Sakarya Medyası

“Var Mısın Sakarya”

13- 14 Ekim’de Sakarya’nın eğitim stratejilerinin konuşulacağı ‘Ortak Akıl Arama Konferansı’nın tanıtımı Ramada Otelde gerçekleşti.

“Var Mısın Sakarya”

İl Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Salih Güvendi, İnsan Kaynakları Platform Başkanı Halil Altınay katıldığı toplantıda 13- 14 Ekim’de Sakarya’nın eğitim stratejilerinin konuşulacağı ‘Ortak Akıl Arama Konferansı’nın tanıtımı yapıldı.


PROFESYONEL EKİPLE ORTAK AKIL ÇALIŞMASI
Toplantıda konuşan Fazilet Durmuş; “Bir hafta 10 gündür ‘Var Mısın?’ sloganıyla beraber çalışmalarımıza startı verdik. Şuan Sakarya’yı ‘ Var Mısın Sakarya’ hashtag’i ile twitter’da Türkiye’de ilk üçte yer alarak duyurmuş olduk. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bizim elimizdeki süreç okul öncesi ve lise aralığını kapsıyor. Aslında biz bu çalışmayı Haziran ayı itibariyle yapacaktık. Okulların tatile girmesi sebebiyle okulların açıldığı Eylül ayı dönemi içerisinde yapmaya karar verdik. Eğitimin, eğitim camiası olarak ilk sorumlusu bizleriz. Sakarya’da 186 bin öğrencimiz var. Açık lise ile beraber 202 bin öğrencimiz var dolayısıyla annesi, babası, ninesi, amcası derken aslında Sakarya’nın tamamı eğitimin içeriğiyle iç içe ve büyük paydaşlarımız. Dolayısıyla dedik ki Sakarya’da eğitimde neredeyiz, nereye ulaşmak istiyoruz, nasıl yapacağız, niçin yapacağız, ne zaman yapacağız ve kimlerle neler yapacağız noktasında bir çalışma yapmak istedik. O yüzden de Cumartesi ve Pazar günü 13 ve 14 Ekim’de yine bu mekanda eğitime gönül veren STK’lardan, yerel yöneticilerden, velilerimizden, muhtarlarımızdan, okul yöneticilerimizden, öğretmenlerimizden oluşan 100- 150 aralığındaki katılımcı ile birlikte ‘Eğitimde Ortak Akılı Arama Çalışması’ yapacağız. Ve bunu profesyonel bir ekip eşliğinde gerçekleştireceğiz.

5 YILLIK STRATEJİK PLAN
Yarından itibaren bu programın ev sahipliğini Halit Altınay Bey’e devredeceğiz. Yarın kimse unvanıyla olmayacak yani bütün katılımcılar şahsi kimlikleri ile bulunacak. Örneğin ben Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş olarak değil sadece Fazilet Durmuş olarak orda, STK Başkanlarımız STK başkanları kimliğiyle değil şahsi kimlikleri ile orda, yerel yöneticilerimiz öyle sayın valimiz öyle. Bu arada projenin en büyük destekçisi Vali İrfan Balkanlıoğlu ilk günden beri desteklerini hiç esirgemedi. Sakarya Milletvekillerimizin hepsi isimleri ile bulunacak. Yani derdimiz Sakarya’da eğitimde nerdeyiz nereye gitmek istiyoruz yarın bunları beraber karar vereceğiz. Sıkıntılarımız, sorunlarımız, güçlü yanlarımız nereler bunları beraberce ortaya koyacağız. İkinci günde bunlara çözüm önerileri ve 5 yıllık stratejik planımızda tavsiye niteliğinde vizyon, amaç ve hedeflerimizi istedik ki Sakarya’nın bütün paydaşları ile birlikte karar vereceğiz, çözüm planlarını ortaya koyacağız.” dedi.

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN TER DÖKMEYE HAZIRIZ
Durmuş konuşmasının devamında; “Sakarya’da eğitim için kim ne yapması gerekiyorsa elini değil bütün bedenini taşın altına koyarak Sakarya’daki çocuklar için gayret gösterecek, çaba sarf edecek. İşte bu düşünce ile çıktığımız yolda Sakarya’daki yüreği güzel, yüzleri pırıl pırıl, zihinleri berrak olan çocuklarımız için Sakarya’daki herkese ‘Var Mısın?’ dedik. İnanıyorum ki yarın herkes bu sürece elinden gelen katkıyı sağlayacak. Yine yarın basın mensuplarımız da basın kimliklerinizle değil şahsi kimliklerinizle görüş ve önerileriniz, gözlemleriniz neticesinde çözüm önerilerinizi de dinleyeceğiz. Sahnenin arka tarafında emeği geçen arkadaşlarımız var. Gerek Mili eğitim Müdürlüğü bazında Mehmet Salih hocam ve ekibi 6 aydır çok yoğun bir çalışma yürütüyorlar gerekse çalışacak olduğumuz Halil Altınay Beyefendi ve ekibi çok ciddi çalışma yürüttüler. 6 aydır Sakarya’da eğitimlerle ilgili ne dinamik varsa neler söylenmişse milli eğitim müdürlüğü bazında bu zamana kadar neler yapılmışsa hepsini tek tek istediler, incelediler, analiz ettiler. Ama biz çocuklarımız için terlemeye de, yola reva olmaya da, dertleriyle dertlenmeye de varız. Bu süreçte de Sakarya’nın tamamının bizimle olacağını düşünerek bu süreçte ‘Var Mısın Sakarya’ dedik “ ifadelerine yer verdi.

SAKARYA ADINA OLUMLU KAZANIMLAR GÖRECEĞİZ
İnsan Kaynakları Platform Başkanı Halil Altınay ise proje ile ilgili; “ Her şehrin vatandaşlarına hizmet etmek üzere atanmışları, seçilmişleri var. Bunun yanında o şehirlerin adanmışları var pozisyonları ne olursa olsun. Fazilet Hanım Sakarya’nın milli eğitim camiası anlamında biri olarak bize Nisan ayı sonlarında “Sakarya’nın 100-150 yıl sonrasına hizmet etmek istiyorum” diyerek bizi aradı birlikte bir çalışma yapmak istediğini söyledi. İnşallah yarın hep birlikte bu çalışmanın teknik detayları ile ilgili bu süreci sizlere aktaracağız. Çok yoğun ve çok güzel çalışma olacak. Çok yararlı projeler çıkacağına adım kadar eminim. Bugün twitter’da ‘Var Mısın?’ hashtag’i Türkiye’de ilk 3 ilk 5 içerisinde yer alıyorsa Sakaya halkının da bu konuya olan ilgisini hep beraber görmüş olduğumuzu düşünüyorum. Tüm tarafları toplayıp Sakarya için kafa yoran, dertlenen herkesi bir araya getirip farklı bir sistemle çalıştırmayı düşünüyoruz. Herkes çok mutlu olacak. Sadece yaka kartlarındaki isimlerimiz olacak. O isimlerle beraber belki de 100-150 yıl sonrasına hizmet etme fırsatı bulacağız. Programa her türlü siyasi kimlikten, bürokrasiden her kesimden katılımcı var. Şehrin tüm dinamiklerini yarın burada toplayacağız. Eminim çok güzel veriler alacağız ve çök kısa sürede Sakarya adına çok olumlu kazanımları göreceğiz hep birlikte.” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
sanalbasin.com üyesidir