Putin'den dolara 'altın' vuruş - Sakarya Medyası Putin'den dolara 'altın' vuruş
Sakarya Medyası

Putin’den dolara ‘altın’ vuruş

Putin’den dolara ‘altın’ vuruş

Ukrayna ve Suriye krizleri nedeniyle ABD ve Avrupa’nın ambargo ve düşük petrol fiyatlarıyla pes ettirmeye çalıştığı Rusya, altın rezervlerini Ocak ayında 20 ton, son altı ayda ise 200 ton artırdı. Die Welt gazetesinin, “Doların hakimiyetini kırmak istiyor” dediği Putin, Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’nin formüllerini uyguluyor.

YENİ MESAJ

Petrol fiyatları uzun süredir 35 dolar gibi düşük seviyelerde seyretmesinden dolayı en fazla zarar eden ülkelerden bir olarak görülen Rusya’nın altın rezervlerini Ocak ayında tek seferde 20 ton birden artırması, Rusya ekonomisinin iflas etmesini bekleyenler üzerinde şok etkisi oluşturdu. Bin 300 ton altın rezerviyle dünya ülkeleri arasında altıncı sırada olan Rusya, son altı ayda rezervlerine 200 ton altın ekledi. Rusya’nın altın rezervlerindeki bu artışa dikkatleri çeken Alman Die Welt gazetesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir planı olduğunu, muhtemelen doları zayıflatmak istediğini ileri sürdü. Bu tür toplu alımların anlaşılmaz olduğuna vurgu yapan Die Welt gazetesinde, “Bu, doların hakimiyetine sessizce yapılan bir saldırı. Putin, altını alıyor ve bunu tantanasız ama büyük ölçüde yapıyor. Putin’in ABD ve Avrupa’nın üstünlüğünü kırmak istiyor. Altın satın alan, Batı dövizlerinin hakimiyetini azaltır. Putin’in beklentisi de bu yönde” ifadeleri kullanıldı.

Putin dolardan vazgeçmeye kararlı

“Putin, ne olursa olsun dolardan vazgeçmek istiyor” diyen Alman gazete, Rusya’nın etkisindeki diğer ülkelerin de altın rezervlerini artırdığını yazdı. Avrasya Ekonomik Birliği’nin üyelerinden Kazakistan’ın da son 40 aydır aktif olarak altın aldığını belirtti. Çin de altın alımında Rusya’yla adeta yarışa girmiş durumda. Çin, bin 600 tondan fazla altın rezerviyle dünya sıralamasında beşinci sırada yer alıyor. Sahip oldukları altın rezervine göre ABD ibirnci durumdayken bu ülkeyi sırasıyla Almanya, İtalya, Fransa, Çin ve Rusya izliyor. Çin’in de muhtemelen Rusya’yla aynı hedefin peşinde olduğunu ifade eden Die Welt gazetesine göre iki ülke de dolar bağımlılığından kurtulmak istiyor.

‘ABD’yi ayakta tutan parasıdır’

Rusya ve Çin başta olmak üzere bugün altın rezervlerini artıran ülkeler Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’nin gereğini yerine getiriyorlar.

Prof. Dr. Haydar Baş, 27 Şubat 2013’te Putin’in davetiyle Rusya Parlamentosu’nda yalşaık 5 saat süren bir zirvede Milli Ekonomi Modeli’ni anlatmıştı.

Bir açıklamasında “ABD’nin sistemi zaten çökmüş durumda. ABD’yi ayakta tutan sistemi değil, parasıdır” diye konuşan Prof. Dr. Haydar Baş, ABD’yi geri bırakabilmenin ancak doları devreden çıkartmakla mümkün olabileceğini ifade etmişti.

Söz konusu açıklamasında BTP Genel Başkanı şunları söylemişti: “Rusya bizim dediğimiz kuralları hayata geçirmeye başladı. Hatta bu konu için Prof. Dr. Victor Minin’i gönderdi. Victor, daha sonra Müslüman oldu. Şimdi adı Ali Victor’dur.

Prof. Dr. Minin’le birlikte o zaman Gaziantep’e gittik. Orada iktisat konusu üzerine saatlerce sohbet ettik onunla. O günlerde Amerika’nın durumu hakikaten iyi değildi. Minin, bana ABD’nin çökeceğini söyledi.

Ben ise Amerika’nın çökmeyeceğini söyledim. Niçin, diye sordu. “Amerika’nın sistemi zaten çökmüş, batmış. Amerika’yı ayakta tutan sistemi değil, parasıdır. Arkasında da Amerikan ordusu var. Binaenaleyh bunları kolay kolay sarsmanız mümkün değil.

Eğer ABD’nin geri kalmasını istiyorsanız güçlü bir para birimi devreye koyacaksınız, doları devreden çıkartacaksınız” dedim.

Bu konu Ali Victor’la aramızda saatlerde tartışıldı.

O olmaz, dedi, ben olur, dedim. Derken ona “Sayın Ali Victor şu an Rusya’da dolar geçerli mi? Türkiye’de, Çin’de, Uzakdoğu’da ve Afrika’da var mı?” diye sordum. Var, dedi. İşte adamlar para saltanatı kurmuş dedim.

Bunu kaldırabiliyor musun? Peki, ne yapacağız diye sordu. Yapılacak olan iş doların bu hakimiyetini ortadan kaldırmaktır, dedim. Rusya o zamandan beri bizim modelimizdeki formülleri hayata geçiriyor.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ