Araç sahipleri dikkat! Yasak geldi - Sakarya Medyası Araç sahipleri dikkat! Yasak geldi
Sakarya Medyası

Araç sahipleri dikkat! Yasak geldi

Araç sahipleri dikkat! Yasak geldi

Araç sahipleri tarafından güneşin etkisini kesmek ve aracın içini dışardaki gözlere karşı kapatmak için tercih edilen siyah cam, filmli cam uygulamasının serbestliği çok kısa sürdü. Yaklaşık 3 yıl önce tamamen serbest bırakılan bu uygulama, getirilen yasakla beraber yeniden kusurlu uygulamalar arasına girdi.

 

DEĞİŞİKLİK RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Siyah ve filmli camın yeniden yasaklanması isteyen kurum ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı oldu. Bakanlık tarafından çıkarılan, “Araçların İmal, Tadil ve  Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

BUGÜNDEN İTİBAREN KULLANIMI YASAK

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte, araçlarda siyah ve filmi cam uygulamasına ilişkin hükümde değişikliğe gidildiği bildirildi. Değişikliğe göre, siyah ve filmi cam kullanımında bugünden itibaren Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 63. maddesi temel alınacak.

 

CAMLARIN GÖRÜNTÜYÜ DEĞİŞTİRECEK SEVİYEDE KULLANILMASI YASAK

Yukarıda bahsi geçen ilgili madde şöyle diyor: “Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine  renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır.”

 

ULUSAL GÜVENLİK ENDİŞESİ NEDENİYLE YENİDEN YASAKLANMIŞ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ulusal güvenliğe ilişkin çekinceler nedeniyle bu düzenlemenin yapıldığını aktardı.

 

1 YIL ÖNCE ONAYLI CAM FİLMİNİN SERBEST OLACAĞI BELİRTİLMİŞTİ

Bakanlık tarafından, 26 Ekim 2016 tarihinde yayımlanan yönetmelikte, 26 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girecek şekilde araç sahiplerinin onaylı cam filmi kullanmasını, ön cam hariç serbest bırakmıştı. Yönetmelikle, camların ışık yansıtma oranı için de bir dizi sınırlamalar getirilmişti. Böylelikle, 26 Ekim 2017 olan yürürlük tarihine 6 gün kala yeniden düzenleme gerçekleşti.

Diğer taraftan Bakanlığın, Hafif Yolcu ve Ticari Araçlardan Çıkan Emisyonlar (EURO 5 ve EURO 6) Bakımından ve Araç Tamir ve  Bakım Bilgilerine Erişim Konusunda Motorlu Araçların Tip Onayı ile İlgili  Uygulama Usul ve Esaslarına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasıyla ilgili bildirisi de Resmi Gazete’de yayımlanarak uygulamaya konuldu.

Böylelikle, bildirinin içeriğinde yer alan araçların emisyon sınırları, bu sınırlara uyulması için tayin edilen süreler ile tip onayı ile ilgili uygulama esaslarında bazı değişiklikler yapıldı.

habermat.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ