Artık onlara ödeme yapılmayacak!.. - Sakarya Medyası Artık onlara ödeme yapılmayacak!..
Sakarya Medyası

Artık onlara ödeme yapılmayacak!..

Edinilen bilgiye göre ihtiyaç sahibi yatalak ve engellinin maaşının artık ödenmeyeceği belirtildi.

Artık onlara ödeme yapılmayacak!..

Kaynarca’da 250 ihtiyaç sahibi yatalak ve engellinin maaşının artık ödenmeyeceği belirtildi.

Edinilen bilgiye göre 3 ayda bir yaklaşık 2 bin lira maaş alan yüzde 40 ve daha üzeri engelli vatandaşlara bundan böyle ödeme yapılmayacak.
Kararın Bakanlığın talepleri üzerine Kaynarca Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu tarafından alındığı belirtildi.

Kaymakamlık tarafından ailede kişi başı geliri 483 TL’yi aşanların maaşları kesilecek. Alınan kararda ekilip biçilmese de miras olarak üzerinde görülen tarlaların da gelir kaydedildiği öğrenildi.

Maaşı kesilen 250 kişinin sayısının önümüzdeki günlerde artacağı iddia edildi.
Engelli Maaşları Neden Kesildi?
Devlet tarafından 25 Ocak 2013 tarihinde Resmi Gazete aracılığı ile yayınlanmış olan ve engelliler için çeşitli düzenlemelerin içinde bulunduğu 2022 sayılı Kanuna göre üç ayda bir verilen engelli maaşları çeşitli sebeplerden dolayı kesilmeye başlandı.

Bu sebepten dolayı da binlerce engelli diğer bireylere bağımlı bir halde yaşamak zorunda bırakıldı.

Yeni gelen yasa ile birlikte artık engelli bireyin kendi gelirine bakılmak yerine engelli kişilerin hane halkının gelirine bakılarak engelli maaşının verilip verilmeyeceğine karar veriliyor.

Eskiden sadece yetkili hastaneler tarafından hazırlanmış olan raporlara göre engelli kişinin sahip olduğu engel oranının belirlenmesiyle birlikte engelli maaşı alabilen kişiler, gerçekleşen bu değişiklik sebebiyle artık engelli maaşı alma konusunda bazı sorunlar ile karşı karşıya gelecekler.

Bu konu hakkında yapılan bir diğer açıklamaya göre engelli kişilerin engelli maaşından faydalanamaması halinde hane halkı içerisinde yer alan kişilerden harçlık alması gerektiği söylendi. Yani engel oranı yüzde 40’ın üzerinde olmasına rağmen engelliler için verilen maaş fırsatından yararlanamayan kişilere devlet, evde kalan diğer kişilerden harçlık almalarını söylüyor.

Sedat Balta/Kaynarcahaber.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
sanalbasin.com üyesidir