Sakarya'da yüzlerce kişi dolandırıldı - Sakarya Medyası Sakarya'da yüzlerce kişi dolandırıldı
Sakarya Medyası

Sakarya’da yüzlerce kişi dolandırıldı

600 bin kişinin kimlik bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar polis tarafından yakalandı. Dolandırılan kişiler arasında Sakarya’dan yüzlerce kişi olduğu belirtildi.

Sakarya’da yüzlerce kişi dolandırıldı

İstanbul’da vatandaşlara “Sigorta borcunuz var. İcraya veriliyorsunuz. Geri dönüş yapın ” diyerek ileti atarak dolandırıcılık icra eden 2’si kadın 13 şahıs polis tarafınca yakalandı.

 

İstanbul’da kurmuş oldukları düzmece bir şirket üstünden avukat ve hukuk bürosu adları kullanarak vatandaşlara “Sigorta borcunuz var. İcraya veriliyorsunuz. Geri dönüş yapın ” diyerek ileti atarak dolandırıcılık icra eden 2’si hanım 13 şahıs polis tarafınca yakalandı. Şüphelilerle beraber 600 bin kişiye ilişik kredi kartı ve kimlik detayları ele geçirildi. Şüphelilerin geri dönüş icra eden vatandaşların kredi kartı bilgilerini aldıkları hemen sonra kartlarını klonlayarak yurt haricinde harcama yaptıkları öğrenildi. Operasyon esnasında şüphelilerin vakalarda kullandıkları cep telefonlarını çatılara attıkları bu telefonların polisler tarafınca toplandığı öğrenildi.

 

6 ADRESE EŞ ZAMANLI OPERASYON YAPILDI

Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı takımlar ortalama 2 ay devam eden teknik ve fiziki takibin peşinden büyük bir dolancırılık şebekesini çökertti. 22 Ağustos 2017 tarihinde daha evvelinde belirlenen 6 adrese meydana getirilen baskınlarda 19 şahıs gözaltına alındı. Meydana getirilen soruşturma sonucu 13 şahıs gözaltına alınarak Yankescilik ve Dolandırıcılık Ofis Amirliğinde sorguya alındı.

 

DOLANDIRICILIK YÖNTEMLERİ ORTAYA ÇIKARILDI

Polisin yapmış olduğu tahkikatta şüphelilerin bir şirket kurarak, bazı avukat ve hukuk bürolarının isimlerini kullanarak vatandaşlara ileti attıkları öğrenildi. Şüphelilerin attıkları mesajda “Sigorta borcunuzdan dolayı borcunuz var. Hakkınızda icra işlemi başlatılacak. Bugün içinde geri dönüş yapmış olursanız, borcunuzdan indirim yapılacak” yazdığı altında da avukat ve hukuk bürosuna ilişik olduğu söyleyenen cep telefon numaraları bulunmuş olduğu öğrenildi. Şüphelilerin kendilerine dönüş icra eden mağdurlara sözde indirimler yaptıkları ve paraları PTT şubesinde açtıkları bir hesaba yatırttıkları belirlendi. Ek olarak arayan kişilerin kredi kart bilgilerini aldıkları mağdurların kartlarını klonladıkları ve yurt dışındaki kumarhanelerde işlem yaptıkları öğrenildi.

 

ATTIKLARI TELEFONLAR ÇATILARDAN TOPLANDI

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Ofis Amirliği ekipleri şebeke üyelerinin evlerinde yaptıkları aramada bir miktar uyuşturucu, 10 tane bilgisayar, 35 tane cep telefonu, 40 tane telefon hattı ile kredi kartı kopyalamakta kullanılan cihazlar ele geçirildi. Şüphelilerin bu tarz şeyleri oturdukları evlerde bulunan çek yat yastıklarının içine sakladıkları öğrenildi. Operasyon esnasında bazı şüphelilerin kullandıkları cep telefonlarını bina çatılarını attıkları öğrenildi. Bu telefonlar polisler tarafınca çatılardan toplandı.

 

ÜZERLERİNDEN 600 BİN KİŞİNİN KİMLİK BİLGİLERİ ÇIKTI

Şüphelilerle birilkte ele geçen iki tane hard diskte ise 600 bin kişiye ilişik kimlik ve kredi kart bilgilerinin olduğu, şüphelilerin bu tarz şeyleri hackerlardan temin ettikleri belirlendi. Poliste işlemleri tamamlanan şüphelilerden çete liderleri olduğu öğrenilen A.Ç.(30) ile V.K.(35) nın aralarında bulunmuş olduğu 13 şahıs adliyeye sevk edildi.

Kaynak: boyabathaberleri.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ