BAŞKAN YAVUZ: FABRİKANIN PEŞKEŞ ÇEKİLDİĞİ ORTADA GÜNCEL

BAŞKAN YAVUZ: FABRİKANIN PEŞKEŞ ÇEKİLDİĞİ ORTADA

BAŞKAN YAVUZ: FABRİKANIN PEŞKEŞ ÇEKİLDİĞİ ORTADA

Bizim ürettiğimiz fırtına obüslerini 4,3 milyon Dolar'a almak varken Katarlılardan 10 milyon Dolar'a alacak olmanın başka bir açıklaması yok.

Özelleştirme kararından geri dönülmesine rağmen fabrikadan tayinini isteyen 213 işçiden 161 tanesinin bu gün itibariyle fabrika ile olan ilişkileri kesildi. İşçiler Ankara, Eskişehir, Kayseri gibi başka illere tayin oldu.

Tank Palet fabrikasında çalışan işçiler fabrika için alınan özelleştirme kararı ve Katar ortaklı BMC'ye devredilmesi sonrası tayin edilmek için dilekçe vermişti. Her ne kadar özelleştirme kararından geri adım atılarak kiralama yöntemine gidileceği söylense de, 213 Tank Palet İşçisi artık bu fabrikada çalışmak istemediklerini ve tayin edilmek istediklerini belirtmişlerdi. O işçilerden 161 tanesi bu gün itibariyle başka illere tayin oldu.

12'si hariç hiç biri Sakaryalı değil

Tank Palet fabrikasından tayin olmak isteyen ve istekleri kabul gören 161 işçiden sadece 12 tanesinin Sakarya doğumlu, diğerlerinin ise KPSS yolu ile diğer illerden gelmiş işçiler olduğu belirtildi. Tayinleri çıkan işçilere; Ankara, Kayser ve Eskişehir gibi illerde bulunan Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı diğer fabrikalarda kadro verildi.

Kalan 512 işçi tank üretmeyecek

Fabrikada yaşanan tayinlerden sonra geriye kalan 512 işçi ise tank üretiminde rol almayacak. BMC tarafından üretilecek tanklar fabrikada ayrı bir yerde ve firmaya ait işçiler tarafından imal edilecek. Tank Palet işçisi ise fabrikadaki rütin işlerin yanı sıra, Optik İmalatı, Motor Yenileme, Lastik Palet imalatı gibi önceden de yaptığı işlerini devam ettirecek. 161 kişi azalan işçi kadrosunun bu işleri sorunsuz yapabileği söyleniyor. 

Başkan Yavuz; " Fabrika Peşkeş Çekildi"

Harb-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Yaşar Yavuz alınan tayin kararının işçileri mağdur etmeden yapılmasının sevindirici olduğunu söylesede " Her platformda söyledim yine söyleyeceğim. Bu fabrikanın peşkeş çekildiği ortada. Bizim ürettiğimiz fırtına obüslerini 4,3 milyon Dolar'a almak varken Katarlılardan 10 milyon Dolar'a alacak olmanın başka bir açıklaması yok. Fabrikada yaşananların tek amacı birilerine para kazandırmaktır" dedi.

Yaşar sözlerine şöyle devam etti; "BMC firmasına İşletmesinin verilmesi umarım ülke savunma sanayisine katkı sağlar.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Kartal9 Ağustos 2019, Cuma - 21.54

tank palet fabrikasında kac sakaryalı calışıyor buralı olmayanlar gidiyor yıllardır niye üretmediniz madem tankları

Kdr9 Ağustos 2019, Cuma - 15.41

Ordan atıp kesmek iyide birde ordaki işçilere sorsaydın

Mustafa kök9 Ağustos 2019, Cuma - 14.01

Sayın başkanın sözlerine katılmıyorum nerden 4.3 milyon dolara alıyormuş başkanın işine gelmez devlet malı deniz yemeyen keriz zihniyeti bitti onun icin karın ağrıları var