Ayasofya 'da Namaz İçin Flaş Plan - Sakarya Medyası Ayasofya 'da Namaz İçin Flaş Plan
Sakarya Medyası

Ayasofya ‘da Namaz İçin Flaş Plan

Herkes bu tarihe odaklandı

Ayasofya ‘da Namaz İçin Flaş Plan

MECLİS BAŞKANI AYASOFYA’DA NAMAZ KILACAK!

TBMM’nin açılışının yıl dönümü olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için törenlerin ilki her zamanki gibi önce Meclis’te, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başladı, devlet erkânı daha sonra Anıtkabir’e gitti. Bu iki törene de Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın yerine Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın ev sahipliği yaptı. Kahraman’ın nerede olduğunu sormak için aradığımız AK Partililer’den, 77 yaşındaki Meclis Başkanı’nın açık havadaki törenlere kar yağışı nedeniyle katılmadığını öğrendik. Ancak aynı zamanda Kahraman’ın çok konuşulacak bir planından da haberdar olduk.

 

Meclis Başkanı İsmail Kahraman 1967 yılında MTTB (Milli Türk Talebe Birliği) Başkanı’ydı. Papa 6’ıncı Paul’ün, Türkiye ziyareti sırasında, ibadete kapalı Ayasofya’yı gezerken dua etmesine tepki gösteren İslamcılar, Ayasofya’nın cami olduğunu savunarak Kahraman’ın öncülüğünde Ayasofya’da namaz kılmıştı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Parti’nin kurucularının “Ağabey” diye hitap ettiği, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin isim babası da olan Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın ‘Ölmeden önce mutlaka yapacağım’ dediği bir hayali varmış meğer, Ayasofya’da cuma namazı kılmak… Meclis Başkanı’na yakın isimlerin söylediğine göre, ‘Kahraman’ın bu planını gerçekleştirmek için gönlünden geçen tarih TBMM’nin kuruluş yıl dönümü olan 23 Nisan 2017 idi ama o gün pazara denk geldiğinden Kahraman 21 Nisan’ı düşündü.’ Meclis Başkanı’nın bu planını Cumhurbaşkanı Erdoğan’la da paylaştığı, hatta selayı Cumhurbaşkanı’ndan vermesini istediği, Cumhurbaşkanı’nın Kahraman’a “Ağabey bunu biraz erteleyelim” dediği de konuşulanlar arasında.

 

Önce AB ile yaşanan kriz ve arkasından referandum tartışmaları sebebiyle planını ertelemeye ikna olan Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın Ayasofya’da kılmayı planladığı cuma namazı için şimdi 2 Haziran 2017’yi beklediği konuşuluyor. Bu tarihin önemine gelince… 29 Mayıs 1453’te İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya’da ilk cuma namazını kıldığı tarih 1 Haziran 1453’tü. İsmail Kahraman o tarihin yıldönümünde Ayasofya’da namaz kılmayı planlıyor. Meclis kulislerinde konuşulanlara göre 1 Haziran, perşembe gününe denk geldiği için plan 2 Haziran Cuma günü için yapılıyor. 

 

Kaynak: GazeteDuvar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ