CHP KADROSU BASINLA BULUŞTU, HALKLA KUCAKLAŞTI SİYASET

CHP KADROSU BASINLA BULUŞTU, HALKLA KUCAKLAŞTI

CHP KADROSU BASINLA BULUŞTU, HALKLA KUCAKLAŞTI

Cumhuriyet Halk Partisi Adapazarı Belediye Başkan Adayı İsmail Kılıç’a destek için ilimize gelen CHP Genel Başkan yardımcıları Yunus Emre ve Gülizar Biçer Karaca’nın yanında 12 milletvekili önce basınla bir araya geldi, ardından sahaya indi.

CHP Grup Başkan Vekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, PM Üyesi Ayça Taşkent, CHP milletvekilleri Fikret Şahin, Nurhayat Atmaca, Gamze Taşçiğer, Utku Çakırözer, Murat Emir, Ali Haydar Hakverdi, Abdurrahman Tutdere, Ayhan Barut, Tahsin Tahran, Burhanettin Bulut, Osman Sümer, CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, CHP Adapazarı İlçe Başkanı Fatma Kurtuluş ve partili yöneticilerin katıldığı Elegante Cafe’de yapılan basın toplantısında hükümete yönelik Tank Palet Fabrikası ve Cumhur Başkanı Erdoğan’ın öne sürdüğü ülkenin ‘Beka sorunu’ üzerinden ağır eleştiriler yapıldı.

“VİTRİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”
Basınla bir araya gelinen programın açılış konuşmasını yapan CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, ilimize gelerek destek veren genel başkan yardımcıları ve milletvekillerine teşekkür etti. Isır Adapazarı’nı çok önemsediklerini belirterek; “Seçime girdiğimiz tüm ilçelerde iddialıyız.  Karasu, Kaynarca, Pamukova, Söğütlü, Sapanca, Karapürçek, Serdivan ilçelerimizde partimizin çıkardığı adayların hepsi kendi alanlarında uzman kişiler. Özellikle Adapazarı Sakarya’nın merkez ilçesi olduğu için ayrı bir özelliğe sahip.  Adapazarı yıllardır ihmal edilmiş, hizmet almamış. Sakarya’nın vitrini olması gereken Adapazarı, köy görünümünden ileri gidememiş. Biz bu vitrini değiştirmeye geliyoruz. Adapazarı Sakarya’nın parlayan yıldızı olacak” dedi.

“ADAPAZARI’NI YENİDEN ALACAĞIZ”
CHP Adapazarı Belediye Başkan adayı İsmail Kılıç, yaptığı konuşmada 1994 yılında rahmetli Ünal Ozan ile verdikleri Adapazarı Belediyesi’ni yeniden almak istediklerini ileri sürerek; “Adapazarı 25 yıldır atıl bir şekilde kaldı. Gelişmedi, büyümedi. Şehir merkezi ölü şehir görünümüne büründü. Akşam saat 22.00 den sonra çarşı merkezinde kimse kalmıyor. Yanlış ellerde, ehli olmayan ellerde Adapazarı çok çok geride kaldı. Verimli toprakları heba edildi. Tarım bitti, hayvancılık bitti, ticaret bitti. Biz sosyal belediyecilik anlayışı ile Adapazarı’mızı yeniden kalkındırmaya geliyoruz” şeklinde konuştu.

ÖZKOÇ SERT ELEŞTİRDİ
CHP Grup Başkan Vekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ise oldukça sert söylemlerde bulundu. Özkoç, ülkenin savunma sanayinin Katar ordusuna teslim edilmesinden, ülkenin ortaya atılan ‘beka’  sorununa kadar hükümete yönelik ağır eleştirilerde bulundu.

“SAKARYA TÜRKİYE DEMEK”
Sakarya’nın çok önemli bir yere sahip olduğunun altını çizerek konuşmasına başlayan Özkoç, “Sakarya hem lojistik açıdan, hem de coğrafi durum açısından çok önem bir il. Sakarya bulunduğu yer, etrafındaki metropollere bakıldığı zaman bir kez daha düşünülmesi ve doğru yönetilmesi gereken bir ilimiz. Doğru yönetildiğinde sadece kendisine değil, tüm Türkiye’ye fayda sağlayacak bir ilimiz. O açıdan Sakarya’yı hem CHP Genel Merkezimiz, hem bizler çok önemsiyoruz. Sakaryalıların da kendi geleceklerini önemsediklerini biliyoruz. Kendi gelecekleri yanında Türkiye’nin geleceğini de önemsediklerini çok iyi biliyoruz. Çünkü Vagon Fabrikası Türkiye’nin geleceğidir, Şeker Fabrikası Türkiye’nin geleceğidir, Zirai Donatım Fabrikası, Tank Palet Fabrikası Türkiye’nin geleceğidir. Sakarya Türkiye demektir” dedi.

“VATANDAŞA TEK TEK SORNACAĞIZ”
Bu programın ardından milletvekilleri ile birlikte sahaya ineceklerini ve vatandaşlarla buluşarak ellerine, yüreklerine dokunacaklarını söyleyen Özkoç; “ Onlara diyeceğiz ki; ‘Bugüne kadar attığınız oy ve bizi yönetenler belli. 17 yıldır bu ülkeyi yönetenler, Sakarya ile ilgili doğru kararlar aldılar mı?  Şeker Fabrikamız satıldı. Üstelik de bugün terörden yargılanan bir terör örgütünün mensubu olduğu söylenilen bir bankaya satıldı. Artık elimizde bir Şeker Fabrikamız yok. Çiftçilerimiz var Sakarya buğdayda, mısırda bir numaraydı. Artık patates ithal ediyor Türkiye. Oysa patatesin en güzelini üreten kentlerden bir tanesiydi Sakarya. Biz gerçekten tarımda çok güçlü bir kenttik. Ama artık tarım alanlarımız kalmadı. Arkadaşlarımız sahada ‘gerçekten bundan sonra çiftçimizin böyle bir kadere mahkum olmasına razı mısınız’ diye soracaklar. Biz kimseyi başkalaştırmak, ayrıştırmak istemiyoruz. Biz hep birlikte büyümek, büyüyerek güçlü bir Türkiye yaratmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“ELDEN, GÖZDEN ÇIKARDILAR”
Özkoç, milletvekillerinin,  genel başkan yardımcılarının Sakarya’ya gelme sebeplerinden bir tanesinin de Türkiye için çok önemli olan Tank Palet Fabrikası olduğunun da altını çizerek; “CHP bunu çok önemsiyor. Türkiye Savunma Sanayi’nin belkemiği olan bu fabrikanın elden çıkartılması, gözden çıkartılması kabul edilir bir durum değildir” dedi.

“ÖZELLEŞTİRME DEĞİL DE NE?”
Özkoç, Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesine sadece işletme hakkı devredildi dilen siyasi parti genel başkanlarına da belgelerle cevap verdi. Özkoç, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan kararnameyi göstererek, şunları söyledi;

“Bu özelleştirme değildir diyorlar. Bizde buna belgelerle cevap veriyoruz. Cumhurbaşkanımızın imzaladığı bir kararname var.  Size okumak istiyorum. Özelleştirme kapsam ve programına alınmasına, özelleştirme uygulamasının işletme hakkı verilmesi yöntemiyle gerçekleştirilmesi ve işletme hakkının 25 yıl olarak gerçekleştirilmesi kararına diyor. Bunun özelleştirme olduğunu çok açık ve net ifade ediyor.

“KATAR BMC’YE NASIL ORTAK OLDU?”
İkincisi 2018-2022 Savunma Sanayi Sektörel Strateji Planı. Bunu kim hazırlıyor, hükümetimiz hazırlıyor. Yani askeri fabrikalarla ilgili bir karar alınmış. 25 yıl sonra ne olacak. Biz kendi savunma sanayimizi doğru ellere mi veriyoruz? Birden ortaya bir BMC şirketi çıkıyor. Bu BMC’nin sahibi olan Ethem Sancak çıkıyor televizyonlarda şunu diyor; ‘Ben aslında üniversitelerde konuşan ve çok etkin olan bir adam olarak karşınıza çıkıyorum. Ben kardeşlerimle birlikte yaptığım işleri tasfiye ettim. Bundan sonra savunma sanayiinde ne yapabilirim diye düşündüm. Ama baktım param yok, fabrikam yok. Bu konuda ne yaparım dedim gittim Cumhurbaşkanımızın karşısına dikildim. Eski bir sosyalist, yeni Müslüman olarak karşısına dikildim ve dedim ki; ‘Ben bunu yapabilirim ama bana destek olmanız lazım. Bir ülke var Katar, gani gani para var orada. Eğer o paralarla bize destek verirlerse, biz bu işin altından kalkarız. Siz bir Emir’i arasanız?’ Benim bu sözüm ile Emir’i aradı liderimiz. Katar Ordusu yüzde 49.9 şirketimizin hissedarı oldu. Ethem Sancak olarak benim yüzde 25 hissem vardı, geri kalan desteği ise yüzde 25.1 hisse ile bir başka firmaya verdik.’ Evet, bu sözlerin hepsi Ethem Sancak’ın canlı televizyon programında söylediği sözler.

“EN BÜYÜK ORTAĞI KATAR ORDUSU”
Şimdi size soruyorum bu şirketin en büyük hissedarı kim? Yüzde 49.9 hissedar olarak Katar Ordusu. Yani biz savunma sanayimizin bel kemiği olan Tank Palet Fabrikamızı,  25 yıllığına aslında Katar Ordusu’na özelleştiriyoruz.

“25 YIL SONRA NE OLACAK?”
Bu Katar Ordusu’nun ortak olduğu BMC şimdi Karasu da bir fabrika açıyor. Yani 20-25 yıl sonra Tank Palet Fabrikası’nın mühendisinden, birikiminden, subayından, işçisinden her şeyinden yararlanıp bütün birikimini onların ellerinden aldıktan sonra kendi fabrikalarına geçecekler.

İHALESİZ TESLİM
İhale ile ilgili gerçekten bir bedel tespiti yapılmış mı? Yok, ihale tarihi belirlenmiş mi? Yok. Cumhurbaşkanı Karasu’ya Katar Ordusu’nun fabrikasının temelini atmaya geldiğinde diyor ki; “Biz bu ihaleyi BMC’ye vereceğiz. Peki, bunu açıklaması doğru mu? Daha ihale yapılmamış, bedel tespit edilmemiş, ihaleye davet edilmemiş. Tank Palet Fabrikası’nın kaynakhanesine ve diğer atölyelerine BMC girmiş, bedelsiz olarak orada çalışmaya başlamış bile.

“SAVUNMA SANAYİMİZ BAŞKA BİR ÜLKENİN ORDUSUNDA”
Dünyanın neresinde görülmüş bir savunma sanayine ait fabrika başka bir ülkenin ordusuna teslim ediliyor. Dünyanın neresinde görülmüş o ordunun bulunduğu ülkenin cumhurbaşkanına 400 milyon liralık bir uçak hediye ediyor. Burada bir yanlışlık yok mu? Nerede, hangi ortamda tartışmak istiyorlarsa, tartışalım. Yeterki buna bir dur diyelim. Savunma sanayimizi böyle teslim etmeyelim.

“BİR CUMHURBAŞKANI BENİM ÜLKEM GÜVENİLİR DEĞİL DER Mİ?
Gelelim beka sorununa. Şimdi size soruyorum bir ülkenin lideri ‘benim ülkemde beka sorunu var’ derse, o ülkeye dış yatırımı gelip yatırım yapar mı? Bu ülkede fabrikalar açar mı?  Beni ülkem güvenilir değil denir mi? Bu ülkeye turist gelir mi? Bu sözlerle kendi yerli sermayemizde güçsüz duruma düşürüyorsunuz. Yerel seçimler aslında sadece belediye başkanlarını seçtiğimiz bir seçim değil, bu uygulanan politikalara dur demek için bir fırsattır.”

“HALKIMIZ İKİ ZİHNİYETE OY VERECEK”
Engin Özkoç’un ardından konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre’de genel politikaları eleştirerek, bu seçimlerde halkın iki zihniyete oy kullanacağını söyledi. Halk sandığa gittiğinde bir yerde ‘Onlar illet, onlar zillet’ diyen bir zihniyete,  diğer yerde ‘Toplumu bütünüyle kucaklayan, ayrıştırmadan, başkalaştırmadan toplumu birleştiren Millet İttifakı’na oy kullanacak. Burada halkımızı vicdanlarıyla oy kullanmaya davet ediyorum” dedi, partisinin Adapazarı Belediye Başkan adayı İsmail Kılıç’a Adapazarı halkından destek istedi.
ESNAF ZİYARETİ
Konuşmaların ardından program sona ererken, CHP’li milletvekilleri Adapazarı Belediye Başkanı İsmail Kılıç ile esnaf ve vatandaş ziyaretleri için sahaya indi. CHP’liler hep birlikte Çark Caddesi Ayakkabıcılar Çarşısı ve Uzunçarşı’da esnafları ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını dinledi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz