BAŞKAN KOPAL: SUÇ TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNDE... GÜNCEL

BAŞKAN KOPAL: SUÇ TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNDE...

BAŞKAN KOPAL: SUÇ TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNDE...

Yıllardır bu at etinden sucuk yapan kişiler var. Burada suç Tarım İl Müdürlüğünde. Suç Tarım İl Müdürlüğünde. Bir kişi sucuğunda at eti çıkıyor. Mahkemeye veriliyor ama ...

Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kopal, son günlerde gündeme gelen tağşiş et konusunda açıklamalarda bulundu. Kobal, “Biz kasaplar odası olarak üyelerimizin dürüst ve hijyenik olduğuna kefiliz” dedi...

Benzer haber... https://www.sakaryamedyasi.com/kofteci-yusuf-ta-tagsis-tespit-edilmisti.html

Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kopal, Adapazarı ilçesinde bir restoranda düzenlenen kahvaltıda basın mensupları ile bir araya geldi. Kobal yaptığı açıklamalar ile son dönemde yaşanan tağşiş et konularına açıklık getirerek üyelerine kefil olduklarını söyledi. Kobal, “Son zamanlarda ülke ve Sakarya gündemini meşgul eden kırmızı et ve et ürünlerinde yapılan taklit ve tağşiş ürünlerde Sakarya’mızında adının geçmesi bizleri ve esnafımızı derinden etkilemiştir.

Benzer haber... https://www.sakaryamedyasi.com/ifsa-edilen-subelerin-arasinda-kofteci-yusuf.html

Sakarya kamuoyunun bilmesi gereken şudur ki, Sakarya Kasaplar Esnaf Odasına bağlı il ve ilçelerde faaliyet gösteren hiçbir kasap esnafımızın bu ve benzeri hileli ürünlere tevessül etmeyecek kadar şeffaf çalıştığının bilinmesi gerekmektedir. Basında adı geçen SAKMAR, Ethem Kurcan gibi köklü firmaların kasaplar esnaf odasında veteriner kontrolünde hijyenik ortamda ürünlerini temin ettiği bilinmelidir. Bahse konu olan ürünler fason olarak yaptırıldığı ve bu ürünlerde etiketin firma dışında etiketlendirilmesinden dolayı bir mağduriyet söz konusu olmuştur” dedi.

Benzer haber... https://www.sakaryamedyasi.com/3-milyon-kg-domuz-eti-hepsi-ihrac-edilmedigine-gore-nerede-kullaniyor.html

BUNU YAPANLAR BELLİ

Mağduriyet yaşatan fason üretim yapan firmanın suçunu da kabul ettiğini ifade eden Kobal, “Mağduriyet yaşayan esnafımızın fason olarak tedarik ettiği ürünlerden kaynaklı yaşanan sorunu fason üretim yapan firma 18.10.2019 tarihli basın açıklamasında kabul etmiştir. Sakarya halkı, Sakarya Kasaplar Odasına bağlı olan her kasaptan gönül rahatlığı ile alışverişini yapabilir.

Biz kasaplar odası olarak üyelerimizin dürüst ve hijyenik olduğuna kefiliz.  Sakarya’da 30 yıldır kasaplar odası başkanıyım. Bu dönem inşallah son. 30 yılda hiçbir kasabımda bahsedilen tek tırnaklı at eti bulunmadı. Bulunması da mümkün değil. Sakarya’da herkes birbirini tanır. Herkesin bir kasabı var. Biz de Sakarya’da böyle bir şey olması mümkün değil.

Namuslu ve dürüst çalışan esnafımızı lekeleyen kişiler var. Ben onları kınıyorum. Bu kişileri ben dürüstlüğe davet ediyorum. Artık bu kişiler bu işlerden vazgeçmeliler” diye konuştu.

Benzer haber... https://www.sakaryamedyasi.com/korkunc-iddia-at-ve-esek-etleri-okullara-satilmis.html

SAKMAR’IN DAHA ZAYIF HAYVAN KESTİĞİNİ GÖRMEDİM

Namuslu ve dürüst çalışan esnafların mağdur olduğunu belirten Kobal, “ Kurunun yanında yaş da yanıyor.  Bizim namuslu ve dürüst çalışan esnaflarımız da buradan leke alıyor. İşlerimiz çok düşüyor. Kasapta iş düştüğü zaman mezbahamızda iş düşüyor. Bizim 35 personelimiz var.

Maaş vermekte zorluk çekiyoruz. Vatandaşın kafasında acaba var. Bizim esnafımızdan herkes rahatlıkla etini alabilir. Öyle bir şey olmuş olsa oda olarak zaten üyeliğini silerim. Benim 40 yıldır çok iyi tanıdığım SAKMAR marketin sahibi var. Çok dürüst çok temiz biridir. 20 yıldır bu işi yapıyorlar. Emin olun o kişinin daha zayıf bir hayvan kestiğini bile görmedim. Hep bizde kesim yapar. Bütün raporları bizde var. Bir de Kazımpaşa Köftecisi var mesela. Ben kimseye sahip çıkmak istemiyorum ama dürüst esnaflarımızın da leke almasını ve yaralanmasını istemiyoruz.

Bu SAKMAR market bizde kestiği etleri fason çalışan sucukçuya gönderiyor. Orada getiren başka birinin eti buna karışıyor. Yani orada et karışması yapıyor. 1 ton ete 100 gram at eti karışsın. O at eti çıkar incelemelerde. Mesela kırmızı et kullandığın bıçağı tavukta kullan, incelemelerde tavuk eti çıkar. O kadar hassas olmak lazım. Bizim kasaplarımızın bıçakları bile farklıdır. Biz gerek mezbahamızda gerek kasaplarımızda bunların hijyen önlemlerini alıyoruz"dedi. 

KOBAL AYRICA ŞUNLARI KAYDETTİ: 

Yıllardır bu at etinden sucuk yapan kişiler var. Burada suç Tarım İl Müdürlüğünde. Suç Tarım İl Müdürlüğünde. Bir kişi sucuğunda at eti çıkıyor. Mahkemeye veriliyor ama cezası çok az. Halkımızın sağlığını bozanların cezası daha ağır olmalı. Hapis cezası verilmeli.

Hapis cezası olsa piyasayı bu hale getirenler hapiste olurdu. Bu yakalanan kişiler gidiyor Tarım İl Müdürlüğüne gidiyor hemen Gıda Tescil Raporumu alıyorum. Mahkemenin bu kişiye demesi lazım ki sana 10 sene ruhsat vermeyeceğim. Bakıyorum adam yakalanıyor sonra oğlunun adına sonra dedesinin adına ruhsat alıyor. Bu devam ettiği müddetçe bunlar piyasada bitmez.

Sakarya Tarım İl Müdürü çok pasif. Kaçak hayvan kesiliyor. Özellikle Geyve ilçesinde kesiliyor. 3-5 tane dürüst esnaf var mezbahada kesilir. Ama burada yüzde 80 kaçak. Mesela Geyve yöresinde esnaf var. Her hafta 20 tane kendisi hayvan kesiyor. Biz bunu yazılı olarak Tarım İl Müdürlüğüne ilettik. Bunlarda denetim yok. Ben Tarım İl Müdürlüğüne dilekçe yazıyorum.

Durumu bildiriyorum. Ama ben şikâyet ediyorum ekipler oraya gitmeden vatandaş beni arayıp “Beni neden şikâyet” ettin diyor. Adamı gittiler 8’den sonra. 5-8 arası kesim var diyorum onlar 8’den önce oraya memur gönderemiyorsan Tarım İl Müdürlüğünü bırak git.

Kazımpaşa yöresinde bir vatandaş haftada 100 tane damgasız kuzu keser. Kasapları uyardım almasınlar diye. Hijyen bakımından sorunlu. Benim mezbahamda 2 tane devletin veterineri var. 1 tane özel veteriner olmalı. O yok diye bana hemen ceza kesiliyor.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Sade vatandaş28 Ekim 2019, Pazartesi - 01.21

Helal olsun başkana Vatandaş sağlığı o kadar ucuz değil