SATSO VE STB’de Yenilere Oy Hakkı Yok - Sakarya Medyası SATSO VE STB’de Yenilere Oy Hakkı Yok
Sakarya Medyası

SATSO VE STB’de Yenilere Oy Hakkı Yok

Ekim ayının başında yapılacak olan Ticaret Borsası ve Ticaret Sanayi Odası seçimlerinde oy kullnacaklar yeniden belirlendi

SATSO VE STB’de Yenilere Oy Hakkı Yok

Son yayınlanan KHK ile daha önce oy kullanabilir durumda olanlar yeniden belirlendi. Buna göre oy kullanabilmel için şirket ya da firmanın kurulmasının üstünden 2 yıl geçme şartı getirildi.!

 

1 Ekim’de yapılacak Sakarya Ticaret Borsası ve 2 Ekim’de yapılacak SATSO seçimlerini yakından ilgilendiren OHAL kapsamındaki KHK’ya seçimlerde oy kullanmak için en az iki yıl önce şirketin faaliyete geçmesi şartı getirildi. Daha önceden seçilmek için iki yıllık ticari faaliyet aranıyordu.

 

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkartılan 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) organlarıyla oda ve borsa seçimlerinde oy kullanabilmek için seçim tarihi itibarıyla en az iki yıldır oda ve borsaya kayıtlı olma şartı getirildi.

 

Resmi Gazete’de yayımlanan KHK ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nda değişikliğe gidildi. Buna göre, oda, borsa ve Birlik organları seçimlerinde oy kullanabilmek için seçim tarihi itibarıyla en az iki yıldır oda ve borsaya kayıtlı olma şartı aranacak.

 

Odalar, borsalar ve TOBB tarafından hazırlanan bütçe hesaplamalarında ticaret sicili müdürlüğü kurulan odalarda, ticaret sicili müdürlüğü personeli için yapılan harcamaların yarısı personel payının hesaplanmasında dikkate alınamayacak.

 

Öte yandan son KHK ile ticaret sicil müdürlüğü kurulması ve grupların değişimiyle ilgili de karar alındı
Seçimlerde oy kullanabilmek için iki yıl şartının getirilmesi nedeniyle bazı meslek gruplarında yüzde 30’luk üye azalması meydana geldi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ