FLAŞ GELİŞME! ERDOĞAN YİNE ABD YOLCUSU GÜNCEL

FLAŞ GELİŞME! ERDOĞAN YİNE ABD YOLCUSU

FLAŞ GELİŞME! ERDOĞAN YİNE ABD YOLCUSU

"Başkan'ın yaptığı gibi Savunma Bakanlığı da Türkiye'ye, Suriye'nin kuzeyinde yapacakları bir operasyonu onaylamadığımızı açıkça iletti"

New York Times gazetesi, ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında Pazar günü yapılan telefon görüşmesinin detaylarını yazdı. Gazeteye göre Erdoğan telefonda Suriye'de Fırat Nehri'nin doğusuna yönelik askeri operasyonla ilgili olarak 'harekete geçeceğini' söyledi. Trump ise Erdoğan'a "Tüm IŞİD savaşçılarından sorumlu olursun" dedi

ABD Başkanı Donald Trump, başta Orta Doğu olmak üzere uzun süredir deniz aşırı operasyonların sonlandırılması ve Amerikan askerlerinin ülkeye dönmesi gerektiğini savunuyor ancak girişimleri Kongre'yle ulusal güvenlik yapılanması tarafından durduruluyor ve Trump her seferinde geri adım atıyordu.

New York Times, ABD Başkanı'nın son girişiminin de, Erdoğan'la ticaret ve savunma işbirliğinin konuşulduğu bir telefon görüşmesinin sonunda, "Erdoğan'dan gelen beklemediği bir talebe, çok fazla düşünmeden verdiği bir cevap gibi durduğunu" yazdı.

Habere göre Erdoğan, Trump'a, görüşmenin sonlarına doğru, uzun süredir Fırat'ın doğusuna yönelik planlanan operasyon için daha fazla beklemeyeceğini ve artık harekete geçeceğini söyledi. NYT'ye konuşan danışmanlarına göre Trump, Erdoğan'a 'herhangi bir operasyona destek vermeyeceğini' söyledi.

Ancak Erdoğan'ı harekete geçmemeye ikna etmek yerine telefonu kapattıktan sonra gece yarısı bir açıklama yayımlayarak, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'nin muhtemel bir operasyonunu engellemek üzere 'tuzak teli' olarak üslenen yaklaşık 50 Amerikan askerini geri çekeceğini açıkladı.

Trump'a yaylım ateş

Pazartesi sabahı, hem Cumhuriyetçiler hem Demokratlar, Trump'ı, bu adımın "Amerika'nın bölgedeki en etkili ve sadık ortaklarından olan Kürtleri yüz üstü bırakmak ve Amerika'nın en tehditkâr düşmanlarını cesaretlendirmek anlamına geleceğini" söyleyerek, eleştiri yağmuruna tuttu.

Telefon görüşmesi sonrası ABD askerinin Suriye'nin kuzeyinden çekileceğini duyuran Trump'ın, Cumhuriyetçilerden ve ABD'nin ortaklarından gelen tepkilerin ardından karmaşık mesajlar vererek Orta Doğu politikasında bir kaosa yol açtığını belirten gazete, Pazar gece telefon konuşması sonrası yapılan Beyaz Saray açıklamasını hatırlattı.

Açıklamada, ABD'nin çekileceği ve Türkiye'nin uzun zamandır planlanan askeri operasyonuna müdahil olmayacağı duyuruluyordu. Trump, bu kararı "Bizim buradan çıkma zamanımız geldi, şimdi oradaki karmaşayı başkaları çözsün" diyerek savunmuştu.

Türkiye'ye onay yok

Ancak Pazar gecesi duyurulan bu kararın ardından, Trump'ın destekçisi olan Cumhuriyetçi senatörler dahil olmak üzere ABD'deki birçok kişi ve kurumdan ağır eleştiriler ve tepkiler gelince, Pazartesi akşam saatlerinde Trump'tan kafaları karıştıran bir tweet geldi.

"Daha önce güçlü bir şekilde ifade ettim, şimdi bir kez daha yinelemek için söylüyorum; Türkiye, benim derin ve eşsiz anlayışıma göre, sınırların dışında olduğunu düşündüğüm bir şey yaparsa Türkiye'nin ekonomisini mahvederim ve yok ederim.

Bunu daha önce yaptım" tweet'inin ardından Trump'ın danışmanları, Başkan'ın Türkiye'ye herhangi bir askeri operasyon için yeşil ışık yakmadığını savundu.

New York Times'a konuşan bir Pentagon yetkilisi, "Trump'ın Türkiye'yi tehdit eden bu tweet'inin, Kürtlere yönelik bir saldırıyı onaylamadığı anlamına geldiğini" söyledi.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman da Pazartesi günü yaptığı açıklamada "Başkan'ın yaptığı gibi Savunma Bakanlığı da Türkiye'ye, Suriye'nin kuzeyinde yapacakları bir operasyonu onaylamadığımızı açıkça iletti" dedi.

Erdoğan 13 Kasım'da ABD yolcusu

ABD Başkanı Trump, Salı günü paylaştığı tweet'inde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 13 Kasım'da ABD'yi ziyaret edeceğini bildirdi. Trump, attığı tweet'te, "Birçokları Türkiye'nin ABD'nin büyük bir ticari ortağı olduğunu unutuyor. Türkiye, F-35'lerin çelik gövdesini yapıyor. Aynı zamanda İdlib'de çok sayıda hayatın kurtarılmasında bana yardım ettiler" değerlendirmesinde bulundu.

Donald Trump, ricası üzerine ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'ın evine sağ salim geri döndüğünü belirterek, "Aynı zamanda hatırlayın, daha da önemlisi Türkiye, NATO'nun itibarı olan önemli bir üyesi. O (Erdoğan) 13 Kasım'da konuğum olarak ABD'ye geliyor" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Suriye operasyonunun bu nedenle tehir edilemesi bekleniyor. Öte yandan Trump, Pazartesi akşamı basına yaptığı açıklamada, "Erdoğan'a, Suriye'de herkese saygıyla davranacağını umduğumu söyledim" açıklamasında bulundu.

Suriye kararına ilişkin askeri yetkililerin kendisine onay verip vermediği sorusu üzerine Trump, "İnsanlarımızı evlerine geri getirmeliyiz. Orada savaşmıyoruz, polislik yapıyoruz" ifadesini kullandı.
 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz