ARTIK HİÇ BİR ŞEY GİZLİ KALMIYOR! GÜNCEL

ARTIK HİÇ BİR ŞEY GİZLİ KALMIYOR!

ARTIK HİÇ BİR ŞEY GİZLİ KALMIYOR!

akarya’nın Arifiye ilçesinde tarlada vurulmuş halde bulunan yaşlı adamın öldürülmesi ile ilgili flaş gelişmeler yaşandı.

Arifiye ilçesi Karaçomaklar Mahallesinde arazide Halil Baş(71) isimli şahsın göğsünden ateşli silahla vurularak öldürülmesinin ardından olayın peşini bırakmayan Sakarya İl Jandarma Komutanlığı Suç Araştırma Timleri (JASAT) tarafından yapılan araştırma sonucunda cinayet aydınlatıldı.

02.10.2019 günü Halil Baş isimli şahsın sabah saat 06:45-07:00 sıralarında bahçesini ve ceviz ağaçlarını kontrol etmek için av tüfeğini yanına alıp eşine kahvaltı hazırlanıncaya kadar geleceğini söyleyerek evden ayrıldığı, saat 09:30'a kadar gelmeyince yakınlarına eşi Halil Baş’ın gelmediğini söylemesi üzerine aramaya başladıkları, gelini S.B. tarafından köye yaklaşık 500 metre mesafede bahçede ölü olarak bulundu.

Olayın öğrenildiği, ilçe jandarma komutanlığı tarafından ilk etapta şahsın kimseyle bir sıkıntısı olmaması üzerine intihar veya kaza ile olmuş kendisini vurmuş olabileceğinin değerlendirildiği; olay yerine Arifiye İlçe Jandarma Komutanlığı Asayiş Timleri, JASAT ve Olay yeri inceleme timlerinin sevk edildiği, olay yerinin didik didik aranmış olmasına rağmen olay da kullanılmış olan silaha ulaşılamadı.


Silah bulunamayınca cinayet şüphesi arttı

Maktulün av tüfeğinin olay yerinde bulunmaması nedeniyle intihar türü bir olay olmadığı sonucuna varılarak araştırmalara başlanırken, otopsi sonucunda da şahsın vurulmuş olduğu yönündeydi.

Otopsi raporun da şahsın elinden ve göğsünden vurulduğu tespit edilmesi üzerine olayın cinayet olduğu anlaşılınca, olay günü havanın yoğun sis ve görüş açısının düşük olması incelemeleri zorlaştırsa da, üç gün içerisinde olay yeri ve çevresindeki tüm köy ve yolları üzerinde bulunan güvenlik kameraları titizlikle incelendi.


İki otomobil olay yerinden hızla uzaklaştı

Beyaz ve koyu renkli plakasız iki otomobil aracının peş peşe hızlı bir şekilde bölgeden uzaklaşma hareketleri tespit edilince, otomobillerin yakalanması için geçebilecekleri güzergâhtaki tüm PTS, MOBESE ve güvenlik kameraları detaylı incelenmiş olup araçların plakaları ve kime ait oldukları belirlendi.

Araçların takibi suçluları ele verdi

Araçlardan birinin Söğütlü İlçesine diğerinin ise Kocaeli iline doğru hareket ettiği burada Ö.D.’in oğlu C. D.’yi 02.10.2019 günü saat 08:32 sıralarında Kocaeli Devlet Hastanesinde av tüfeği ile bacağından vurulması vakasından tedavi ettirdiği ve 04.10.2019 günü taburcu edildiği öğrenildi.

C. D. isimli (18 Yaşında) şahsın bacağından vurulması olayı İle ilgili olarak Kocaeli Kandıra İlçe Emniyet Müdürlüğüne Kocaeli Kandıra ilçesinde salyangoz toplarken faili meçhul bir şahıs tarafından vurulduğunu beyanıyla ailesi tarafından müracaatta bulunulduğu Kandıra İlçe Emniyet Müdürlüğünce ‘Faili meçhul silahla yaralama’ tahkikatına başlanıldığı bilgisi alındı.

İzmit Devlet Hastanesi güvenlik kamerası kayıtları incelenmiş olup hastaneye Ö.D, eşi S.D. ve bacağından vurulmuş oğulları C. D.in geldiği, Sakarya il merkezi kamara görüntülerinden olay yerine gelen araçların önünde oturan 4 kişinin açık kimliklerinin bu şekilde tespit edildi.

05.10.2019 günü şahısların Sakarya Söğütlü İlçesindeki ev ve eklentilerinde yapılan arama sonucunda şahıslar yakalanarak,ilk sorgularında Sakarya Arifiye ilçesine geldiklerini önce inkâr, sonra da eldeki görüntüler ve çapraz sorgulama sonucu olayı itiraf ettikleri ortaya çıktı.

Her şeyi planlamışlar

Yaşının küçük olması sebebiyle şayet yakalanırlarsa 12 yaşındaki Can D.' isimli çocuğun ateş ettiği ve öldürme olayını gerçekleştirdikleri konusunda düzmece senaryo üzerinde ağız birliği yaptıkları belirlendi.

Olay yerinde ( 7 ) kişi olduklarının tespiti üzerine 06.10.2019 günü S.T., A.T. ve C.D. isimli şahıslarda yakalanarak gözaltına alındı.

Yapılan çapraz sorgu sonucunda cinayet olayında kullanılan av tüfeğinin M. D.isimli şahıs tarafından parçalanarak Söğütlü’de bulunan bir gölete atıldığı, ceviz hırsızlığı yapmak amacı ile olay yerinde oldukları, ceviz toplarken maktülün olay yerine gelerek kendilerine ateş etti.

Cinayet anı

Olay yerinde ilk ateş sonrası Caner D’ isimli şahsın bacağından vurularak yaralanarak, şahsın babası Ö.D. isimli şahsın ise maktül Halil Baş'ı darp ederek yere düşürdüğü, elinden tüfeği alarak bir el ateş etmesi sonucu olayın meydana geldiği, tespit edildi.

Şüphelilerin beyanlarına göre Söğütlü İlçesinde bulunan sulama göletin de Dalgıç ve Kurbağa adamlar tarafından yapılan arama sonucunda tüfeğin parçaları bulundu ve maktulün ailesi tarafından kendilerine ait tüfeğin parçaları olduğu teşhis edildi.

Halil Baş(71) isimli şahsın kasten öldürülmesi olayı ile ilgili gözaltına alınan 7 şüpheli şahıs Jandarmadaki işlemlerinin ardından 08 Ekim 2019 Salı günü adliyeye çıkarıldı.

Şüpheli şahıslarCumhuriyet Savcılığında yapılan sorgulamalarında ‘Kasten Adam Öldürme, Açıkta Bırakılmış Eşyada Hırsızlık ve Delil Karartma’ suçlarıyla tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Ö.D., M.D., S.T., A.T., S.D. ve Caner D. isimli Şüpheli şahıslar çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak Ferizli L Tipi Cezaevine gönderilirken, Caner.D. isimli yaralı şahıs ise yurtdışı yasağı ve Adli Kontrol şartı konularak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldi.

Medyabar

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz