TEMA Vakfı Ve Bisikletliler Derneği "KÖMÜR ÜZER" Bisiklet Turu - Sakarya Medyası TEMA Vakfı Ve Bisikletliler Derneği "KÖMÜR ÜZER" Bisiklet Turu
Sakarya Medyası

TEMA Vakfı Ve Bisikletliler Derneği “KÖMÜR ÜZER” Bisiklet Turu

TEMA Vakfı Ve Bisikletliler Derneği “KÖMÜR ÜZER” Bisiklet Turu

TEMA Vakfının yurt genelinde düzenlediği “KÖMÜR ÜZER” BİSİKLET TURU’nu, TEMA Vakfı Adapazarı Temsilciliği ve Bisikletliler Derneği Sakarya Şubesi ile  ortak düzenliyoruz.

Toprak üzülür;

Kömür toprağı, suyu ve tarım alanlarını üzer. Gelecekte su sorunu, yeterli ve sağlıklı gıdaya erişim sorunu yaşamamamız için tarım alanlarımıza sahip çıkalım. Toprak üzülür; Kömür madenciliği için hektarlarca tarım alanı kazılır, kömürlü termik santrallerden çıkan kirli, zehirli emisyonlar toprağın sağlığını bozar, toprakta yaşayan canlılara zarar verir. Termiklerden çıkan kül, meyve, sebzeleri kaplar, zehirler, kurutur . 

Su üzülür; 

Kömür çıkarılırken, kömürün su ve hava ile teması asit oluşturur. Asidik hale gelen su, ulaştığı diğer su kaynaklarını da kirletir. Termik santraller, sistemlerini soğutmak için su kullanır. Çiftçinin sulama için kullandığı dere, göl, gölet, yer altı sularına ortak olur. 
 

Tarım alanları üzülür;

 
Kömür madenciliği tarım alanlarını, binlerce yılda oluşan verimli toprakları yok eder, termiklerden çıkan hava kirliliği toprağın sağlığını bozar, üretimi de verimi de azaltır. Kömür toprağı kirletir, suyu tüketir. 

Kömürün toprağa, suya, havaya verdiği zarara karşı dikkat çekmek, temiz bir geleceğin olabileceğine dair farkındalık oluşturmak adına Adapazarı’ndan Sapanca Sahiline herkesin katılabileceği tempoda pedallayarak ulaşacağız. 

Toplanma Saati: 10.30
Hareket Saati: 11.00
Toplanma Alanı: Kent Park Faik Baysal Kütüphanesi arkası Divan Kitap Kafe

https://www.facebook.com/events/1008469922616346/

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ