BURASI IRAK ÖZEL OKULU... GÜNCEL

BURASI IRAK ÖZEL OKULU...

BURASI IRAK ÖZEL OKULU...

Vatandaş soruyor! "Burası Türkiye Cumhuriyeti, bu okul Irak'taki bakanlığa mı bağlı?"

Adapazarı şehir merkezinde Iraklılar, özel okul taleplerine henüz cevap gelmeden kiraladıkları binaya Irak Eğitim Bakanlığı'nın logosunun bulunduğu bir tabela asarak eğitime başladı.

Sakarya'da yaşayan Iraklı vatandaşlar, ülkelerindeki savaştn kaçıp kente yerleşmiş olan hemşehrilerine eğitim hizmeti vermek için yetkililere talepte bulundu.

Adapazarı şehir merkezindeki en işlek caddelerden biri olan Bosna Caddesi'nde 2 katlı bir bina kiralayan Iraklılar, buraya masa, sandalye ve tahtalar yerleştirerek derslikler oluşturdu.
 
"Nevaris Al-Irak Özel Okulları" ismindeki okul için Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bir süre önce başvuruda bulunuldu.Kurulan özel okulda hemşehrilerine Arapça dilinde ilköğretim, ortaöğretim ve lise düzeyinde eğitim verebilmek için belgelerini sunan yetkililer, henüz bir cevap alamadı.
 
İşleri hızlandırmak adına aceleci davranan özel okul, bina üzerine Irak Eğitim Bakanlığı'nın ve okulun logosunun bulunduğu bir tabela astı.Bu manzarayı gören vatandaşlar ise "Burası Türkiye Cumhuriyeti, bu okul Irak'taki bakanlığa mı bağlı?"diyerek duruma tepki gösterdi.
 
Gerekli izinleri alması durumunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın tabelasıyla hizmet vermek durumunda olan özel okulda eğitimin başladığı belirtildi.Birleşmiş Milletler Yüksek Mülteciler Komiserliği tarafından "Uluslararası Koruma" haklarına sahip olan Iraklı 150 öğrencinin eğitim gördüğü özel okulda Irak Eğitim Bakanlığı müfredatının uygulandığı öğrenildi.
 
Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü  yetkilileri, bu özel okulun eğitim izni için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan henüz cevap gelmediğini ve konuyla ilgili okula gerekli işlemin yapılacağını belirtti.

(medyabar)

http://medyabar.com/haber/155490/burasi-irak-ozel-okulu-tabelayi-goren-sok-oldu.aspx

http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/sakarya/adapazari/irak-milli-egitim-bakanligi-logolu-tabela-ile-i-41036808

http://www.adayorum.com/burasi-irak-ozel-okulu-tabelayi-goren-sok-oldu.html

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Sıkıntı yok2 Aralık 2018, Pazar - 22.09

Bunlara burayı kiraya verini ilkönce kovmak lazım sakaryadan

Yolcuyuz1 Aralık 2018, Cumartesi - 20.45

Çok iyi yapmışlar yakında bizi de İstemezler bu ülkede

Yasemin1 Aralık 2018, Cumartesi - 14.15

Burasi TÜRKİYE buraya yerleşeceğine gidip ülkelerine birseyler yapsınlar memleketime goz dikmesinler