parti ve CHP’nin Artvin milletvekilleri, Artvin Belediye Başkanı, siyasi partilerin Artvin il başkanları, Yeşil Artvin Derneği yöneticileri, bazı sendika, oda ve STK temsilcileri katıldı.

İstismar edilirse tavrımız değişir

Artvin heyeti ile görüşmesinin ardından Konya’ya geçerek toplu açılış törenine katılan Başbakan Davutoğlu, verilen teminatların istismar edilmesi durumunda kamu düzeninin sağlanacağını söyledi.

Cerattepe heyeti Çankaya Köşkü’nde Davutoğlu ile görüştü.

Cerattepe’deki maden çalışmalarının mahkeme kararına kadar durdurulduğunu belirten Davutoğlu, gelişmeleri ilk günden itibaren takip ettiklerini söyledi. Davutoğlu, Artvin’in tepeleri ve dağlarının korunması bizim asli görevimizdir. Bu ülkenin havasını suyunu taşını toprağını hep bereber koruyacağız. Aynı şekilde ülkenin doğal kaynaklarının ekonomiye katkı sağlaması için çalışacağız. Bunlar birbiriyle çelişen konular değil” dedi.

KAPALI GALERİ OLACAK

Artvin’de ilk çalışmaları 2009 yılında başlayan projenin, hassas oldukları bir proje olduğunu vurgulayan Başbakan, “Maden işletmesinde kesinlikle kapalı galeri uygulaması olacak, çıkarılacak maden yerinde işletilmeyecek, teleferikle taşınacak.
Galeriden çıkarılan madenin başka bir yerde işlenmesi için açılacak yol için birçok ağacın kesilmesi gerekebileceği bakımından taşıma işlemi teleferikle gerçekleştirilecek. Ağaç kaybına izin ve mahal verilmeyecek” diye konuştu.

İZİN VERMEYİZ

“Hukuk devleti kuralları içinde kamu düzenini sağlar, yanlış bir uygulama olursa gereğini yaparız” diyen Davutoğlu, şunları söyledi: “Öncelikle Cerratepe’deki maden işletmesi, mahkeme kararı sonuçlanana kadar çalışmalarını durduracak. Herkes hukuk devletinin gereği olarak mahkeme kararına saygı duyacak. Biz bu kadar açık ve şeffaf davranırken bu konunun istismar edilmesine asla izin vermeyiz. Hele hele buradan hareketle, birtakım illegal gösteriler yapılmaya devam edilirse, birtakım yanlış uygulamalar içine girilirse Artvin’de de, Türkiye’nin her yerinde de kamu düzeni kesinlikle muhafaza edilecektir.”

Şehit ailesi için Gül’e sürpriz telefon

Başbakan Davutoğlu, Konya’da açılış ve temel atma töreninin ardından, Şırnak’ın Cizre ilçesindeki terör operasyonunda yaralandıktan sonra tedavi gördüğü GATA’da şehit olan polis memuru Kemal Yılmaz’ın baba evini ziyaret etti. Aileye taziyelerini ileten Davutoğlu, şehit babası İhsan Yılmaz’ın isteği üzerine 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü telefonla arayarak, aileyi Gül ile görüştürdü. 11. Cumhurbaşkanı Gül de şehit ailesine taziyelerini iletti. Şehit babası Yılmaz’ın 1980’li yıllarda Almanya’da Gül’ü misafir ettiği öğrenildi. Başbakan Davutoğlu, daha sonra kasım ayında Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bölücü terör örgütü PKK’nın saldırısı sonucu şehit olan polis memuru Arif Demir’in baba evine taziye ziyaretinde bulundu. Ziyarette, Davutoğlu’na eşi Sare Davutoğlu da eşlik etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ