24 YILDIR DİNMEYEN VE HİÇ BİR ZAMANDA DİNMEYECEK OLAN BİR ACI: SREBRENİTSA GÜNCEL

24 YILDIR DİNMEYEN VE HİÇ BİR ZAMANDA DİNMEYECEK OLAN BİR ACI: SREBRENİTSA

24 YILDIR DİNMEYEN VE HİÇ BİR ZAMANDA DİNMEYECEK OLAN BİR ACI: SREBRENİTSA

en az 8 bin 372 Boşnak Müslüman'ın hunharca katledildiği Srebrenitsa soykırımının 33 kurbanı daha Potoçari Anıt Mezarlığı'nda toprağa verildi

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen, en az 8 bin 372 Boşnak Müslüman'ın hunharca katledildiği Srebrenitsa soykırımının 33 kurbanı daha Potoçari Anıt Mezarlığı'nda toprağa verildi

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen, en az 8 bin 372 Boşnak sivilin 24 yıl önce acımasızca katledildiği Srebrenitsa soykırımının 33 kurbanı daha toprağa verildi.
Her yıl 11 Temmuz'da soykırım kurbanlarının defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törene, Türkiye adına Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu katıldı.


Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te Sırp birlikler tarafından işgal edilmesinin ardından gerçekleştirilen soykırımda öldürülen ve yıllar sonra toplu mezarlarda bulunan 33 kurbanın cenazesi öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra defnedildi.


Sabahın erken saatlerinden itibaren Potoçari Anıt Mezarlığı'na gelmeye başlayan binlerce insan, mezarları ziyaret edip dua okudu. Yurt dışı ve yurt içinden gelen binlerce insan, bu acılı günde kurban yakınları ile dayanışma içinde olduklarını gösterdi.


Bosnalı analardan hüzünlü veda
Defin için anıt mezarlığa taşınan yeşil örtüye sarılı tabutların başında Bosnalı analar gözyaşı döktü. Kurban yakınları, son yolculuklarına uğurlamadan önce tabutlarının başına gelerek sevdiklerine veda etti. Son definlerin ardından anıt mezarlıktaki kurbanların sayısı da 6 bin 643'e çıkmış oldu.


Defnedilen 33 kurbanın en genci 16 yaşındayken öldürülen Osman Cvrk, en yaşlısı ise 82 yaşındayken öldürülen Saha Cvrk oldu.

Bu yıl defnedilen tüm kurbanların isimleri ise şöyle: "Mevlid Bektic, Nedzad Bajraktarevic, Bajro Salkic, Muradif Husic, Semso Purkovic, Kasim İsakovic, Asim İsakovic, Semso Avdic, Adil Suljic, Resid Cvrk, Saha Cvrk, Fadil Gabeljic, Sidik Memic, Vekaz Tihic, Enver Tahic, Husejn Meholjic, Sabahudin Salkic, Mali Mehmedovic, Sabit Suljic, İsmet Mehmedovic, Behadil Hirkic, Esad Nukic, Ahmet Jasarevic, Zijo Mujic, Fahrudin Mujic, Hajro Tabakovic, Omer Ahmic, Osman Cvrk, Zaim Pilav, Fuad Pilav, Sadik Saranovic, Smail Tabakovic ve Hamed Tihic."

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz