"GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 21'LİK DÜŞÜŞ VAR" GÜNCEL

"GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 21'LİK DÜŞÜŞ VAR"

TÜİK’in yayımlamış olduğu istihdam verilerine göre, özellikle 2012 ile 2017 yılları arasında her yıl artış göstererek devam eden inşaat sektörü istihdamı, 2018 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 21.5 azaldı.

DURUM KÖTÜ ÇOK KÖTÜ
Faizlerin artmasıyla beraber vatandaşın konut kredisi alımının zora girmesi ve eldeki parayı mevduata yatırmanın getirisinin daha fazla olması konut ve inşaat sektörünün gerilemesine yol açtı. Döviz ile ham madde ithal eden veya döviz ile piyasaya borçlanan inşaat şirketleri, döviz kurlarındaki artış ve enflasyon oranlarında yaşanan sıçrayış sebebiyle istihdamı azaltmaya yöneliyorlar. Türkiye’deki toplam konut satışı bir önceki yıla göre yüzde 2.4 azalış göstererek, yaklaşık 1.38 milyon olarak gerçekleşirken, konut satışları 2019 yılının ilk iki ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre tam yüzde 21’lik bir düşüş yaşadı.
 
SATIŞLAR DİBE ÇAKILDI
Karasu Yeşil İnşaat Emlak Yönetim Kurulu başkanı Harun Yeşil, “Banka faizlerinin yüksek olması sebebiyle vatandaşlar konut alamıyorlar. İlçemizde bazı bankalarda iş yapamadığı için kapandı.  Yeşil, Döviz ile ham madde ithal eden veya döviz ile piyasaya borçlanan inşaat şirketleri, döviz kurlarındaki artış ve enflasyon oranlarında yaşanan sıçrayış sebebiyle istihdamı azaltmaya yöneliyorlar.” şeklinde konuştu.
 
ADETA YAPRAK KIMILDAMIYOR
TÜİK’in yayımlamış olduğu istihdam verilerine göre, özellikle 2012 ile 2017 yılları arasında her yıl artış göstererek devam eden inşaat sektörü istihdamı, 2018 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 21.5 azaldı. Karasu ilçesinde bulunan 96 tane kayıtlı müteahhittin yarısı şu anda inşaat faaliyetleri göstermiyor. İlçede, konut satışları da kredi faizlerinin yüksek olması nedeniyle yüzde oranında düşmüş durumda. Piyasayı canlandırmak istediklerini belirten Harun Yeşil, konut alacak vatandaşlar için bir ödeme planı hazırlayarak sıfır faizli senetle 48 ay olarak konut satışlarını başlattıklarını söyledi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Sezer22 Mayıs 2019, Çarşamba - 08.30

Daha beter olsunlar 70 bin liraya maledip 250 istiyorlardı son model araçlarla geziyolardi iyi oldu