Sakarya'da ilk nereye kurulacak? - Sakarya Medyası Sakarya'da ilk nereye kurulacak?
Sakarya Medyası

Sakarya’da ilk nereye kurulacak?

Aile hekimi yönlendirecek

Sakarya’da ilk nereye kurulacak?

Sakarya ve Türkiye’de aynı anda hizmete başlayacak Sağlıklı Yaşam Merkezleri ile hastanelerin yükü önemli oranda hafifleyecek.

Türkiye’de yaklaşık bin 100 adet Sağlıklı Yaşam Merkezi kurulacağı ifade edildi. Sakarya’da da ilk etapta 3 adet kurulacağını söyleyen bakanlık yetkilileri, zamanla sayının artabileceğini de sözlerine eklediler.

 

Aile hekimi yönlendirecek

Vatandaşlar aile hekimlerine gittiklerinde, aile hekimleri hastanın durumuna göre kendilerini sağlıklı yaşam merkezlerine yönlendirebilecek.

 

Aracı olmayanlar ise yaşam merkezine ait servis araçları ile götürülecek. Aynı şekilde hasta buradan da evine yine servis araçları ile bırakılabilecek.

 

Hastalar ile ilgili bütün taramalar, anne ve çocuk sağlığı ile ilgili izlemler, kanser taramaları, verem ile ilgili hizmetler buradan yürütülecek.

 

Hangi branşta hizmet verilecek?

Yeni kurulacak sağlıklı yaşam merkezlerinde ultrason, röntgen, laboratuvar imkanları olacak. Kendi hayatımızla ilgili daha sağlıklı nasıl yaşarız konusunda bir bakıma sağlık koçluğu yapılabilecek.

 

Psikologlar,

Diyetisyenler,

Rehabilitasyon uzmanları,

Ayrıca egzersiz uzmanları, bazı hastalıkları yönetmek için özel eğitim almış hemşireler olacak. Şişmanlık, obazite,  hareketsizlik bu merkezlerde yenilecek.

 

Ayrıca sigara bırakmayı da bu merkezler aracılığı ile gerçekleştireceğiz.

 

“Gebe ve diyabet okulları kurulacak”

Sağlıklı yaşam merkezlerinde ayrıca,  vatandaşlara kendi hastalığıyla baş etmeyi öğrenerek,

Gebe okulları ve diyabet okulları gibi küçük eğitim grupları kurulacak.

 

Sağlıklı yaşam merkezleri  bu yıl içinde bu proje başlayacak, genişleyerek Sakarya’da olduğu gibi,  Türkiye’de geliştirilecek.

 

Bu sağlıklı yaşam merkezlerinden 7’den 70’e bütün vatandaşlar istifade edebilecek.

 

Sakarya’da önce nereye açılıyor?

Sağlıklı yaşam merkezleri Türkiye ile aynı anda Sakarya’da başlayacak. İlk olarak Hendek’te başlayacak Sağlıklı Yaşam Merkezi hizmeti, daha sonra Adapazarı ve Akyazı’da da açılarak, halkın hizmetine sunulması amaçlanıyor.

Netgaste

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ