Erdoğan'dan flaş açıklama! GÜNCEL

Erdoğan'dan flaş açıklama!

Erdoğan'dan flaş açıklama!

4 milyon Suriyeli...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk aşamada hala Türkiye'de yaşayan yaklaşık 4 milyon Suriyeli sığınmacının kendi evlerine dönebilecekleri güvenli bölgeler oluşturmayı hedeflediklerini belirterek, şimdiye kadar 300 bine yakın Suriyelinin Türkiye'nin teröristlerden arındırdığı bölgelere geri dönüş yaptığını söyledi

 


Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, büyük market zincirlerinin piyasayı istedikleri gibi yönlendirdiğine işaret etti.

Tüketiciyle doğrudan buluşan en önemli satış noktalarının büyük market zincirleri olduğunu aktaran Tavşan, piyasaya büyük marketlerin hakim olmasıyla geleneksel pazar yerlerinin azaldığını, manav esnafının ise neredeyse bittiğini söyledi.

Tavşan, büyük market zincirlerinin nihai tüketim piyasasını ellerinde tuttuğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu, çok tehlikeli bir durum. Piyasa ellerinde olunca her zaman fiyatlarla oynama imkânları oluyor. Bu market grupları, üreticiyi doğrudan kendisi için çalıştırıyor. Alım gücü onlarda olduğu için üreticinin satış fiyatını düşük tutabiliyorlar. Onlar istediği için üretici fiyatı düşük oluyor. Tüketici onların elinde olduğu için istedikleri fiyatı belirliyorlar. Böyle bir sıkıntı var." 
Köylere bile şube açıyorlar


Marketlerin ürün fiyatlarının gerçekten yüksek olduğunu aktaran Tavşan, "Bu sistemde, bir firma binlerce mağazanın sahibi durumunda. Köylere bile şube açıyorlar artık. Toptancı hallerinin ise doğrudan tüketiciyle buluşma imkânı yok. Doğrudan kendi tedarikçileri üzerinden üreticiden mal aldıkları için de haller devre dışı kalmış durumda. Ancak bu durum satış fiyatını düşürmüyor çünkü fiyatın düşmesini istemiyorlar. Bu sistemde piyasada rekabet oluşmuyor" ifadesini kullandı. Tavşan, büyük market gruplarına karşı geleneksel haller ve semt pazarlarının güçlü olması gerektiğini belirtti. 
 
Hava şartları fiyatları etkileyecek
 
Bu dönemde fiyatların hava şartları kaynaklı yükseldiğine işaret eden Tavşan, "Maalesef, meyve ve sebze fiyatları hava şartlarıyla doğru orantılı. Bu sene kötü hava şartları yurdun her tarafında etkili oldu. Seralar yanında tarla ve bahçelerde tufan sayılacak yoğun yağmur ve sel etkili oldu.

Son olarak da Antalya'da Kumlucu ve Finike'de hortum etrafı alt üst etti.

Fiyatlar da bundan dolayı gerçekten yüksek. Sebze fiyatları pahalı, portakal, elma ve nar düşüktü. Hortum bu ürünlerin fiyatına da tesir edebilir" dedi. Türkiye'de piyasaya hakim olan zincir marketler ise şunlar: BİM, Şok, A101, Carrefoursa, Migros. 
Fiyatlar nasıl düşer?
Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan'a göre fiyatların düşmesi için yapılması gerekenler: 
• Fiyatların düşmesi için piyasada kooperatifler olmalı.
• Arz-talep dengesine göre üretim planlaması yapılmalı. 
• Fabrikada üretir gibi biber üretemezsiniz. Market zincirlerinin yüzünden hallere mal gelmiyor. Küçük esnaf bunlarla mücadele edemiyor.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz