AKARYAKITA İKİ GÜN ÖNCE İNDİRİM! GÜNCEL

AKARYAKITA İKİ GÜN ÖNCE İNDİRİM!

AKARYAKITA İKİ GÜN ÖNCE İNDİRİM!

İKİ GÜN SONRA İSE BÜYÜK ZAM!

Geçtiğimiz günlerde petrol fiyatlarında yaşanan gerileme sonrasında benzinde iki, motorinde ise bir defa gerçekleşen indirimlerin ardından bu sefer de fiyat artışı gündeme geldi. Uluslararası piyasalarda benzinin tonunun 364,75 dolardan 381,50 dolara, motorinin ton fiyatının ise 346,50 dolardan 360,75 dolara çıkmasının ardından benzin ve motorin fiyatlarının yanı sıra LPG için de zam geldi. 

İŞTE BEKLENEN ZAM ORANLARI

Türkiye’de iç piyasada akaryakıt fiyatları belirlenirken, iki temel öğe dikkate alınıyor. Dolar kuru ve uluslararası piyasalarda ürün fiyatı. Uluslararası piyasalarda benzinin ton fiyatı, 371 dolardan 381 dolara çıktı. Bu gece yarısı pompa fiyatlarına yansıyacak fiyat artışlarının benzinde 11 kuruş, motorinde 10 kuruş, LPG'de ise 32 kuruş şeklinde olması öngörülüyor. Sektör kaynakları, “Akaryakıtta, son günlerde yukarı yönlü bir fiyat hareketi gözleniyor. Bu kapsamda gerek motorinde, gerek benzinde gerekse de otogazda yeni bir artış gündemde. Hesaplanan artışın pompa fiyatlarına yansıtılıp yansıtılmayacağı akşam saatlerinde belli olacak” dedi.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz