DP'DEN EKONOMİK PAKET AÇIKLAMASI SİYASET

DP'DEN EKONOMİK PAKET AÇIKLAMASI

DP'DEN EKONOMİK PAKET AÇIKLAMASI

Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül, Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan destek paketi hakkında değerlendirmelerde bulundu, ekonomik tedbirleri sıraladı.

           

 

100 milyar tutarındaki destek paketi, beklentileri karşılamadığını ifade eden Başkan Ergül, şunları kaydetti. “21 maddelik ekonomik tedbirler ve 100 milyar tutarındaki destek paketi, diğer ülkelerin benzer paketleri ile mukayese edildiğinde yeterli olmayıp, kamuoyunun beklentilerini de karşılamamıştır. “3 Hafta evlerinizden çıkmayın” çağrısına günlük yevmiye ile çalışan, hatta aldığı bahşişlerle hayatını idame ettirmeye çalışan, bu süreçte işyerleri kapalı kalacağı için çalışanlarına çıkış vermeye başlayan, en iyi ihtimalle ücretsiz izin almaya zorlayan küçük ve orta ölçekte işletme sahipleri ve çalışanlarının içi hiç rahatlamadı. Mevcutta varolan işsizler ordusuna yenilerinin eklenmeye başlaması bizleri endişeye sevk etmektedir. Virüsten korunmaya yönelik alınan önlemler kapsamında uçak seferlerinin durdurulması ve sınırların kapatılması nedeniyle, önce havayolu, turizm, yiyecek/içecek sektörleri ve sırasıyla diğer sektörler olumsuz etkilenmeye başlamıştır. Ekonomide bugüne kadar eşi görülmemiş bu durum, tüm ülkeleri endişeye sevk etmekte ve hükümetleri peş peşe tedbir almaya zorluyor.      

 

Demokrat Parti Covid19’ün (Korona Virüs) ekonomiye olası etkileri konusunda alınması gereken tedbirler:

 

  1. Bu dönemde kamu harcamalarını artırmak bir zorunluluk olup, öncelikle vatandaşların sağlığını korumak ve sağlık sistemini güçlendirmek adına gerekli tüm harcamalar tereddütsüz yapılmalıdır.

 

  1. Kamu harcamalarının kompozisyonu, krizden etkilenen sektörlerde iş ve istihdam kaybını önleyecek bir anlayışla gözden geçirilmeli ve bu tür harcamalara öncelik verilmelidir.

 

  1. Krizden birinci derecede etkilenen sektörlerin başında gelen havayolu şirketlerine ve turizm sektörüne nakit teşvik dâhil, her türlü destek sağlanmalıdır.

 

  1. Kapatma kararından ve halkın kalabalıktan uzak durma tavrından en fazla etkilenen perakende, yiyecek içecek, küçük esnaf gibi kesimlere her türlü yardım ve destek sağlanmalı, istihdam teşvikleri acilen devreye sokulmalı ve İşsizlik Sigortası Fonu bu amaçla kullanılmalı, çalışanların işlerini kaybetmeleri ve eleman çıkartmaları engellenmelidir.

 

  1. Krizden yoğun olarak etkilenecek sektörlere her türlü ücretli izinler yaygınlaştırılmalı ve yıllık ücretli izin hakkından mahsup edilmemelidir.

 

  1. İşsiz kalan vatandaşlara İşsizlik Sigortası Fonu’ndan maaş ödemesi yapılmalı, böylece gündelik hayata katılmaları ve ihtiyaçlarını karşılanmaları sağlanmalıdır.

 

  1. Bu dönemde hiç kimsenin elektriği, suyu ve doğal gazını kesilmemeli, elektrik, su ve doğalgaz ödemeleri belirli sürelerle ertelenmedir. Bu nedenle finansman ihtiyacı doğan Belediyelere ve dağıtım şirketlerine gerekli destek sağlanmalıdır.  

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz