17 ağustos deprem şehitlerini anma programı düzenlendi - Sakarya Medyası 17 ağustos deprem şehitlerini anma programı düzenlendi
Sakarya Medyası

17 ağustos deprem şehitlerini anma programı düzenlendi

17 ağustos deprem şehitlerini anma programı düzenlendi

Akyazı Belediyesi ve kısa adı S.A.B.A.H olan Sakarya Afet Bilinçlendirme ve Afete Hazırlama Derneği tarafından ortaklaşa olarak 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gecede 17 Ağustos Deprem şehitlerini anma programı düzenlendi.

 

Geçtiğimiz 3 yıldan bu yana aynı programı her yıl aynı gün düzenleyen ve bu yılda yine 17 Ağustos’ta Deprem şehitlerini unutmayan Akyazı Belediyesi ve S.A.B.A.H Derneği dönemin efsane Kaymakamı şuanda da İstanbul Vali yardımcısı Cemalettin Özdemir’in de katılımıyla dün gece muhteşem bir programa imza attılar.

 

Programa 17 Ağustos’un unutulmaz kaymakamı şuanda da İstanbul Vali yardımcısı olan Cemalettin Özdemir,  Akyazı Kaymakamı Ömer Kalaylı, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, S.A.B.A.H Derneği Şube Müdürü İlhan Durgut, Akyazı Ak Parti ilçe Başkanı Feyzi Bora , Akyazı Belediye Başkan yardımcısı Mehmet Çakmak, Akyazı Belediyesi Meclis üyeleri, Akyazı Mahalle Muhtarları, Sabah Derneği gönüllüleri, Basın mensupları, Belediye personeli ve vatandaşlar katıldı.

Akyazı Belediyesi ve Sakarya Afet Bilinçlendirme ve Afete Hazırlama Derneği S.A.B.A.H ’ın ortaklaşa düzenlediği 17 Ağustos 1999 Deprem şehitlerini anma programı 16 Ağustos Gecesi Yatsı namazı sonrasında başlayarak sabah saat:03.30’a kadar sürdü.  Programda ilk olarak S.A.B.A.H Derneği Şube Müdürü İlhan Durgut selamlama konuşması yaptı. Konuşması esnasında anlatımında slayt gösterimleri de yapıldı.

 

S.A.B.A.H Derneği Şube Müdürü İlhan Durgut konuşmasında “Sakarya’nın bir Deprem bölgesi olduğunu ve bizlerin deprem bölgesinde bulunduğumuzu ve depremle birlikte yaşamak zorunda olduğumuzu asla unutmayalım. İnsanları depremlerin değil daha çok bilinçsiz davranmak ve hazırlıklı olmamanın öldürdüğü bir gerçektir. O halde depreme her zaman hazırlıklı olmalıyız. Dernek olarak bizler toplumun tüm kesimlerini depreme karşı hazırlamak gibi bir sorumluluk üstlendik. Bu yolda 3 yıldan beri büyük küçük 23 bin insanımıza afet eğitimi verdik ve çeşitli uygulamalardan gerçekleştirdik. Olası bir depremde ev ve iş yerlerindeki dolap, buzdolabı, kitaplık gibi ağır eşyaların mutlaka duvarlara sabitlenmesi gerek. Bunlara azami dikkat etmeliyiz. Allah bizlere ve sizlere böyle zor günleri bir daha yaşatmasın, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileklerimle başta o günleri benimle birlikte paylaşan mesai arkadaşlarım, yakın dostlarım başta olmak üzere siz değerli Akyazılılara en içten sevgi ve saygılarımı iletiyorum ”dedi

 

Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan “ İlçemizde 3 yıldır faaliyet gösteren ve bu Deprem günlerini felaketleri, afet bilincini bizlere hatırlatan, unutturmayan, bilinçlendiren S.A.B.A.H Derneği olmuştur. Bu Derneği yaşatan ve ilerleten başta S.A.B.A.H Derneği Şube Müdürü İlhan Durgut’a ve onun nezdinde tüm Dernek gönüllülerine teşekkür ediyorum. Hepsi karşılık beklemeden Allah rızası için maddi manevi düşünmeden yardımcı oluyor insanları bilinçlendirmek adına çalışıyorlar. İlçemiz Deprem bölgesi bu bölgenin de bu bilince ermesi adına ilçemizde de çok önemli faaliyetlerde bulundular ve halende bulunuyorlar. İlçemizin birçok vatandaşına, okullarda öğrencilere ve birçok kuruma eğitim verdiler. Aynı acıları tekrar yaşamamak için bizlerin görevi Deprem konusunda hepimizin bilinçli, kendimizi eğitmemizden geçmektedir. Allah bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın. 17 Ağustos’ta hayatını kaybeden tüm Deprem şehitlerimize ve Sakarya’da Depremde şehit olan vatandaşlarımız Allahtan rahmet kederli Ailelerine Allahtan sabır diliyorum  “ dedi

 

Akyazı Kaymakamı Ömer Kalaylı “Toplumun afetler konusunda bilinçlenmesini ve eğitilmesini sağlayan tamamen gönüllülük esaslı çalışan İlçemizin önemli bir kuruluşu Sakarya Afet Bilinçlendirme ve Afete Hazırlama Derneği tüm üyelerine, bu derneğin ilçemizde açılarak Faaliyet göstermesinde büyük emekleri olan yer ve bina tahsisi yapan Belediye Başkanımız Sayın Hasan Akcan’a ;  1999 Depreminde ilçemizde büyük bir çalışmaya imza atan sayın İstanbul Vali yardımcısı Cemalettin Özdemir’e  çok teşekkür ediyorum ” 17 Ağustos 1999’da hayatını kaybeden tüm Deprem şehitlerimizi rahmetle anıyorum”dedi.

 

Gecenin önemli konuğu ve dönemin Kaymakamı Cemalettin Özdemir “ O yaşadığımız acılı günlerimizi sürekli taze tutuyoruz. Sizlerle birlikte çok şeyi paylaştık. Ağlayacağımız zaman ağladık. Çalışacağımız zaman çalıştık. O günlerin acılarını en aza indirmek, kalanları bir an önce ayağa kaldırmak için bir seferberlik ruhu içinde bir araya gelerek o acı günleri fırsata çevirme imkânımız oldu. Uluslararası yardım kuruluşlarını koordine ettik, devletimiz ve gönüllü kuruluşların katkılarını bir araya getirdik. Temel sorunların çözümü için eldeki imkânlarla yapılabilecek her şeyi yaptık. O gün neler yapıldığını herkesin malumu olan işleri  uzun uzun anlatmaya gerek yok. Ben o gün Akyazı’da kaybettiğimiz 74 vatandaşımız ve deprem bölgesinde hayatını kaybeden 17 bin vatandaşımıza Allah’tan rahmet, geriye kalanlara ve sizlere sabır diliyorum. Dedi. Bundan böyle de aynı felaketleri yaşarsak yine aynı seferberlik ruhu ile göğüsleyecek dünyada örnek bir milletiz. Her 17 Ağustos’ta davet edilmeme rağmen çeşitli yerlerde görevde olmam nedeniyle aranızda bulunamamıştım. Bu yıl sizinle birlikte olma fırsatını buldum. Akyazı’yı zaten Akyazılılardan daha iyi biliyorum. Kendimi burada kendi evimde, köyümde, şehrimde yurdumda hissediyorum. Allah bir daha böyle acılar vermesin diyorum. Ölenlerimize tekrar rahmet diliyorum ”dedi

 

Anma programında Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan İstanbul Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir ve S.A.B.A.H. Derneği Başkanı İlhan Durgut’a teşekkür plaketi verdi. S.A.B.A.H. Derneği Başkanı İlhan Durgut’ta Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir’e Akyazı’ya verdiği hizmetler adına Belediye Başkanı Hasan Akcan’a da S.A.B.A.H. Derneğine verdiği destek nedeniyle birer teşekkür plaketi verdi.

S.A.B.A.H. derneği üyeleri eğitim çalışmaları sırasında yaptıkları uygulamalarından bazı çalışmalarından örnekler verdiler. oluşan bir slayt gösterisi, deprem belgeseli ve 17 Ağustos depremi sırasında çekilmiş fotoğrafların yer aldığı video gösterileri izletildi. Programa katılan misafirler ayrıca 17 Ağustos 1999 Deprem gecesinde yaşadıkları ve şahit oldukları anıları anlattılar.

 

Deprem çadırı ve depremle ve eğitim çalışmaları ile ilgili hazırlanan fotoğraf sergisinin gezilmesinin ardından program 17 Ağustos depreminde Akyazı’da vefat eden 74 vatandaşımızın anısına din görevlileri tarafından Kuran-ı Kerim, mevlüt ve ilahiler okundu. Saatler depremin olduğu 03.02 yi gösterdiğinde ise İlçe Müftülük personeli ve hocalarımız tarafından dua yapılarak ruhlarına bağışlandı.

Program katılan tüm misafirlere börek, çay ve ayran ikramı ile sona erdi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
sanalbasin.com üyesidir