Dünyamızı zenginleştiren geometrik formlar - Sakarya Medyası Dünyamızı zenginleştiren geometrik formlar
Sakarya Medyası

Dünyamızı zenginleştiren geometrik formlar

Büyükşehir Belediyesi Nisan Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında ‘Türk Sanatında Geometrik Sistemler’ başlıklı söyleşi ile devam etti. Prof. Dr. Selçuk Mülayim, “Şekil dünyamızı zenginleştiren geometrik formların neredeyse sonsuz birleşme imkanı olduğunu görüyoruz. Bu yüzden tek motiften daha çok takım halindeki birleşmelerden ve sistemlerden söz edebiliyoruz. Tıpkı gezegenler, uydular, takımyıldızları, galaksiler gibi” dedi.

Dünyamızı zenginleştiren geometrik formlar

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Nisan Kültür Sanat Etkinlikleri ‘Türk Sanatında Geometrik Sistemler’ başlıklı söyleşi ile devam etti. Sakarya Sanat Galerisi’nde düzenlenen programa Prof. Dr. Selçuk Mülayim konuşmacı olarak katıldı.

  

Ölüm sessizliği yerine hareket

Geometrik sistemler ve mimari devirlere değinen Prof. Dr. Selçuk Mülayim, “Üçgen yüzeyler dünyanın en sağlam şehirlerini oluşturur. Mısır’daki piramitler dünyanın en sağlam yapılarıdır. Piramitlerin yıkılması için yeryüzünün ters kepçe olması lazım. Çünkü kare geniş bir taban üzerine geometrik bir form olarak inşa edilmişlerdir. Piramit formu bulunmuş en mükemmel formdur. Klasik Devir Osmanlı camileri de bu formu ele almışlardır. Dörtgen bir taban üzerinde merkezi kubbeye gittikçe daralır. Ama onların yüzü dümdüz değildir. Eğriler çıktılar ve küreseller vardır. Klasik Devir Osmanlı yapılarında bir ölüm sessizliği yerine bir hareket sağlanmıştır” diye konuştu.

 

Geometrik formların sonsuz birleşme imkanı

Geometrik sistemleri çevremizdeki örneklerle açıklayan Prof. Dr. Selçuk Mülayim, “Şekil dünyamızı zenginleştiren geometrik formların neredeyse sonsuz birleşme imkanı olduğunu görüyoruz. Bu yüzden tek motiften daha çok takım halindeki birleşmelerden ve sistemlerden söz edebiliyoruz. Tıpkı gezegenler, uydular, takımyıldızları, galaksiler gibi sistemler. Bu sistemler, görmek için Anadolu Türk Sanatına baktığımızda birkaç örnek bile geometri bilgisinin nasıl uygulandığını bize gösterir. Bunların hepsi insan yapımıdır. Uzaydan gelenlerin bize hediyeleri değildir. Hepsi insan buluşudur” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ