Aman dikkat! - Sakarya Medyası Aman dikkat!
Sakarya Medyası

Aman dikkat!

“fipronil” krizi browni ve keklere sıçradı!

Aman dikkat!

Avrupa’da üretilen böcek ilaçlı yumurta skandalı bir başka boyuta ulaştı. Fransa Tarım Bakanlığı, piyasadan çekilecek ürünler listesine browni ve muffin türü kekleri de dahil etti.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Belçika’da üretilen ve Fransa’da birçok süpermarket zincirinde satılan çikolata parçacıklı browni keklerin ve 5 ayrı marka muffin kekinin, böcek ilacı olarak kullanılan fipronil içerdiğinin belirlendiği belirtilerek, bu ürünlerin piyasadan toplatılması kararı alındığı bildirildi.

 

Bakanlık daha önce de makarna, waffle, bademli pasta (frangipane) gibi ürünlerin raflardan indirileceğini açıklamıştı.

 

AMİTRAZ İSİMLİ BAŞKA MADDEYE RASTLANDI

Hollanda Sağlık Bakanlığından önceki akşam yapılan açıklamada da ülkedeki tavuk kümeslerinde fipronil ilacı dışında amitraz isimli bir başka yasak maddenin de kullanıldığının tespit edildiği belirtilmişti.

 

Fipronil gibi amitraz da hayvanlarda haşeratın önlenmesi amacıyla kullanılıyor fakat gıda değeri olan hayvanlarda uygulanması, sağlığa zararlı oluşu nedeniyle Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklanmış durumda.

 

ŞU ANA KADAR 20 ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

Böcek ilaçlı yumurtalar şimdiye kadar 20 ülkede görülürken, milyonlarca yumurtanın toplatılarak imha edildiği, 150’den fazla tavuk çiftliğinin de kapatıldığı açıklandı.

 

TÜRKİYE’DE RASTLANMAMIŞTI

Avrupa’nın bazı ülkelerinde üretilen yumurtalarda “fipronil” maddesinin bulunmasıyla başlayan krizin ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Türkiye’de üretilen yumurtalarda yapılan analizlerde fipronil tespit edilmedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ