BİR ZAM HABERİ DAHA! GÜNCEL

BİR ZAM HABERİ DAHA!

BİR ZAM HABERİ DAHA!

Yoksulluk sınırı altında maaş alan Asgari ücretlinin seyretmekte yetindiği kırmızı ete, zam yolda...

ZAMI UYGULAMAK İÇİN FIRSAT KOLLANIYOR

Sebebi maliyetin artması, şimdiye kadar yapılmamasının nedeni ise tüketimin düşmesi. Yüzde 20'lik bir zammın yakın zamanda yapılacağını, Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan duyurdu.
 
"SON BİR YILDA MALİYETLERİMİZ YÜZDE 50 ARTTI "
Yücesan, “Son bir yılda maliyetlerimiz yüzde 50 arttı. Tüketim yüzde 40 daraldı. Yüzde 20 zam yapmak istiyoruz, ancak iç piyasada tüketim düştüğü için kimse korkudan fiyatları artıramıyor” dedi.
 
BALIK MEVSİMİNİN BİTMESİYLE ZAM GELECEK
Zammın şimdilik bekletildiğini belirten Yücesan, balığın kırmızı ete alternatif olarak görüldüğünü, balık mevsiminin bitmesinden sonra kırmızı ete olan talebin artmasıyla zam yapılacağına işaret etti.
 
"BİRÇOK FİRMA PİYASADAN ÇEKİLMEK ZORUNDA KALDI"
Elektrik ve doğalgaza son gelen zamlarla beraber maliyetlerin daha da arttığına, bu artışları kaldıramayan pek çok firmanın piyasadan çekilmek zorunda kaldığına dikkat çeken Yücesan, şöyle devam etti: “Yeni üretim yapılmıyor. Satışlar stoklar üzerinden yürüyor. Üretimdeki düşüşe yönelik TÜİK’in açıkladığı veriler eksik. Bu durum ‘daha uygun’ fiyatlı etin sağlanması için ithalat yoluna başvurmalarına yol açabilir. Kısır bir döngü bu. İthalat yapılır, üretim düşer, döviz kaybı yaşanır ama ucuzluk sağlanamaz. Çünkü bizim elimizden bu kadar geliyor. Maliyetlerimiz sürekli artıyor.”

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz