HER KEZ DERTLİ GÜNCEL

HER KEZ DERTLİ

HER KEZ DERTLİ

Sakarya'da pazar esnafı tezgah açamaz, Vatandaş ise pazara uğrayamaz hale geldi. Halk "her şey çok pahalı" derken, esnaf satış yapamamaktan şikayetçi.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz Sakarya’da, pazar esnafını tezgah açamaz, Vatandaşları ise pazara uğrayamaz duruma getirdi.

Satış yapamamaktan şikayet eden pazar esnafı, kimi zaman siftah dahi yapamadan tezgahı toplamaktan, "Ucuz ürün bulurum" umuduyla pazarı karış karış gezen vatandaş ise eli boş eve dönmekten dert yanıyor

"HALK SEBZEYİ GRAMLA ALIYOR"

14 yıldır pazar esnafı olan ve son yıllarda Karasu İlçesinde kurulan ilçe pazarında tezgah açan Ahmet Çınar, artan fiyatlar nedeniyle iş yapamaz hale geldiklerini söyledi.

Bu durumun işsizliği de beraberinde getirdiğini dile getiren Çınar, "İş olmayınca para da olmuyor. Önceki yıllarda kilo ile hatta torba ile sebze alan vatandaş şimdi gramla alıyor.

Bir kilo armut olmuş 6 TL. Hal böyle olunca halk meyve alamıyor. Sebze çok pahalı. Sarımsak olmuş 5 TL, domates ve biber de öyle. Pazara gelen ancak bakmakla yetiniyor. Meyveyi ise lüks olarak göründüğü için gramla alabiliyor.

Vatandaş ne yapsın geçen yıllarda bir liraya aldığı sebzeyi şimdi 5 TL’ye alıyor. 100 TL ile pazara gelen bir aile 2 poşet dolduramıyor.

Fiyatlar bu şekilde pahalıyken vatandaş meyve yemeyi bırak sebze dahi yiyemiyor. Mutfağın en önemlileri olan patates ve soğan olmuş 3 TL. Vatandaş şimdi nasıl idare edecek?”..

"BEDELİNİ HALK ÖDÜYOR"

Pazar müşterilerinden Esma Hanım, yükselen fiyatlardan dolayı alışveriş yapmadığını söylüyor. 100 TL ile alışveriş için pazara çıkan Esma Hanım, "Torunlarıma birkaç parça eşya almaya geldim ama düşündüğüm gibi olmadı. Her şey çok pahalı. Bir iki kilo biber ya da soğan almaya kalksan paran yetmiyor. Geçen yıllar bir liraya aldığımız sebze şimdi 3 lira. 100 TL ile artık hiçbir şey alamıyoruz."

Emekli maaşıyla geçimini sağlamaya çalışan ismail bey ise "Ucuz bir şey artık kalmadı. Bizim de ekonomik durumumuz hiç yok. Alışveriş yapamıyoruz, her şey çok pahalı. Evin bir sürü ihtiyacı var. Şu elimde gördüğünüz poşetin içindekine 100 TL verdim. 7 çocuğum var. Çocuklarımın bir sürü ihtiyacı oluyor, alamıyorum. 100 TL ile geldim, bir ayakkabı ve bir çift çorap alabildim" diyerek dert yandı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz