Sakarya Medyası

Sakarya Valiliği’nden çok önemli açıklama!

Sakarya Valiliği’nden çok önemli açıklama!

Sakarya Valiliği tarafından, ilkokul, ortaokul, lise ve dengi düzeyindeki resmi ve özel tüm okullar hakkında önemli kararlar alındı. Bu kararlar sadece öğrencileri değil, okul çevresinde bulunan herkesi kapsıyor.

 

OKULLARLA İLGİSİ OLMAYAN OKUL ÇEVRESİNDE TOPLANAN ŞAHISLARIN OKUL ÇEVRESİNDEN UZAKLAŞTIRILMASI, ÖĞRENCİLERİN EĞİTİM-ÖĞRETİM SAATLERİ İÇERİSİNDE UMUMA AÇIK MEKÂN, EĞLENCE VE İSTİRAHAT YERLERİNE ALINMAMASI VE BUNA UYMAYANLARA İDARİ PARA CEZASI UYGULANMASINA

DAİR KARAR

 

Karar Tarihi         : 03/10/2017

Karar Sayısı          : 2017/60

 

AMAÇ:

Madde 1: Sakarya il sınırları içerisinde Kamu düzeninin sağlanması, okul çevresinde şiddet olayların engellenmesi, öğrencilerin eğitim-öğretim saatlerinde okullarda olmalarının sağlanması, okul giriş – çıkış saatlerinde asayiş ve trafik yönünden gerekli düzenlenmenin yapılması, okul çevresinde toplanan kişilerin kimlik kontrollerinin yapılarak, okulla ilgisi bulunmayan kişilerin okul önlerinde ve çevrelerinde toplanmalarının önüne geçilmesi, bu kişilerden öğrencilere ve öğretmenlere gelebilecek her türlü tehdit ve tehlikenin engellenmesi, uyuşturucu madde satıcılarının asıl hedefi olan gençlerimizin uyuşturucu madde zararlarından ve satıcılarından korunmaları, yasadışı faaliyet gösteren ideolojik ve bölücü faaliyet gösteren örgütlerin gençlerimizi kandırmalarının önüne geçmektir.

 

KAPSAM:

Madde 2-

Bu karar Sakarya il sınırlarında içerisinde ilkokul, ortaokul. Lise dengi düzeyindeki, özel ve resmi tüm okulların bahçesi. Çevresi tüm umuma acık mekân, İstirahat ve eğlence yerlerini   kapsar.

 

HUKUKİ DAYANAK

Madde 3-

1- Bu karar 5442 il idaresi kanunun 11/C ve 66 maddesi

2-2559 sayılı polis vazifesi selahiyet kanunu 2/A ve 11 maddeleri

3-5326  sayılı kabahatler kanununun 32 maddesi

4-5395 sayılı çocuk koruma kanunun 4 maddesi

5-içişleri bakanlığının 23.08.2017 tarih ve bakanlık genelgesi no 2017/3

6-Emniyet Genel Müdürlüğünün 2017/23 sayılı ‘okullar çevresinde alınacak güvenlik tedbirleri ‘konulu genelgesince hazırlanmıştır.

 

GENEL ESASLAR:

Madde 4 : Öğrencilerin şiddet içeren olaylardan, madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan, ruhsal ve bedensel gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecek unsurlardan (müstehcen neşriyat vb.dahil), yasadışı örgütsel ve ideolojik faaliyetlerden korunması için ilkokul, ortaokul, lise ve dengi düzeyindeki resmi ve özel tüm okulların yakın çevresinde, bahçesinde ve okul kapısı önünde okul öğrencisi, öğrenci velisi/vasisi ve okulla ilgisi olmayan şahıslar okul çevresinden uzaklaştırılacaktır.

İlkokul, ortaokul, lise ve dengi düzeyindeki okulların öğrencilerinin de mazeretleri olmaksızın (sportif, kültürel vb. faaliyetler dışında) ders saatleri esnasında ve dışında okulların dış kapısı ve çevresinde beklemelerine izin verilmeyecektir.

Resmi ve özel ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri eğitim-öğretim saatleri içerisinde tüm umuma açık mekân, istirahat ve eğlence yerlerine alınmayacaktır.

 

CEZAİ HÜKÜMLER:

Madde 5 : 4.maddenin ( a ) ve ( c ) bendinde belirtilen kararlara uymayanlar hakkında 5542 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 66.maddesi, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesinin 1.fıkrası gereğince yasal işlem yapılacaktır.

 

 

YÜRÜRLÜK:

Madde 7 : Bu karar yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer.

Madde 8- 5442 Sayılı İl İdare Kanununun 11. Maddesi gereğince alınan bu karara uymayanlar hakkında; Eylemleri başka bir suç teşkil etmediği takdirde, aynı kanununun 66. Maddesi ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. Maddesi gereğince işlem yapılır.

 

İLAN:

Madde 9: Bu karar Sakarya il sınırları içinde her türlü ilan vasıtası ile ilan olunur.

 

YÜRÜTME:

Madde 10 : Bu kararı Sakarya Valiliği yürütür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. ahmet akçay dedi ki:

  ayrıca okul içindede disiplinin sağlanması için okul idaresine yetki verilmeli; verilen yetkiler kısıtlanıyor; kısıtlanmamalı. disiplin şart. öğrenciye disiplin cezası vermemek için okul idarelerine baskı vs kurulmamalı

 2. İbrahim dedi ki:

  Ayrıca okul içerisinde bulunan kantinlerinde denetime tabi tutulmasıda gerekiyor önüne gelen kişi kantinde çalışıyor çalışma ortamı ve öğrenciye sattığı yiyecekler ne kadar hijyenik

 3. Saliha dedi ki:

  Bu kararlar çıksa bile gerekli kurumlar yapılanlara göz yumuyor

 4. Albay dedi ki:

  Gücü yeten yetene Kararlar çok güzel uyuşturucu satana temin edene ceza yok ama okul çevresinde esnaflık yapanlara büyük bir ceza olmuş aynı zamanda çocuklarımızı okul kantinlerinde mecbur edilmiş okul müdür odasında denetlenen kantinler kalitesiz faiş fiyatlarda çocuklarımıza satılan gıdalar bu şu demek oluyor okul müdürleri daha çok daire alır arabalarını değiştirir çocukları özel okullarda maşallah kararlar tek taraflı düşünülerek alınmaz sosyolojik denge de önemli uyuşturucu satana temin edene çok çok ağır cezalar getirilsin öyle çocukları ders saatlerinde yok çıkartmam yok izin vermem le olmaz yani bu kararlar sadece okul saatinde alınan önlemler ya sonrası.

 5. Metin ender dedi ki:

  Olumlu bir karar. Birde su ugusturucu kullanan sahislari gormezden gelen kolluk kuvvetleri veya yakalayip cadde sonunda salmalari olmasa bu kisi ve kisilerin cezalarini ivedi bir sekilde adli mercilerin tarafindan verilmesini saglasalar daha iyi olacak..

BİR YORUM YAZ