Dikkat! Bu bir ihbardır TEKNOLOJİ

Dikkat! Bu bir ihbardır

Dikkat! Bu bir ihbardır

Tüm bilgileriniz çalınmış olabilir! Bu önemli konuyu paylaşalım

Sosyal medyada önünüze bir anda gelen bu reklama dikkat! Tüm vatandaşlık işlemlerini tek bir noktadan hallettiğimiz devletin resmi internet sitesi turkiye.gov.tr diğer adı e-devlet görünümlü bir site tüm bilgilerinizi kolayca ele geçirmekte..    
Facebook'ta önünüze gelecek olan sponsorlu içerik yani bu reklam sizi dolandırıcılık sitesine çekmek için sigorta priminizi kontrol etmenizi öneriyor!
"Sigortanız Yatmıyor Olabilir.!
Son Zamanlar İşçilerin Sigortasını Yatırmayan İş Verenler Olduğunu Sizde Biliyorsunuz. Unutmayın Sigorta İşçinin En Temel Hakkıdır. Sigortan Yatıp Yatmadığını Kontrol Etmek İçin Hemen Tıkla : http://bit.ly/E-Devlet-SSK-Sorgulama"
Dikkat!  Tüm internet kullanıcılarını ilgilendiren bu önemli konuyu çok hızlı paylaşalım.. Ayrıca bu tip site ve içerikleri https://www.ihbarweb.org.tr adresinden ihbar edebilirsiniz. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla olan işlerinizi ve sorgulamamızı devletin resmi sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr adresinden halledebilirsiniz..   Dolandırıcıların Facebook üzerinden verdiği reklam Sahte e-devlet sitesi Sahte e-devlet sitesi Daha önce de benzer dolandırıcılık siteleri sosyal medya kullanıcılarını hedef almıştı. İşte bir kullanıcının konuyla ilgili yaşadıkları..   "Aramaya inandım fakat bulamadığım için belki bu konuda oltaya gelecek birisi google'da arar karşısına bu entry çıkar diye başlık açmak istedim.   3-4 gündür facebook'ta bir şekilde hedeflemeye takılarak "e-devlet giriş" adında bir sayfanın reklamına maruz kalıyorum. en sonunda girip baktım ve bunun bir phishing dolandırıcılığı olduğunu fark ettim. muhtemelen sayfa kendini imha edecektir ancak buradan ulaşabilirsiniz.   bu sayfanın yönlendirdiği web sitesi ise https://www.girisedevlet.com/ adında ssl sertifikasına dahi sahip turkiye.gov.tr'nin birebir aynısının kopyalandığı bir web sitesi. e-devlet giriş linkine tıklandığında ise önce banka seçimi yaptırıp ardından kredi kartı bilgilerini istiyor ve burayı doldurduğunuzda büyük ihtimalle birkaç saat içinde kredi kartınız boşaltılıyor. ortalamanın biraz altındaki bir bilgisayar kullanıcısı bu şekilde dolandırılıyor.     gel gelelim işin acı yanı 2 gündür bu siteyi ve sayfayı bir şekilde kapattırmaya çalışıyorum. facebook'ta sayfayı şikayet etmek isteyip bunun bir dolandırma amaçlı sayfa olduğunu işaretlediğimde yapabileceği 2 seçenek sunuyor. bu seçenekler sayfayı sadece kişisel olarak engellememi sağlayacağı için işe yarayacak bir kapıya çıkmıyor.   bunun haricinde asıl dolandırıcılığın döndüğü girisedevlet.com adresini şikayet etmek istediğimde ihbarweb.org.tr adresinde 8 maddeden oluşan bir ihbar konusu seçeneği var fakat bunlar arasında da dolandırıcılık mevcut değil. yine başka bir alternatif olarak denediğim emniyet genel müdürlüğü ihbar formu hiçbir işe yaramış değil.   herhangi bir olay yaşandığında 10 dakikada tüm ülkenin internetini yavaşlatabilen devletin böyle bir dolandırıcılığı göz göre göre engelleyememesi söz konusu.   üstelik whois dediğimiz bir alan adının sahibinin bilgilerini içeren kayıtta girisedevlet.com'u satan reseller'ın adı, açık adresi, cep telefonu numarası dahi yer alıyorken."

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz