TMO ne zaman Fındık almaya başlayacak? - Sakarya Medyası TMO ne zaman Fındık almaya başlayacak?
Sakarya Medyası

TMO ne zaman Fındık almaya başlayacak?

Hükumetten Referandum sonrası ilk açıklama geldi: TMO ne zaman Fındık almaya başlayacak?

TMO ne zaman Fındık almaya başlayacak?

Fındık üreticilerinin beklediği açıklamalar art arda geldi. Fındık konusunda açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TMO’nun bu hafta alım yapmaya başlayacağı müjdesini verdi. Son günlerde fındık fiyatlarının

Fındık üreticilerinin beklediği açıklamalar art arda geldi. Fındık konusunda açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TMO’nun bu hafta alım yapmaya başlayacağı müjdesini verdi.

 

Son günlerde fındık fiyatlarının yeni sezon öncesinde hayli düşmesi üreticileri küstürmüştü ancak devletin fındık üreticisini mağdur etmeyip referandum akabinde alım yapacak olması Karadenizli üreticilerin güvenini pekiştirdi. Stratejik ürün olan fındık üzerinde yapılan spekülasyonlar ve fındık üreticilerinin sahipsiz olduğu şeklindeki karalamalar devletin sektöre el atmasıyla ortadan kalkacaktır.

 

Fındık fiyatlarının aşırı düşmesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakan Çelik ‘Önümüzdeki hafta fındık alımı yapacağız’ dedi. Dün akşam da Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’tan fındık fiyatlarıyla ilgili önemli açıklamalar gelmişti.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, fındık fiyatlarının düşmesiyle ilgili açıklama yaptı.

 

Çelik, “Fındık fiyatlarıyla ilgili tekelci bir mantık maalesef üreticileri mağdur etti. Bakanlık olarak TMO bünyesinde önümüzdeki hafta fındık alımını yapacağız” dedi.

 

Numan Kurtulmuş: Fındık fiyatlarının öldürülmesine müsaade etmeyeceğiz

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, dün akşam Ordu Kumrulular Derneğinin bir düğün salonunda düzenlenen “Birlik ve Beraberlik Gecesi”ne, İstanbul’dan sosyal medya hesabı üzerinden canlı bağlanarak fındık fiyatlarına ilişkin önemli açıklamalar yapmıştı.

 

Bakan Kurtulmuş, “Fındıkta birtakım spekülasyonlar olduğunu çok ciddi bir şekilde görüyor ve yakinen takip ediyoruz. Referandum ortamını fırsat bilen bazı tekelci fırsatçıların, vatandaşımızın fındığının üzerinde oyun oynamasına asla ama asla müsade etmeyeceğiz. İnşallah bu konuyu da hemen referandumun arkasından çözeceğiz.” dedi.

 

Bağlantıda, birçok vatandaşın kendilerine fındıkla ilgili sorular sorduklarını hatırlatan Kurtulmuş, fındıkta serbest piyasa koşullarına göre hareket edildiğini söyledi. Mart ayının ortasından itibaren, fındıkta, alan bazlı desteklerin ödendiğini belirten Kurtulmuş, bunun, üreticilere ana sütü kadar helal olduğunu ifade etti.

 

Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Fındıkta birtakım spekülasyonlar olduğunu çok ciddi bir şekilde görüyor ve yakinen takip ediyoruz. Referandum ortamını fırsat bilen bazı tekelci fırsatçıların vatandaşımızın fındığının üzerinde oyun oynamasına asla ama asla müsade etmeyeceğiz. Bunu inşallah 16 Nisan’dan sonra göreceksiniz, gerekirse devlet her türlü destekleme alımlarını da yaparak gerekirse Rekabet Kurumuna da bu meseleyi intikal ettirerek, tekelci bir anlayışı, ‘Nasıl olsa başka bir rakibimiz yok’ diyerek fındık fiyatlarının öldürülmesine müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini arzu ederim. İnşallah bu konuyu da hemen referandumun arkasından çözeceğiz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ