HANGİSİ DOĞRUYU SÖYLÜYOR? GÜNCEL

HANGİSİ DOĞRUYU SÖYLÜYOR?

HANGİSİ DOĞRUYU SÖYLÜYOR?

AK PARTİ'DEN ŞEHİR HASTANESİ İÇİN 2 FARKLI GÖRÜŞ

Yeri ve yapımı için ihale tarihi belli olmayan Sakarya bin yataklı Şehir Hastanesi için Başkan Tever ile Başkan Yüce 'Yeri henüz net değil, yer arıyoruz' derken, Genel Başkan Yardımcısı Yavuz "Hastanenin yeri ve yapılmasına ilişkin bir belirsizlik söz konusu değildir. Bu nedense dile dolandırıldı. Bunu doğru bulmuyorum" dedi.

 

Sakarya Halk Gazetesinin Şehir bin yataklı şehir hastanesiyle ilgili haberine göre  20 Mayıs 2015' tarihinde bin 180 yatak kapasiteli Kocaeli Şehir Hastanesi'nin temeli törenle atıldı. Toplam 368 bin 668 metrekarelik alana ve 350 milyon Euro'ya kurulan Kocaeli Şehir Hastanesi bu yıl hizmete girecek. Tarih 23 Mayıs 2015'i gösterirken, yani Kocaeli Şehir Hastanesi'nin temel atma töreninden sadece 3 gün sonra dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu Sakarya'da halka seslendi.

SEÇİM ÖNCESİ HASTANE SÖZÜ

Eski adı Kent Meydanı olan Demokrasi Meydanı'nda kendini dinleyen on binlere seslenen Başbakan Davutoğlu, "Sakarya'ya Bin Yataklı Şehir Hastanesi yapacağız" dedi. Seçim öncesi verilen bu sözü Sakaryalılar elleri patlayana kadar alkışladı. Seçim bitti. Sakarya kamuoyu 'bin yataklı şehir hastanesi ne zaman başlayacak' diye beklerken, Davutoğlu başbakanlıktan gitti. Ancak bu gelişme sonrasında AK Parti Sakarya Milletvekilleri hemen 'başbakanın sözü yerde kalmaz' açıklaması yaptı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

23 Mayıs 2015'te verilen bin yataklı şehir hastane sözü sonrasında çok konuşuldu, ardından çok sözler verildi. Bütün hepsini bir kenara koyup, 2019 yılında hastaneyle ilgili yaşananlara yine net tarih vererek bakalım. Tarih 13 Ocak 2019 ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sakarya Spor Salonu'nda AK Parti Aday tanıtım töreninde konuşuyor. Erdoğan, "Bin Yataklı Sakarya Şehir Hastanesi ihale sürecinde. İhaleyi yapıp inşasını başlatacağız" dedi. Salonda büyük bir alkış koptu.

 YAVUZ "SIKINTI YOK" DEDİ

Erdoğan'ın bu sözleri sonrasında aklımıza "Bin Yataklı Şehir Hastanesi daha devlet yatırım programına bile alınmadı. Nasıl ihale yapılacak" sorusu geldi. AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz'a bizzat sorduk. Yavuz'un cevabı net oldu. Yavuz, " Şehir hastanelerinin yapımı için yıllık yatırım planlarında olup olmaması önemli değil. Bu yatırım, devlet bütçesinden karşılanır. Ondan yana bir sıkıntımız yok" dedi.

 VE BAŞKAN EKREM YÜCE

Dedik yaa yazımızın başında '2015 yılında verilen ilk sözden sonra hastaneyle ilgili yapılan konuşmaları bir kenara bırakıp sadece 2019 yılından devam edelim' diye, öyle de yapalım. 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesi AK Parti kurmayları il genelinde yaptıkları gezilerde sık sık bin yataklı şehir hastanesiyle ilgili vaatlerde bulundular. Biz şimdi bunlar da dahil hepsini bir kenara koyup, 31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında gelelim. Seçim bitti ve Sakarya Büyükşehir Belediyle Başkanı Ekrem Yüce oldu.

YER ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR

Tarih 29 Nisan 2019 ve Başkan seçilen Ekrem Yüce'ye Sakarya Gazeteciler Birliği Dernek Başkanı Zeki Aydıntepe ile yönetimi 'hayırlı olsun' ziyaretinde bulundu. Bu ziyarette Başkan Yüce, " Seçim çalışmalarında kamuoyu tarafından belirlenen yere tepki olduğunu gördük. Nereye gitsek, kiminle konuşsak, yerin hastane için uygun olmadığı ve çok uzak olduğu söylendi. Sağlık bakanımızla yaptığımız görüşme sonrasında hastane için yeni bir yer bakılmasına karar verdik" dedi.

DEĞİŞMEZ DİYE KAİDE YOK

Tarih bu kez 9 Nisan 2019 ve AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever gazetemizi ziyaret etti. İlk yatırım planında hastanenin çalışmalarına başlanacağını ifade eden Tever, "Bin yataklı şehir hastanesi konusunu önemsiyoruz. Hastanenin yeri konusunda Alandüzü mevkiinden söz ediliyor. Evet yer orası fakat değiştirilemez diye bir kaide yok. Daha uygun bir yer bulduk dersek, Bakanlık da ona göre bir görüş bildirir. Bize 800 dönümlük bir yer lazım. Bu konudaki çalışmalar devam ediyor" dedi.

HASTANE YERİ ÇOK NETMİŞ

Ve tarih 4 Haziran 2019 günü, AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz açıklama yaptı. Bin yataklı şehir hastanesinin Sakarya'da dile dolanmasına anlam veremediğini belirten Yavuz, " Öyle bir yansıtılıyor ki sanki yer sorunu nedeniyle bu hastane yapılamıyor. Sanki bu konuda bir kargaşa varmış gibi yansıtılıyor. Bunu anlamış değilim. Ortada böyle bir şey yok. O hastanenin yerine ilişkin net bir durum söz konusudur" dedi.

HEPSİNİ BİR KENARA KOYDUK

Yavuz, "Hastanenin yerine ve yapılmasına ilişkin bir belirsizlik söz konusu değildir. Bu nedense dile dolandırıldı. Bunu doğru bulmuyorum. Yerle ve yapılmasıyla ilgili de kesinlikle bir sorun yoktur" dedi. Şimdi, 2015 yılında Kocaeli Şehir Hastanesi'nin temeli atıldığını, bu temel atmadan tam 3 gün sonra Sakarya halkına hastane sözü verildiğini, Sakarya'da yıllardır vaatten başka bir adım yol alınmadığını, bütün konuşulanları bir kenara koyduk.

LÜTFEN; İSTİRHAM EDİYORUZ

Sadece Ali İhsan Yavuz'a küçük bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Bin yataklı şehir hastanesinin yapılacağı yerle ilgili 'yeri belli değil, yeri net değil, yer arıyoruz' diyenler AK Parti'nin kurmaylarıdır. Eğer bu sözleri doğru bulmuyor, hatta "Sanki bu konuda bir kargaşa varmış gibi yansıtılıyor. Bunu anlamış değilim. Ortada böyle bir şey yok. O hastanenin yerine ilişkin net bir durum söz konusudur" diyorsanız, lütfen partinizin Sakarya'da önemli isimlerine iletin. Bir de madem o yer net ise çıkın ortaya o yeri açıklayın da Sakarya halkı da bilsin.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Nadide. Keles10 Haziran 2019, Pazartesi - 23.53

Hastane konusunda sıkıntı yokbaskanimiz söz verdiyse yapar kimse sıkıntı yapmasın