DİYANETTEN HÜKUMETİ SIKINTIYA SOKAN AÇIKLAMA YAŞAM

DİYANETTEN HÜKUMETİ SIKINTIYA SOKAN AÇIKLAMA

DİYANETTEN HÜKUMETİ SIKINTIYA SOKAN AÇIKLAMA

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yılki fıtır sadakası yani fitre rakamını 23 TL olarak açıkladı.

Fıtır sadakası, temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü bulundukları mâlî bir ibadettir.

 

Ramazan bayram namazından önce verilmesi gerekmektedir.

Bu bir yardımlaşma olup, orucun kabulüne, ölüm sırasındaki sıkıntılardan ve kabir azabından kurtuluşa bir vesiledir. Yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye ve onların da bayram sevincine katılmalarına bir yardımdır.

Diyanet İşleri'nin açıkladığı fitre miktarı asgari bir miktar olup, meblağ konusunda bir üst sınır bulunmuyor. Bu konuda en ideal olan herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesi?

Günlük 100 TL'ye doymayan bir ailenin kalkıp da 23 TL fitre vermesi de doğru olmasa gerek?

Biz Diyanet'in belirlediği 23 TL'lık asgari rakam üzerinden bir hesaplama yapalım.

4 kişilik bir aileyi baz alalım. Kişi başı 23 TL'den hesapladığımızda 4 kişilik bir ailenin günlük gıda masrafı 92 TL, aylık ise 2760 TL çıkmaktadır.

Diyanet'e göre, bu rakam 4 kişilik bir ailenin karnını doyurabileceği minimum rakamdır.

Yani açlık sınırı diyebileceğimiz rakam gerçekte budur.

Türkiye'de minimum gıda harcaması buyken, ailesine bakmakla yükümlü olan asgari ücretli bir çalışan net olarak 2020 TL asgari ücret alabilmektedir.

Yani asgari ücretli, tam mesai çalışmasına rağmen, ailesinin karnını bile doyuramamaktadır.

Ve ülkemizde 6,5 milyon vatandaş asgari ücretle ailesinin geçimini sağlamaktadır.

Yoksulluk sınırı ise bildiğiniz gibi gıda harcamalarına ek olarak barınma, elektrik, su, doğalgaz faturaları, eğitim, sağlık, iletişim, ulaşım gibi birçok kalem de dahil edilerek hesaplanmaktadır.

Türk-İş'in Mart ayı araştırmasına göre ülkemizde 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 6561 TL olarak hesaplanmıştır. Yani diyanetin asgari ücreti 2760 TL dir…

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz