Şehir bu haberle çalkalanıyor - Sakarya Medyası Şehir bu haberle çalkalanıyor
Sakarya Medyası

Şehir bu haberle çalkalanıyor

Sakarya’nın 5 Milyonu Diyanet’in kasasında!..

Şehir bu haberle çalkalanıyor

Ayşenur İslam’ın Bakanlığı döneminde Maliye Bakanlığı’ndan Şeyh Edebali Camii için çıkartılan 15 Milyonluk hibe yardımın, 5 Milyon Lirası Diyanet İşleri Başkanlığı kasasında bekletiliyor. Bu nedenle cami inşaatı da tamamlanamıyor.

 

Sakarya’nın değil, belki de bölgenin en büyük camisi olan Adapazarı Şeyh Etebali Camii İnşaatı Camili Valilik Kampüsü yanında yapılıyor. Ancak inşaat parasızlık nedeni ile paydos etmiş durumda.

 

Ayşenur İslam döneminde yardım yapıldı

Sakarya’nın en büyük camisi olan Şeyh Edebali Camii, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevinde 22 ay kalan Sakarya Ak Parti Milletvekili Ayşenur İslam Sayesinde ciddi yardım aldı. Maliye Bakanlığı bütçesinden Şeyh Edebali Camii’ne 15 milyon liralık ödenek çıkartıldı.

seyh-edebali-cami-insaati-001.jpg

Tabi kurumlar arası geçiş nedeni ile Maliye Bakanlığı parayı, Diyanet İşleri Başkanlığı’na aktardı. Diyanet İşleri Başkanlığı kasasına giren 15 Milyon liranın, 5 milyon lirasını 2014 yılı sonunda cami derneği hesabına aktardı.

 

Diğer 5 milyon lirayı da 2015 yılının ilk ayı Ocak’ta cami derneği hesabına aktardı.  Toplamda yapılan ödeme 10 Milyon lira, geriye kalan 5 milyon lira ise cami derneği hesabına geçirilmedi.

 

Defaten yazılar yazıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Maliye Bakanlığı’nın Sakarya’da yapımı süren Şeyh Edebali Camii’ne verilmek üzere  aktarılan 15 Milyon liranın sadece 10 milyon lirasını verdi. Ancak kalan 5 milyon lirayı ödemedi.

seyh-edebali-cami-insaati-002.jpg

Konuyla ilgili olarak cami dernek yönetimi defaten 5 milyon lira ödemenin yapılması için Diyanet İşleri Başkanlığı’na bildirimde bulundu. Resmi yazışmalar yaptı. Ancak her defasında, ‘ödeyeceğiz’ denilerek ödeme gerçekleşmedi.

 

İsen devreye girdi

Bu arada, konu Ak Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen’e aktarıldı. İsen’de bizzat Diyanet İşleri Başkanı (O zaman görevde idi) Prof. Dr. Mehmet Görmez’i aradı. Görmez, İsen ile yaptığı görüşmede. Konudan haberdar olduğunu, en kısa zamanda 5 milyon liranın cami derneği hesabına aktarılacağını ifade etti.

 

Sakarya ile alay ediyorlar

Türkiye’nin dışında dünyadaki tüm Müslüman ülkelerde, camilerde ve çeşitli yardım kurumlarında toplanan paralar ile cami ve Kur-an Kursları yapan, Diyanet İşleri Başkanlığı, Sakarya’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile yapılmakta olan Şeyh Edebali Cami’ne ait ödemeyi yapmayarak kurumu zedeleyen bir tutum içine girdiğini gösterdiği ifade ediliyor.

seyh-edebali-cami-insaati-003.jpg

Şehir bu haberle çalkalanıyor

Sakarya’da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapmış olduğu bu uygun olmayan tutum ve davranış, gerek kamuoyu, gerekse siyasi çevrelerde,

“Diyanet İşleri Başkanlığı böyle bir olaya nasıl muhatap olur? Sakarya’da yapımı gerçekleşen büyük bir eser olan camiinin parasını nasıl alı koyar? İki yıldan buyana cami parası Diyanet İşleri Başkanlığı hesaplarında, insanın aklına, ‘Acaba para bankalara yatırıldı, faizi mi kullanılıyor’ söylemi de gelmiyor değil. Bu ayıp Müslüman olan Türkiye’ de, hele hele Diyanet İşleri Başkanlığı’na hiç mi hiç yakışmıyor. Tez zamanda bu ödemenin gerçekleşmesi gerekiyor” diyerek tepkilerini ortaya koyuyorlar.

netgaste

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ