Konut talebi fiyatları artırdı - Sakarya Medyası Konut talebi fiyatları artırdı
Sakarya Medyası

Konut talebi fiyatları artırdı

Kiralarda uçtu…

Konut talebi fiyatları artırdı

Sakarya’da son 3 senede satılık konut fiyatları (sıfır dairede) yüzde 55,74 artış ile ortalama 250 ila 260 bin TL’ye yükseldi. Konut talebinin yüksek olduğu ilimizde kira fiyatları ise adeta astronomik rakamlara ulaştı.

YÜZDE 55 ARTIŞ
Türkiye’nin en önemli sanayi ve ticaret şehirlerinden Sakarya’da, son 3 senede satılık konut fiyatlarının yüzde 55,74 artış ile ortalama 250-260 bin TL bandına yükseldiği görüldü. Sakarya Halk Gazetesinin yaptığı araştırmaya göre, sürekli gelişen ve buna bağlı nüfusu da artan şehirde konut fiyatlarında artış talebe bağlı olarak sürekli yükseliyor.

SON VERİLER
2017 yılı Haziran ayı verilerine göre, Sakarya’da son 1 yılda satılık konut fiyatları yüzde 16,43 artış yaşandı. Kentte satılık konutlarda metrekare fiyatları da yüzde 16,31 artışla ortalama bin 971 TL oldu. Kiralık konut fiyatları ise yüzde 33,40 artış göstererek ortalama 906 TL olarak gerçekleşti.

GÖZDE İLÇELER
Başlanan ve yapılması planlanan altyapı projelerinin sayısının arttığı ilimizde, kiralık konutlarda metrekare fiyatları ise yüzde 34,98 artış ile ortalama 8 TLoldu. Özellikle Adapazarı, Serdivan, Erenler ve yakın ilçelerde artışın boyutları çok daha fazla olduğu görülürken; diğer ilçelerde yapılan yeni projelerde ise o bölgelerde fiyatların artmasına neden oldu.

KİRALAR UÇTU
Kiraların kabardığı ilçelerin başında ise Serdivan geliyor. Sakarya Üniversitesi’ne yakın olması nedeniyle öğrencilerin ilk tercih ettiği ilçelerden biri olan Serdivan’da ucuz ev bulmak ise neredeyse imkansız. İlçenin bazı yerlerinde zemin kat 2+1 daireler 1000 liradan başlıyor. Bu daireler ‘Her şey dâhil’ olarak öğrencilere teklif ediliyor.

FIRSATA DÖNMESİN
Yüksek kira fiyatlarından yakınan ve ev bulmakta zorluk çeken öğrenciler ise yetkililere seslenerek kira fiyatlarının denetlenmesini talep ediyor. Ev kiralarının makul seviyelere çekilmesini isteyen öğrenciler, eğitim haklarının fırsata dönüştürülmemesini istiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ