Asgari ücret 1 hafta yetiyor EKONOMİ

Asgari ücret 1 hafta yetiyor

Asgari ücret 1 hafta yetiyor

Kasım ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı bin 943, yoksulluk sınırı ise 6 bin 328 lira olduğu açıklandı.

Türk-İş'in açıkladığı veriler, halihazırda 1.603 TL olan asgari ücretin 4 kişilik bir ailenin ancak 1 haftalık giderlerini karşılayabildiğini gösteriyorTürk-İş tarafından çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın Kasım ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, bu ay dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı" bin 943 lira olarak belirlendi. Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen "yoksulluk sınırı" ise 6 bin 328 lira oldu.

Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin "gıda için" yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 1.22 oranında arttı. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış yüzde 23.94, yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 15.61 olarak hesaplandı.

Asgari ücretli çalışanlar perişan

Önümüzdeki günlerde asgari ücretin yeniden belirleme çalışmaları başlayacak. Halihazırda aylık net asgari ücret 1.603 TL olrak uygulanıyor.

Evli olmayan-çocuksuz tek bir çalışan için yaşama maliyeti 2.385 TL olarak hesaplandığı ekonomik ve sosyal koşullarda, fiyat artışları karşısında başta asgari ücret olmak üzere çalışanların gelirlerinin yetersiz kaldığı anlaşılıyor.

Mevcut asgari ücret, dört kişilik bir ailenin asgari aylık gıda harcaması olan açlık sınırını bile karşılamaktan çok uzak kalmış durumda. Bu hesaplamalara göre asgari ücret, dört kişilik bir ailenin aylık harcamasına ancak bir hafta yetiyor.

HABER MERKEZİ

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz