ALMANLAR SAKARYA DA UMDUKLARINI BULAMADI GÜNCEL

ALMANLAR SAKARYA DA UMDUKLARINI BULAMADI

ALMANLAR SAKARYA DA UMDUKLARINI BULAMADI

Türkiye’de yatırım yapma kararı alan Volkswagen’in kuracağı fabrika için Sakarya’da da incelemelerde bulunduğu, ancak umduklarını bulamayıp buradan olumsuz düşüncelerle ayrıldıkları öğrenildi.

UMDUĞUNU BULAMADI 
Toyota, Otokar ve BMC’den sonra Türkiye’de yatırım yapma kararı alan ünlü Alman otomotiv devi Volswagen AG’nin de Sakarya’yı düşündüğü, ancak burada yapılan görüşmelerde umduğunu bulamadığı belirtiliyor.

ARAZİ SORUNU
Alman devinin Sakarya olasılığından vazgeçmesinin en önemli nedeninin uygun arazi teminindeki sıkıntı olduğu ifade ediliyor. Arazilerin parçalı oluşundan kaynaklanan sıkıntıyı göze almak istemeyen firmanın, Bursa ve Manisa üzerinde yoğunlaştığı kaydediliyor.

7 BİN KİŞİYE NİTELİKLİ İSTİHDAM SAĞLANACAK
Firma, Türkiye’de sıfırdan yaklaşık 300 bin kapasiteli fabrika kuracak. Toplam yatırım tutarının 1 milyar dolara ulaşması beklenen bu fabrikada 7 bin kişiye nitelikli istihdam olanağı sağlanacak. Tesiste grubun iki önemli markası SEAT’ın Ateca ve Skoda’nın Karoq modellerinin üretimine başlanacak. Bu araçların yaklaşık yüzde 80’i ihraç edilecek ve 5 ila 7 milyar dolara yakın bir gelir elde edilecek. Yer konusunda nihai kararın Kasım ayına kadar verileceği belirtiliyor.

BizimSakarya

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Ruhi Sakman19 Mayıs 2019, Pazar - 13.11

Tarımdan çiftçilerimiz eskisi gibi emeklerinin karşılığını alamıyor zaten. Üründen çok, çeşitli teşviklerden aldıkları ile idare ediyorlar. Arazi toplulaştırması yapılıp VW firmasına yer tahsis edilseydi iyi olurdu. İlimizden sağlayacağı istihdamı da düşünmek gerekirdi...